Podmiot to część zdania nazywająca osobę, rzecz lub zjawisko, które wykonują jakąś czynność lub podlegają jakiemuś stanowi. Podmiot najczęściej jest wyrażony rzeczownikiem (czasem też np. przymiotnikiem czy liczebnikiem) w mianowniku i ma tę samą liczbę co orzeczenie, a m.in. w formach czasu przeszłego – także rodzaj. Taki podmiot to podmiot gramatyczny.
Strategia ponadregionalna przyjęta przez Radę Ministrów podlega aktualizacji.
W powyższym przykładzie podmiot jest wyrażony rzeczownikiem w liczbie pojedynczej – formę liczby pojedynczej ma zatem także orzeczenie. Poniżej z kolei podmiotem jest przymiotnik w funkcji rzeczownika.
Chorzy wymagają wsparcia merytorycznego i edukacyjnego w czasie farmakoterapii.
Podmiotem mogą być również zestawienia, czyli połączenia samodzielnych wyrazów, które stanowią pewną całość znaczeniową.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej […].
Funkcję podmiotu może pełnić nazwa czynności będąca przedmiotem regulacji4.
Zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania są dokonywane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Podmiot złożony z co najmniej dwóch elementów współrzędnych względem siebie to podmiot szeregowy. Jego poszczególne człony mogą być połączone bezspójnikowo (za pomocą przecinków), spójnikami: łącznym (i, oraz, a także itp.), rozłącznym (lub, albo) lub wyłączającym (ani), a także przyimkiem lub wyrażeniem przyimkowym (z, wraz z itp.).
Szpital uzdrowiskowy dla dzieci i sanatorium uzdrowiskowe dla dzieci zapewniają warunki do prowadzenia nauczania i wychowania w zakresie i na zasadach określonych w art. 128 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
W powyższym przykładzie dwa rzeczowniki połączone spójnikiem łącznym i wymagają orzeczenia w liczbie mnogiej, dlatego że podmiot szeregowy jest naturalnie traktowany jako mnogi (więcej o składni podmiotu szeregowego w podrozdziale 3.1.1).
Podmiotem szeregowym może być ponadto tzw. podmiot towarzyszący złożony z co najmniej dwóch rzeczowników połączonych przyimkiem (z, ze) lub wyrażeniami typu wraz z, razem z, wspólnie z. Wszystkie człony takiego podmiotu są współrzędne, a to oznacza, że do ich połączenia można użyć także spójników łącznych (np. i, oraz).
Wybór formy orzeczenia zależy od intencji piszącego – jeśli obydwaj wykonawcy czynności są tak samo ważni w danym kontekście, orzeczenie powinno być zapisane w liczbie mnogiej, a jeśli drugi podmiot jedynie towarzyszy w czynnościach, które wykonuje lub którym podlega pierwszy podmiot, to orzeczenie przyjmuje liczbę pojedynczą.
Następna rata wraz z oprocentowaniem podlega zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie.
W skład podmiotu szeregowego wchodzą wyraz rata oraz wyrażenie wraz z oprocentowaniem. Zastosowano liczbę pojedynczą orzeczenia, a to oznacza, że piszący uznaje ratę za najważniejszy element, który podlega zapłacie, a oprocentowanie jest tylko dodatkowym składnikiem tej większej całości, jaką jest rata.
W aktach prawnych zdecydowanie rzadziej niż podmiot gramatyczny występuje tzw. podmiot logiczny – wyrażony rzeczownikiem w dopełniaczu (a niekiedy także w celowniku, np. Zaszumiało jej w głowie). Najczęściej podmiot dopełniaczowy pojawia się w zdaniach, w których jest mowa o braku lub nadmiarze czegoś.
Bez umiejętności dostrzegania i pomnażania dobra wspólnego zabraknie obywatelskich więzi społecznych.
Jak widać, w powyższym zdaniu podmiot wyjątkowo nie jest mianownikowy, lecz dopełniaczowy (zabraknie [czego?] więzi).
Może się zdarzyć, że w zdaniu podmiotu w ogóle nie będzie. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze zdaniem bezpodmiotowym, w którym orzeczenie może mieć formę 3. osoby liczby pojedynczej lub mnogiej (np. Grzmi), formę bezokolicznika (np. Widać jadący autobus) lub formę nieosobową – jak w poniższych zdaniach.
Strefy prywatności określa się podczas montażu urządzeń systemu telewizji wewnętrznej.
W roku budżetowym nie dokonano finansowania deficytu budżetu środków europejskich w ramach potrzeb pożyczkowych budżetu państwa.
W zdaniach bezpodmiotowych kategorię bezosobowości dobrze oddają czasowniki z zaimkiem zwrotnym się, a także czasowniki zakończone na -no, -to – co pokazują te dwa przykłady.
4 A. Malinowski, Polski tekst prawny. Opracowanie treściowe i redakcyjne, Warszawa 2012, s. 99