1. Zagadnienia wprowadzające
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej spośród wszystkich rodzajów aktów prawa powszechnie obowiązującego zasadniczą, nadrzędną rolę przyznaje aktom ustawowym (ustawom). To właśnie tego rodzaju akty normatywne regulują za pomocą przepisów prawa większość zasadniczych kwestii z zakresu stosunków społecznych, przede wszystkim prawa i obowiązki obywateli oraz innych podmiotów działających w obrocie prawnym. Z tej perspektywy każda oczekiwana społecznie zmiana obowiązujących unormowań musi uwzględniać ewentualną potrzebę wydania nowych przepisów o mocy prawnej ustawy. Aby tego rodzaju zmiana była uznana za ważną i mogła zostać wprowadzona w życie, konieczne jest dochowanie warunków procedury legislacyjnej, której ramy również wyznacza Konstytucja i która przyznaje w tej procedurze zasadniczą rolę Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej.
Proces legislacyjny odbywający się w Sejmie jest jednak dość niedostępny z perspektywy zainteresowanego tym procesem obywatela czy organizacji pozarządowej zajmującej się profesjonalnie określoną działalnością pożytku publicznego. Powyższe wynika po pierwsze ze złożoności samej procedury, po drugie z faktu, że podmiotami uprawnionymi do podejmowania określonych działań w ramach tego procesu są co do zasady wyłącznie posłowie na Sejm oraz właściwe organy Sejmu. Bezpośredni dostęp do postępowania legislacyjnego osób i innych podmiotów spoza tego katalogu jest ściśle ograniczony przepisami prawa. Wreszcie należy wskazać, że proces legislacyjny jest uwarunkowany również aktualnie panującymi stosunkami politycznymi w parlamencie, które mają znaczący wpływ na przebieg prac nad poszczególnymi projektami ustaw.
Nie jest jednak tak, że zainteresowani procesem legislacyjnym obywatele lub ich organizacje nie posiadają żadnej możliwości uzyskania skutecznego wpływu na ostateczną treść wydawanych przepisów. W opartym o przepisy prawa postępowaniu prawodawczym odbywającym się w Sejmie zaangażowane są różne organizacje, w tym samorządowe, a także związki zawodowe i organizacje pracodawców, które na poszczególnych etapach prac legislacyjnych podejmują działania na rzecz wyrażenia opinii o charakterze eksperckim czy stanowisk reprezentatywnych dla interesów danej grupy społecznej. Przede wszystkim może się to odbywać w drodze uzyskiwania informacji publicznych, konsultacji, wysłuchania publicznego, ale także udziału w pracach komisji sejmowych czy w drodze skorzystania z przepisów dotyczących wykonywania działalności lobbingowej. Proces prawodawczy w Sejmie przewiduje możliwość podejmowania wszystkich wyżej wymienionych rodzajów działań. Znajomość szczegółowych reguł organizacji procesu prawodawczego, a także rozeznanie w specyficznych uprawnieniach i obowiązkach poszczególnych podmiotów biorących udział w tym procesie na poszczególnych jego etapach, może zapewnić większą efektywność tego rodzaju zabiegów i realizację w większym stopniu interesów reprezentowanych przez podmioty zainteresowane pracami legislacyjnymi nad danym projektem ustawy. Celem opracowania zawartego w niniejszym rozdziale jest przedstawienie nie tylko szczegółów procedury legislacyjnej związanej z wydaniem ustawy, ale też informacji o charakterze praktycznym, które umożliwią bardziej efektywne korzystanie z możliwości wpływu na ostateczny kształt jej przepisów. Po przedstawieniu informacji wstępnych zostaną omówione – w zakresie odnoszącym się do postępowania ustawodawczego – poszczególne organy Sejmu (w szczególności ich rola i pozycja w tym postępowaniu), problematyka związana z wyznaczeniem czasu trwania postępowania (w tym przypadki, w których zakończenie prac nad projektem ustawy nastąpi bez wydania aktu normatywnego oraz inne, podstawowe zagadnienia prawne związane z tym postępowaniem. Następnie zostaną omówione podstawowe środki oddziaływania na postępowanie ustawodawcze, jakie przysługują obywatelom oraz ich organizacjom. W dalszej części zostanie przedstawiony przebieg samego postępowania ustawodawczego – od wniesienia projektu ustawy do jej uchwalenia oraz dalsze prace legislacyjne nad uchwaloną już ustawą. Na końcu zostaną przedstawione przypadki zastosowania szczególnej procedury postępowania ustawodawczego, które mają zastosowanie do niektórych rodzajów projektów aktów ustaw (takich jak np. pilny projekt ustawy czy projekt ustawy o zmianie Konstytucji).