Fundusze Europejskie, Wiedza Edukacja Rozwój imageRzeczpospolita Polska imageRządowe Centrum Legislacji imageUnia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny image

1. INFORMACJE WSTĘPNE

Niniejszy rozdział opracowania przedstawia w sposób ogólny proces stanowienia prawa, w wyniku którego do porządku prawnego zostaną włączone nowe uregulowania ujęte w formie ustawy. Opisany został przebieg prac, począwszy od pierwszego etapu zainicjowania prac nad projektem ustawy, z którym jest związane pojęcie inicjatywy ustawodawczej, po wniesienie projektu ustawy i opis postępowania w toku procesu ustawodawczego 1 , po którego zakończeniu uchwalona ustawa zostaje przekazana do podpisania Prezydentowi i następnie ogłoszona w Dzienniku Ustaw 2 . Wyjaśnione zostały również podstawowe zagadnienia związane z procesem legislacyjnym, takie jak: konsultacje, wysłuchanie publiczne, petycje, lobbing czy prawo dostępu do informacji publicznej. Stanowienie prawa to proces prawotwórczy, w ramach którego kształtują się normy prawne we współpracy różnych grup społecznych, reprezentujących różne interesy 3 Proces stanowienia prawa to również działalność właściwych organów państwowych lub niepaństwowych w zakresie przyznanych im uprawnień 4, która odbywa się według określonych reguł 5.

 W ramach procesu legislacyjnego projektu ustawy można wskazać następujące etapy: 

 

1) prawo przedkładania projektów ustaw przez uprawnione podmioty – inicjatywa ustawodawcza, 

2) postępowanie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, 

3) postępowanie w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, 

4) podpisanie ustawy przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 

5) ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

Proces tworzenia prawa zostaje uruchomiony w momencie przedłożenia Sejmowi przez uprawniony podmiot projektu ustawy 6. Katalog podmiotów uprawnionych do wykonania inicjatywy ustawodawczej został wyczerpująco określony w Konstytucji 7. W Sejmie sposób postępowania z wniesionym projektem, czyli procedurę ustawodawczą, określają Konstytucja i Regulamin Sejmu 8. Projekty ustaw Sejm uchwala w trzech czytaniach. Do końca drugiego czytania wnioskodawca ma prawo wycofać projekt. Ustawa uchwalona przez Sejm jest przekazywana do Senatu. Tryb postępowania z ustawą w Senacie, podobnie jak w Sejmie, określają Konstytucja i Regulamin Senatu 9.

Po uchwaleniu ustawy, tj. rozpatrzeniu jej przez Sejm i Senat, Marszałek Sejmu przekazuje ją do podpisu Prezydentowi. Prezydent podpisuje ustawę, jeżeli nie budzi ona jego zastrzeżeń, i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od jej opublikowania, chyba że jest określony inny termin jej wejścia w życie.

Zrzut ekranu 2023-09-29 o 10.41.40.png

RYS. 1. PROCES LEGISLACYJNY

 

Do procedury uchwalania ustawy została wprowadzona instytucja pilnego projektu ustawy 10

, tak zwana szybka ścieżka legislacyjna. Jej zadaniem jest przyspieszenie i ułatwienie procesu powstawania ustaw. Jeżeli Radzie Ministrów zależy na szybkim uchwaleniu jej projektu ustawy, może skierować go do Sejmu z zastrzeżeniem, że jest to projekt pilny. Sejm ma obowiązek rozpatrzyć projekt pilny w pierwszej kolejności, Senat musi ustosunkować się do ustawy w ciągu 14 dni, a Prezydent może zgłosić zastrzeżenia do ustawy w terminie 7 dni.

 


 Konstytucja 

Art. 123. 

1. Rada Ministrów może uznać uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem projektów ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych, a także kodeksów. 

2. Regulamin Sejmu oraz regulamin Senatu określają odrębności w postępowaniu ustawodawczym w sprawie projektu pilnego. 

3. W postępowaniu w sprawie ustawy, której projekt został uznany za pilny, termin jej rozpatrzenia przez Senat wynosi 14 dni, a termin podpisania ustawy przez Prezydenta Rzeczypospolitej wynosi 7 dni.

 



1 Zgodnie z art.95 ust.1 Konstytucji władzę ustawodawczą w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sejm i Senat.

2 W świetle uregulowania konstytucyjnego i ustawowego, zdaniem Stanisława Rozmaryna, ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw nie jest czynnością techniczną, czystym faktem, lecz jest czynnością prawną z zakresu prawa konstytucyjnego. Ogłoszenie „[...] musi być uważane za czynność właściwych organów administracji, zmierzającą do wywołania bardzo istotnych skutków, a mianowicie do spełnienia ustawowego obowiązku, od którego uzależnione jest wejście w życie ustawy”. S. Rozmaryn, Podpisanie i ogłoszenie ustawy w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, „Państwo i Prawo” 1959., nr 1, s. 17.

3 S.Wronkowska,[w:] A.Redelbach, S.Wronkowska, Z.Ziembiński, Zarysteoriipaństwa i prawa, Warszawa 1994, s. 169.

4 W demokratycznym państwie prawnym założeniem jest zasada legalizmu, zgodnie z którą na organy władzy publicznej został nałożony obowiązek działania na podstawie i w granicach prawa, w tym więc zakaz naruszeń prawa proceduralnego przez organ w toku procesu prawotwórczego. Naruszenie elementów procedury może być rozpatrywane w kategoriach naruszenia art. 7 Konstytucji (wyrok z 24 czerwca 1998 r., K 3/98).

5 Z. Czeszejko-Sochacki, Prawo parlamentarne w Polsce, Warszawa 1997, s. 213.

6 Za komentarzem: Konstytucja RP. Tom II. Komentarz do art. 87-243, 2016, wyd. 1, red. M. Safjan, L. Bosek, Warszawa 2016, przytoczyć należy stwierdzenie M. Kudeja, że „wniesienie projektu ustawy do Sejmu stanowi moment wszczęcia postępowania ustawodawczego [...]” (M. Kudej, Instytucje polskiego prawa parlamentarnego z zakresu legislacji, Katowice 1995, s. 12).

7 Ustawa z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 483, z późn. zm.).

8 Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. (M.P. z 2022 r. poz. 990). zm.).

9 Regulamin Senatu z dnia 23 listopada 1990 r. (M.P. z 2018 r. poz. 846).

10 Pilny tryb ustawodawczy jest instytucją rangi konstytucyjnej i jest szczególny w stosunku do podstępowania ustawodawczego toczącego się na zasadach ogólnych. Odrębności postępowania ustawodawczego w trybie pilnym wynikają z Konstytucji. Postępowanie to może toczyć się wyłącznie z inicjatywy Rady Ministrów i może być zastosowane tylko w uzasadnionych przypadkach (należy wskazać okoliczności uzasadniające zastosowanie tego szczególnego trybu), poprawki do projektu pilnego muszą być zgłaszane zawsze komisji, a Senat ma 14 dni na rozpatrzenie ustawy, Prezydent zaś 7 dni na podpisanie ustawy i zarządzenie jej ogłoszenia albo na odmowę jej podpisania. Dalsze odrębności trybu pilnego są określone w Regulaminie Sejmu, a także w Regulaminie Senatu.

 

2. OGÓLNY PRZEBIEG PRAC NAD PROJEKTEM USTAWY W SEJMIE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Kolejnym etapem procesu legislacyjnego po zainicjowaniu prac nad projektem ustawy przez uprawniony podmiot jest postępowanie w Sejmie. Prace nad projektem ustawy przebiegają w 3 etapach, nazywanych czytaniami. Zasadą jest, że pierwsze czytanie projektu ustawy odbywa się na posiedzeniu właściwej komisji. Jest jednak grupa ustaw, które najpierw muszą być zaprezentowane przez wnioskodawcę Sejmowi. Projekty ustaw dotyczące między innymi zmian ustrojowych w państwie, praw i wolności obywateli, prawa wyborczego, kodeksów oraz podatków i finansów muszą być zaprezentowane przez wnioskodawcę najpierw Sejmowi.

 

W pracach komisji często uczestniczą eksperci, to znaczy osoby będące specjalistami w dziedzinie, której ustawa dotyczy. Posiedzenia komisji są otwarte dla przedstawicieli mediów czy osób zgłaszających chęć obserwowania posiedzenia komisji w charakterze publiczności.

 

Po zakończeniu pierwszego czytania projektu ustawy komisja wybiera sprawozdawcę, który przedstawia na posiedzeniu plenarnym izby sprawozdanie komisji. Rozpoczyna się następnie procedura drugiego i trzeciego czytania.

 

Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów (więcej głosów jest za niż przeciw) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. To również moment, kiedy projekt ustawy staje się ustawą, na razie wciąż nieobowiązującą. Marszałek Sejmu przekazuje ustawę do Senatu.

 

Postępowanie legislacyjne z projektem ustawy w Sejmie zostało szczegółowo opisane w rozdziale III.

 

Poniżej jest prezentowany diagram ilustrujący proces legislacyjny w Sejmie 11.

 

Zrzut ekranu 2023-09-29 o 10.56.39.png

RYS. 2. PROCES LEGISLACYJNY W SEJMIE

 

 



11 Diagram opiera się na podstawie omówienia graficznego procedury ustawodawczej przedstawionego przez Katarzynę Czajkowską-Matosiuk [w:] Aplikacje prawnicze w pytaniach i odpowiedziach, t. 1, wyd. 3, Warszawa 2009, s. 51-53.

 

3. OGÓLNY PRZEBIEG PRAC NAD USTAWĄ W SENACIE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Kolejnym etapem w procesie legislacyjnym jest przekazanie ustawy uchwalonej przez Sejm do Senatu. Ustawa jest przesyłana do właściwej komisji senackiej (do jednej lub kilku komisji), która w terminie nie dłuższym niż 18 dni opracowuje swoje stanowisko i przedstawia je na forum Senatu w formie sprawozdania. Następnie ustawa jest przedmiotem obrad Senatu. Na posiedzeniu Senatu odbywa się głosowanie nad przyjęciem lub odrzuceniem ustawy. Senat może również wprowadzić poprawki do ustawy. W takiej sytuacji ustawa trafia ponownie do Sejmu, który przyjmuje poprawki zaproponowane przez Senat lub je odrzuca bezwzględną większością głosów. Jeśli Senat przyjmuje ustawę bez zmian, przekazuje ją bezpośrednio do Prezydenta.

 

Postępowanie legislacyjne z projektem ustawy w Senacie zostało szczegółowo opisane w rozdziale IV.

 

Poniżej jest prezentowany diagram ilustrujący proces legislacyjny w Senacie i ponowne postępowanie w Sejmie 12.

 

Zrzut ekranu 2023-09-29 o 11.05.50.png

RYS. 3. PROCES LEGISLACYJNY W SENACIE I PONOWNE POSTĘPOWANIE W SEJMIE

 


 


12 Diagram opiera się na podstawie omówienia graficznego procedury ustawodawczej przedstawionego w: K. Czajkowska-Matosiuk, Aplikacje prawnicze..., s. 51-53.

4. PODPISANIE USTAWY PRZEZ PREZYDENTA

Ostatnim etapem procesu legislacyjnego jest podpisanie ustawy przez Prezydenta i zarządzenie jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Prezydent ma na to 21 dni od momentu otrzymania ustawy. Prezydent może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności ustawy z Konstytucją. W sytuacji gdy Trybunał Konstytucyjny orzeknie, że ustawa jest zgodna z Konstytucją, Prezydent nie może odmówić podpisania ustawy. Jeśli jednak Trybunał Konstytucyjny uzna ustawę za niezgodną z Konstytucją, Prezydent odmawia podpisania ustawy. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna za niezgodne z Konstytucją tylko poszczególne przepisy ustawy i nie orzeknie, że są one nierozerwalnie związane z ustawą, wyjątkowo Prezydent podpisuje ustawę z pominięciem przepisów uznanych za niezgodne albo zwraca ustawę Sejmowi w celu usunięcia niezgodności.

 

Prezydent może odmówić podpisania ustawy, przysługuje mu bowiem tzw. weto ustawodawcze. Jeżeli Prezydent występuje z wetem, ostateczna decyzja co do kształtu ustawy należy do Sejmu, który może odrzucić stanowisko Prezydenta (uchwalając ustawę ponownie większością 3/5 głosów). Nieodrzucenie przez Sejm weta Prezydenta powoduje zamknięcie procesu ustawodawczego. Jeśli Sejm odrzuci weto, Prezydent jest zobowiązany podpisać ustawę w ciągu siedmiu dni. Prezydent nie może złożyć weta w stosunku do ustawy budżetowej.

 

Uprawnienia Prezydenta w procesie legislacyjnym zostały szczegółowo opisane w rozdziale VI.

 

Poniżej jest prezentowany diagram ilustrujący uprawnienia Prezydenta w procesie legislacyjnym ustawy przyjętej przez Sejm 13.

 

Zrzut ekranu 2023-09-29 o 11.09.35.png

RYS. 4. UDZIAŁ PREZYDENTA W PROCESIE LEGISLACYJNYM

 


 


13 Diagram opiera się na podstawie omówienia graficznego procedury ustawodawczej przedstawionego [w:] K. Czajkowska-Matosiuk, Aplikacje prawnicze..., s. 51-53.

 

5. OGŁOSZENIE USTAWY W DZIENNIKU USTAW

Konstytucyjnym warunkiem wejścia w życie podpisanej przez Prezydenta ustawy jest jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw14.

 Za podstawową regułę przyjęto, że po 14 dniach od jej opublikowania ustawa wchodzi w życie, chyba że jest określony inny termin jej wejścia w życie.

 


 


14 Nadmienić należy, iż dzieje urzędowych organów publikacyjnych rozpoczynają się od końca XVIII w. (A. Gwiżdż, Zagadnienia jawności prawa, „Studia Prawnicze” 1981, zeszyt nr 1-2). Początkowo nacisk położony został nie na powszechną znajomość prawa, lecz na zapewnienie pełnej i kompletnej publikacji nowo ustanowionych przepisów prawnych. Z czasem zainteresowanie doktryny przesuwa się z zagadnienia publikacji jako instrumentu jawności na zagadnienie publikacji jako formalnego warunku nabycia mocy obowiązującej przez ustawę.

 

5.1. ZASADA JAWNOŚCI PRAWA

Ogłoszenie ustawy jest ściśle związane z zasadą jawności. Jawność prawa tkwi głęboko w tradycji prawniczej i uważana jest za jedną z gwarancji demokratycznych form rządzenia 15. W polskiej doktrynie zasada jawności i instytucja urzędowego ogłoszenia aktów normatywnych i prawnych była rozważana. Przykładem może być stanowisko prezentowane przez Eugeniusza Jarra. W jego ocenie ogłoszenie ustawy jest „urzędowym podaniem treści ustawy do wiadomości zainteresowanych” i ostatnim etapem w procesie powstania ustawy. Natomiast promulgacja to „urzędowe, pochodzące od naczelnika państwa stwierdzenie faktu, że projekt ustawy pozyskał przyjęcie u czynników ustawodawczych oraz polecenie wykonywania nowej ustawy” 16.

 

Na uwagę zasługują spostrzeżenia Andrzeja Gwiżdża. Jego zdaniem cechą dzienników urzędowych jest ich urzędowość i jawność. Dzienniki urzędowe to „wydawnictwa urzędowe, co oznacza, że prawo nie tylko nakłada na określone organy państwowe obowiązek prowadzenia tego rodzaju wydawnictw, lecz nakazuje jednocześnie traktowanie tekstów ogłaszanych w tych wydawnictwach jako teksty autentyczne” 17.

Dzięki dziennikom urzędowym prawo staje się publicznie dostępne dla każdego i dzięki nim najlepiej realizowana jest zasada jawności prawa.

 


 


15 J.Jabłońska-Bonca, M.Zieliński, Aspekty jawności prawa,„Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 1988, nr 3.
16 E. Jarr, Ogólna teoria prawa, Warszawa 1922, s. 245 i 246.

17 A. Gwiżdż, Zagadnienia jawności prawa, s. 84

 

5.2. OBLIGATORYJNOŚĆ OGŁOSZENIA USTAWY JAKO WARUNEK JEJ OBOWIĄZYWANIA

Obowiązek ogłoszenia aktów prawnych 18 jest uregulowany w Konstytucji 19 oraz w ustawie z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych 20. Ogłoszenie ustawy w dzienniku urzędowym 21 jest obowiązkowe. Dniem ogłoszenia aktu jest dzień jego ogłoszenia w postaci elektronicznej na stronie internetowej organu wydającego dziennik urzędowy. Dzień ogłoszenia aktu w postaci elektronicznej umieszcza się w obrębie nagłówka strony.

 

 


 

Konstytucja 

 

Art. 88. 1. Warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. 2. Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa. 

 


 

Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych 

 

Art. 2. 1. Ogłoszenie aktu normatywnego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe. 

Art. 20. 2. Dniem ogłoszenia aktu jest dzień jego ogłoszenia w postaci elektronicznej na stronie internetowej organu wydającego dziennik urzędowy. 3. Dzień ogłoszenia aktu w postaci elektronicznej umieszcza się w obrębie nagłówka strony. 

 


 

Podanie więc do wiadomości ustawy w dzienniku urzędowym, zgodnie z przewidzianym przez prawo trybem, stanowi jej ogłoszenie urzędowe. „Oznacza to, że takiemu tekstowi przysługuje domniemanie autentyczności, oraz że akt ten skutecznie wejdzie w życie (w terminie określonym w jego przepisie końcowym lub na podstawie innej normy prawnej), i od tego momentu będzie musiał być stosowany przez organy państwa i przestrzegany przez inne podmioty prawne (np. obywateli)” 22 .

 


 


18 W ocenie Sławomiry Wronkowskiej ogłoszenie jest złożoną, a zarazem szczególnie doniosłą czynnością konwencjonalną, polegającą na podaniu ustawy (a nie informacji o niej) do wiadomości publicznej w formie przewidzianej przez dany system prawny. Celem tej urzędowej czynności jest zapewnienie zainteresowanym możliwości zapoznania się z normami, które będą dla nich wiążące. (S. Wronkowska, Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, „Przegląd Sejmowy” 2001, nr 5). „Jego konsekwencją jest to, że normy ogłoszone stają się elementem systemu prawa, mogą być kontrolowane, zmieniane lub eliminowane jedynie zgodnie z regułami tego systemu, a także to, iż tekstowi urzędowo ogłoszonemu przysługuje przymiot autentyczności. Czynność ogłoszenia przepisów stwarza jednak zaledwie możliwość zapoznania się z nimi, aby ją spożytkować, zainteresowani muszą mieć nie tylko dostęp do ogłoszonych tekstów prawnych, ale nadto odpowiedni czas na zapoznanie się z tymi tekstami” (S. Wronkowska, O stanowieniu i ogłaszaniu prawa oraz o kulturze prawnej, „Państwo i Prawo” 2007, nr 4, s. 12).

19 Trybunał Konstytucyjny uznał, że ogłoszenie to nie tylko czynność konwencjonalna zamieszczenia tekstu ustawy w Dzienniku Ustaw, ale również udostępnienie egzemplarzy tego dziennika, „przynajmniej skierowanie go do rozpowszechnienia” (wyrok TK z dnia 20 grudnia 1999 r., sygn. akt K4/99).

20 Dz. U. z 2019 r. poz. 1461.

21 Dziennikami urzędowymi w rozumieniu ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych są: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej ,,Monitor Polski”, dzienniki urzędowe ministrów kierujących działami administracji rządowej, dzienniki urzędowe urzędów centralnych, Dziennik Urzędowy Komisji Nadzoru Finansowego oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe.

22 P. Radziewicz, Zasadność nowelizacji ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (w związku z pismem Rzecznika Praw Obywatelskich z 24 czerwca 2004 r.), Biuro Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu, 2004, nr 3, s. 74.

 

5.3. OBOWIĄZEK ORGANÓW PAŃSTWOWYCH DO URZĘDOWEGO OGŁASZANIA USTAWY

Dzienniki urzędowe w odróżnieniu od innych źródeł informacji prawnej są wydawane przez specjalnie do tego upoważnione instytucje publiczne.

 

Przepisy konstytucyjne nie wyznaczają terminu przekazania ustawy, należy więc przyjąć, że musi to być dokonane niezwłocznie po ustaleniu tekstu ustawy, czyli bez nieuzasadnionej zwłoki 23.

 

Konstytucja wyraźnie wskazuje, na kim spoczywa obowiązek ogłoszenia ustawy. Marszałek Sejmu uchwaloną ustawę przedstawia do podpisu Prezydentowi Rzeczypospolitej 24.

 

Podpisanie ustawy przez Prezydenta jest jednym z konstytucyjnie określonych wymagań dojścia ustawy do skutku. Prawną treścią aktu podpisania ustawy jest „urzędowe stwierdzenie, iż ustawa uchwalona została przez odpowiednie organy (Sejm i Senat) w konstytucyjnie określonym trybie i brzmieniu przedstawionym Prezydentowi przez Marszałka Sejmu” 25. Prawnym skutkiem podpisania ustawy jest powstanie obowiązku zarządzenia jej ogłoszenia, co z kolei spowoduje ogłoszenie ustawy i umożliwi jej wejście w życie. Ostatnią więc czynnością proceduralną Prezydenta jest zarządzenie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw podpisanej przez siebie ustawy 26. Przepis art. 122 Konstytucji nic nie mówi o terminie, w jakim Prezydent, po podpisaniu ustawy, powinien zarządzić jej ogłoszenie. Przyjąć więc należy, że musi to nastąpić niezwłocznie. W praktyce podpisanie ustawy i zarządzenia jej ogłoszenia następuje równocześnie.

 

Obowiązek wydawania dzienników urzędowych spoczywa na Prezesie Rady Ministrów. Konstytucja także nie określa terminu, w którym musi nastąpić ogłoszenie ustawy. Należy więc przyjąć, że konstytucyjnym obowiązkiem Prezesa Rady Ministrów jest spowodowanie ogłoszenia ustawy bez nieuzasadnionej zwłoki, w najbliższym technicznie możliwym momencie. Tak też uregulowano w art. 3 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (mówiąc o ogłoszeniu niezwłocznym).

 


 

Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i innych aktów prawnych 

 

Art. 3. Akty normatywne ogłasza się niezwłocznie. 

Art. 21. 1. Prezes Rady Ministrów wydaje: 

1) Dziennik Ustaw i Monitor Polski przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji, przy czym Rządowe Centrum Legislacji może zlecić wyspecjalizowanym podmiotom niektóre czynności związane z wydawaniem tych dzienników w sposób, o którym mowa w art. 2a ust. 2.

 


 


23 Tak też zostało uregulowane w art. 52 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Marszałek Sejmu przesyła niezwłocznie Marszałkowi Senatu i Prezydentowi potwierdzony swoim podpisem tekst uchwalonej przez Sejm ustawy.

24 Art. 122 ust. 1 Konstytucji – „Po zakończeniu postępowania [...] Marszałek Sejmu przedstawia uchwaloną ustawę do podpisu Prezydentowi Rzeczypospolitej”.

25 B. Banaszak, Postępowanie ustawodawcze w polskim prawie konstytucyjnym, red. J. Trzciński, Warszawa 1994, s. 254.

26 Art.122 ust.2 Konstytucji–„Prezydent Rzeczypospolitej podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”. Art. 122 ust. 5 zdanie drugie – „Po ponownym uchwaleniu ustawy przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów Prezydent Rzeczypospolitej w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

5.4. TERMIN OGŁOSZENIA I DZIEŃ OGŁOSZENIA (ZASADA BEZZWŁOCZNOŚCI)

Poza określeniem organów, na których spoczywają obowiązki związane z ogłaszaniem ustawy, duże znaczenie ma również określenie, w jakim czasie organy te powinny wywiązywać się z tych obowiązków. 

 

Termin na ogłoszenie dotyczy maksymalnego upływu czasu pomiędzy otrzymaniem ustawy do ogłoszenia a wykonaniem tego obowiązku.

 

 Ponadto nie ma żadnego przepisu konkretyzującego termin, w jakim ma nastąpić ogłoszenie ustawy po jej otrzymaniu przez podmiot obsługujący proces publikacji ustawy, którym jest Rządowe Centrum Legislacji. Termin ogłoszenia został określony ogólnie za pomocą wyrazu „niezwłocznie”. Zgodnie z art. 3 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych akty normatywne ogłasza się niezwłocznie. Oznacza to, że organ odpowiedzialny za ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw, jest zobowiązany dokonać tego bez zbędnej zwłoki.

5.5. OBOWIĄZEK OZNACZENIA DATY OGŁOSZENIA

Ponieważ prawidłowe urzędowe ogłoszenia aktu prawnego wywołuje istotne skutki prawne, bardzo ważne jest, by moment ogłoszenia był podawany do wiadomości publicznej. Dniem ogłoszenia aktu jest dzień jego ogłoszenia w postaci elektronicznej na stronie internetowej organu wydającego dziennik urzędowy.

5.6. ISTOTA I CEL VACATIO LEGIS

Vacatio legis to okres między dniem ogłoszenia a dniem wejścia w życie ustawy. Jego długość należy dostosować do potrzeb danej regulacji prawnej, jest to bowiem czas na zapoznanie się przez adresatów z treścią nowej regulacji prawnej, ale także czas, by przygotować akty wykonawcze i instytucje niezbędne do należytego funkcjonowania ustawy 27.

 

Celem vacatio legis jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym zapoznania się z nowymi przepisami i przygotowanie do ewentualnych zmian, jakie mogą wynikać z ich obowiązywania. Niezbędne jest więc zakreślenie dostatecznie odległych terminów wejścia w życie ustawy.

 

„Nakaz zachowania odpowiedniego okresu dostosowawczego, zgodnie z ustalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, stanowi jedną z norm składających się na treść zasady demokratycznego państwa prawnego i wynika wprost z zasady zaufania do państwa. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, że adresat normy musi mieć zapewniony czas na przystosowanie się do zmienionych regulacji i na bezpieczne podjęcie odpowiednich decyzji co do dalszego postępowania” 28. W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego utrwalił się więc pogląd, zgodnie z którym stosowanie vacatio legis jest samodzielną konstytucyjną zasadą prawa, stanowiącą element koncepcji państwa prawnego i mającą swoje oparcie w zasadzie zaufania obywateli do państwa i tworzonego przez nie prawa 29.

 

Zaznaczyć należy, iż vacatio legis z istoty swej jest instytucją, której celem jest wykluczenie sytuacji zaskakiwania adresatów norm prawnych oraz umożliwienie im dostosowania swoich zachowań do nowej regulacji. Należy wybrać więc taki moment wejścia w życie ustawy, by nie naruszać jednej z podstawowych wartości państwa prawa, jaką jest zaufanie obywateli do prawa. „Trybunał Konstytucyjny uznał za niewłaściwą praktykę ustawodawczą, która prowadzi do zmiany przepisów w okresie ich vacatio legis. Praktyka ta, jeśli jest nadużywana, nie sprzyja poczuciu pewności prawa i obniża autorytet władzy ustawodawczej” 30. Jednakże należy również pamiętać, że vacatio legis służy też i samemu ustawodawcy, który ma możliwość eliminacji ewentualnych błędów w ustawie, sprzeczności w systemie prawa 31 bądź zapobieżenia negatywnym skutkom wejścia w życie uchwalonych, a jeszcze nie obowiązujących regulacji” 32.

 

Ponadto podkreślić należy, że vacatio legis pozwala, by dzienniki urzędowe dotarły do zainteresowanych, zanim wejdą w życie akty w nich zamieszczone 33.

 


 


27 S. Wronkowska, Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych...

28 Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sygn. P 16/08; por. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sygn.: K 13/97, K 18/99, K 27/02, SK 91/06. h...

29 Przykładowo można wskazać orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sygn.:K15/9, K8/93.

30 Proces prawotwórczy w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego .Wypowiedzi Trybunału Konstytucyjnego dotyczące zagadnień związanych z procesem legislacyjnym, Warszawa 2008, s. 27.

31 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lutego 2004r. ,sygn.aktK12/03,OTK seria A, 2004, nr 2, poz. 8.

32 Proces prawotwórczy w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego..., s. 27.

33 S. Wronkowska, M. Zieliński, Zasady techniki prawodawczej. Komentarz, Warszawa 2004.

 

5.7. ODPOWIEDNI WYMIAR CZASOWY VACATIO LEGIS

Wymóg ustanowienia odpowiedniego vacatio legis wynika z ogólnej zasady ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasady przyzwoitej legislacji 34. „Odpowiedniość” vacatio legis rozpatrywać należy w związku z możliwością pokierowania przez adresatów norm prawnych (po ogłoszeniu nowych przepisów) swoimi sprawami w sposób uwzględniający treść nowej regulacji. Wymóg zachowania vacatio legis należy bowiem odnosić nie tylko do ochrony adresatów normy prawnej przed pogorszeniem jego sytuacji, lecz także do możliwości zapoznania się z nowym prawem i możliwości adaptacyjnych 35.

 

„Trybunał Konstytucyjny powołując się na zasadę państwa prawnego i zaufania obywatela do państwa, stoi na stanowisku, że akty normatywne powinny wchodzić w życie z odpowiednią vacatio legis 36. Założeniem wyjściowym jest uznanie odpowiedniości okresu 14-dniowego jako określonego przez ustawodawcę. Odpowiedniość vacatio legis ustalana jest jednak każdorazowo w procesie badania [...] konstytucyjności wprowadzania w życie nowych przepisów i zależy od ich treści i charakteru” 37.

 

Uzasadnieniem dla wydłużenia vacatio legis są zasady konstytucyjne (w szczególności ochrona praw słusznie nabytych), charakter materii prawem regulowanych, niedopuszczalność zaskakiwania adresatów nowymi uregulowaniami i potrzeba przystosowania się do zmienionego prawa 38.

 

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego na aprobatę zasługiwałaby taka praktyka wprowadzenia w życie ustawy, która przez zakreślenie odpowiednich terminów wejścia w życie stwarzałaby realną gwarancję wszystkim adresatom przygotowania się do realizacji postanowień takich ustaw. Trybunał Konstytucyjny kładzie nacisk na „odpowiedniość” okresu dostosowawczego, uwzględniającego realne możliwości wprowadzenia w życie nowych mechanizmów prawnych 39. „Ocena konstytucyjności wprowadzenia w życie nowych przepisów wymaga zawsze rozważenia, jaki okres dostosowawczy jest „odpowiedni”, i wskazania okoliczności, które o tym decydują. Ustawa nie określa górnej granicy vacatio legis, pozostawiając ten problem decyzji prawodawcy działającego w granicach swobody regulacyjnej wyznaczonej pojęciem „odpowiedniości”. Tu należy wskazać przede wszystkim, że jest to uzależnione od całokształtu okoliczności, szczególnie zaś od przedmiotu i treści unormowań przewidzianych w nowych przepisach, w tym i od tego, jak dalece różnią się one od dotychczasowych unormowań. [...] W zakresie posługiwania się vacatio legis ustawodawcy służy stosunkowo znaczny margines swobody decyzji. Nie może być to jednak arbitralność nieznajdująca dostatecznego wyjaśnienia w motywach legislatora i okolicznościach sprawy” 40.

 


 


34 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 czerwca 2002 r., sygn. akt P 13/01.

35 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. Kp 6/09.

36 Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sygn.: P 2/92, K 8/93, K 9/93, K 16/93, K 1/94, K 2/94, K 8/97.

37 K. Działocha, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, red. M. Sawicka-Jezierczuk, artykuł 88, Warszawa 1999, s. 5.

38 Ibidem.

39 Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, sygn. P 16/08.

40 Ibidem

 

 

 

5.8. MINIMALNY OKRES VACATIO LEGIS I KONKRETNE WYMAGANIA CZASOWE

Zauważyć należy, iż o ile ogłoszenie aktu jest koniecznym warunkiem jego obowiązywania i ma walor zasady konstytucyjnej, to wejście w życie ustawy w określonym czasie zależy od niej samej. Konstytucja nie określa żadnego powszechnie wiążącego standardu co do terminu, w jakim ustawa wchodzi w życie. Wobec tego organ stanowiący ustawę kieruje się przekonaniem 41, „że regulując jakąś sferę stosunków społecznych, wie on najlepiej, od kiedy należy realizować normy zawarte w ustawie” 42.

 

Minimalny okres vacatio legis, jak również kryterium, jakim należy się kierować przy ocenie dopuszczalności odstępstwa od zasady minimalnego vacatio legis, wskazuje ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i innych aktów prawnych.

 

Minimalny okres wynosi 14 dni. Odstąpienie od niego jest do- puszczalne w uzasadnionych przypadkach, wówczas ustawa może wejść w życie w terminie krótszym niż 14 dni, jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego jej wejścia w życie. Oznacza to, że w każdym przypadku wymaga to wskazania powodów uspra- wiedliwiających takie rozwiązanie. Wobec tego argument „ważne- go interesu publicznego” może – wyjątkowo – uzasadniać ograni- czenie lub nawet rezygnację z ustanowienia vacatio legis 43

 


 

Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i innych aktów prawnych 

 

Art. 4. 1. Akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. 2. W uzasadnionych przypadkach akty normatywne, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym

 


 

Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie rozważał w swoim orzecznictwie „ważny interes społeczny” 44. W orzeczeniu K2/94 stwierdził, że bez wątpienia za „ważny interes społeczny” uznać można dążenie prawodawcy do przeciwstawienia się oszustwom i nadużyciom podatkowym, prowadzącym do uchylenia się od obowiązku uiszczania należnych podatków, bowiem „do sytuacji, gdy celem nowej regulacji jest przeciwdziałanie przypadkom naruszenia już obowiązującego prawa, trudno odnosić takie same kryteria jak wymagane przy wprowadzeniu w życie unormowań ingerujących w sytuację prawną adresatów szanujących prawo dotychczas obowiązujące”. Pogląd ten został powtórzony także w orzeczeniu K45/01.
 

 

Nie ulega wątpliwości, że zwrot „ważny interes społeczny” stanowi klauzulę generalną. Klauzulom tym jednak nie należy nadawać tego samego znaczenia, gdyż odnoszą się one do różnych okoliczności stanu faktycznego 45.

 

Trybunał Konstytucyjny zwracał uwagę na konkretne wymagania czasowe w odniesieniu do vacatio legis, łącząc je z funkcją danej ustawy w systemie prawa, z jej charakterem i rodzajem relacji społecznych, które ona regulowała 46.

 

Znalezienie właściwych ram czasowych ma wyjątkowe znaczenie w prawie podatkowym. „Zasada przyzwoitej legislacji nakazuje zachowanie szczególnej staranności przy regulacjach podatków, jako materii konstytucyjnej dotykającej bezpośrednio praw obywatelskich. Zwolnienia, jak również ulgi podatkowe, będące wyłomem w zasadzie powszechności i równości opodatkowania (art. 84 Konstytucji), służą założonym przez ustawodawcę celom o charakterze stymulującym rozwój gospodarczy, najczęściej związanym z oczekiwaniem określonych zachowań ze strony podatników” 47. Trybunał Konstytucyjny rozważał i akcentował, iż przepisy prawa daninowego są istotną gwarancją, gdyż zobowiązane podmioty winny mieć odpowiedni czas na pokierowanie swymi interesami majątkowymi 48 Niedopuszczalne jest więc, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, dokonywanie zmian obciążeń podatkowych w ciągu roku. Zmiany takie, gdy chodzi o obecne ukształtowanie podatku dochodowego od osób fizycznych, powinny wchodzić w życie przynajmniej na miesiąc przed końcem poprzedniego roku podatkowego.

 

Odpowiedni wymiar czasowy powinien zostać także określony w prawie wyborczym. Trybunał Konstytucyjny podkreślał, że „konieczność zachowania co najmniej sześciomiesięcznego terminu od wejścia w życie istotnych zmian w prawie wyborczym do pierwszej czynności kalendarza wyborczego jest nieusuwalnym co do zasady normatywnym składnikiem treści art. 2 Konstytucji. To oznacza, że wszystkie nowelizacje prawa wyborczego w przyszłości będą konfrontowane przez Trybunał Konstytucyjny z tak właśnie pojmowanym wymogiem konstytucyjnym, wynikającym z zasady demokratycznego państwa prawnego” 49. Przykładem może być orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego K31/06.

 


 


41 K. Działocha, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej... .

42 S. Wronkowska, M. Zieliński, Zasady techniki prawodawczej... , s. 111

43 Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sygn. P 1/95.

44 Przykładowo wskazać można orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sygn.:K28/01, K22/02, K19/02, K27/02, K47/01.

45 T.Zalasiński, Zasada prawidłowej legislacji w poglądach Trybunału Konstytucyjnego, Warszawa 2008.

46 Proces prawotwórczy w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego..., s. 23.

47 Ibidem, s. 26.

48 Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sygn. P 1/95.

49 Proces prawotwórczy w świetle..., s. 24; orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sygn. K 15/03.

 

5.9. OBLICZENIE VACATIO LEGIS – USTALENIE DATY WEJŚCIA W ŻYCIE USTAWY

Dla ustalenia, kiedy ustawa wchodzi w życie, podstawowe znaczenie ma jednoznaczne określenie dnia ogłoszenia oraz sposób obliczania terminu wejścia w życie. W celu ustalenia, kiedy ustawa z vacatio legis wchodzi w życie, niezbędna jest wiedza, jak obliczać vacatio legis, tzn. wskazanie, jaki dzień jest pierwszym i jaki ostatnim dniem vacatio legis oraz jaki dzień jest dniem wejścia w życie. W ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych przyjęto, że ustawa z vacatio legis wskazuje termin swego wejścia w życie w dniach, tygodniach, miesiącach i w latach. Przy obliczeniu terminu wejścia w życie określonego w dniach nie uwzględnia się dnia ogłoszenia. Dla przykładu: jeżeli dniem ogłoszenia jest 1 maja danego roku, to pierwszym dniem vacatio legis jest 2 maja tego roku.

 

Pozostałe terminy wejścia w życie kończą się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada dniu ogłoszenia, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Na przykład, jeżeli ustawę ogłoszono 1 maja i ––zgodnie z przepisem o wejściu w życie – ma ona wejść w życie po upływie 15 dni od dnia ogłoszenia, to ostatnim dniem vacatio legis tej ustawy jest 16 maja roku ogłoszenia, a ustawa wchodzi w życie z dniem 17 maja. Należy dodać, że ostatni dzień vacatio legis tej ustawy mija 16 maja o godzinie 24.00 50.

 

Kolejny przykład: jeżeli założymy, że ustawę ogłoszono 1 maja i – zgodnie z przepisem o jej wejściu w życie – ma ona wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, to dniem, w którym upływa okres vacatio legis ustawy, jest 1 listopada roku ogłoszenia, a ustawa wchodzi w życie 2 listopada tego roku.

 

Należy jednak podkreślić, że powyższy sposób obliczenia terminu wejścia w życie ustawy określonego w dniach czy miesiącach stosuje się tylko wtedy, gdy ustawodawca użyje zwrotu „po upływie”, zalecanego we wzorze zawartym w § 45 ust. 1 załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” 51 , zwanego dalej również „ZTP”. Warto także wskazać, iż „najważniejszą zasadą dotyczącą redagowania przepisu dotyczącego wejścia w życie jest ta, że data wejścia w życie musi być tak wyznaczona, by nie budziła żadnych wątpliwości. Zastosowanie któregokolwiek ze schematów zawartych w § 45 z.t.p pozwala takich wątpliwości uniknąć” 52.

 


 

Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych 

 

Art. 6. 1. Przy obliczaniu terminu wejścia w życie aktu normatywnego określonego w dniach nie uwzględnia się dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przypadków, gdy akt normatywny wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 

2. Terminy wejścia w życie aktu normatywnego określone w tygodniach, miesiącach lub latach kończą się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada dniu ogłoszenia, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

 


 


50 S. Wronkowska, M. Zieliński, Zasady techniki prawodawczej...

51 Dz. U. z 2019 r. poz. 283

52 G.Wierczyński, Zasady techniki prawodawczej. Komentarz, red. J.Warylewski, Warszawa 2003, s. 226. Użyty w cytacie skrót „z.t.p.” oznacza zasady techniki prawodawczej określone w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”.

 

6. WEJŚCIE W ŻYCIE USTAWY

Wejście w życie 53 , obok pojęcia ogłoszenia ustawy, jest kluczowym pojęciem art. 88 ust. 1 Konstytucji.

 

Ustawodawca może określić termin wejścia ustawy w życie: 

1) z mocą wsteczną, 

2) z dniem ogłoszenia, 

3) z vacatio legis.

 

Wejście ustawy w życie z mocą wsteczną 

„Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, zasada demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji) i wynikająca z niej zasada zaufania do państwa nie pozwalają natomiast na takie określenie terminu wejścia w życie aktu normatywnego, który nadaje moc wsteczną (lex retro non agit)”. Według definicji formalnej ustawa będzie działać z mocą wsteczną wtedy, kiedy początek jej stosowania ustalony został na czas wcześniejszy niż ten, w którym ustawa została prawidłowo ogłoszona 54. Natomiast według definicji materialnej ustawa będzie działać z mocą wsteczną, gdy będzie nakazywać stosowanie ustanowionych w niej norm prawnych do zdarzeń (stanów rzeczy, zachowań), które miały miejsce przed wejściem w życie ustawy (w przeszłości) i z którymi prawo nie wiązało dotąd skutków prawnych normami tymi przewidzianych. Zasada ta nie została wyrażona w konstytucji, nie ma więc charakteru bezwzględnego, z wyjątkiem prawa karnego. W innych dziedzinach prawa dopuszczone są odstępstwa od niej. Muszą jednak być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami. „Zasada niedziałania prawa wstecz nie dotyczy prawa, które stwarza obywatelom (podmiotom prawa) korzystniejsze niż wcześniejsze prawo sytuacje prawne (przyznaje nowe lub rozszerza usprawnienia z mocą wsteczną)” 55.

 

Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych w art. 5 wskazuje, iż nie wyłącza możliwości nadania ustawie wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie. Nie ma potrzeby, aby ustawa formułowała adresowany do prawodawcy zakaz nadawania ustawie mocy wstecznej, skoro zakaz taki jest jednym z komponentów konstytucyjnych zasady państwa prawnego, znajdującym doprecyzowanie w art. 42 ust. 1 Konstytucji56.

 

„Nadanie normy mocy wstecznej jest zastosowaniem pewnej techniki prawodawczej polegającej na tym, że ustawodawca nakazuje na przyszłość wiązać określone konsekwencje prawne ze zdarzeniami, stanami rzeczy, zachowaniami z przeszłości, tj. zanim dane normy weszły w życie” 57. Wobec tego prawodawca, redagując przepisy z mocą wsteczną, powinien jasno je sformułować. W sytuacji kiedy tworzone normy prawne mają być stosowane wyłącznie do tych zdarzeń, stanów rzeczy czy stosunków, które powstały i zakończyły się w przeszłości (przed wejściem w życie tworzonych norm) zgodnie z § 51 ust. 1 załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” 58, zaleca się nadanie przepisowi brzmienia: „Ustawa wchodzi w życie z dniem ... i ma zastosowanie do zdarzeń (stanów rzeczy), które powstały przed dniem ...”. Natomiast kiedy normy będą stosowane do zdarzeń czy stosunków określonego rodzaju, zarówno tych, które powstaną po wejściu w życie tworzonych norm, jak i tych, które powstały, zanim tworzone normy weszły w życie, proponuje się: „Ustawa wchodzi w życie z dniem ... i ma zastosowanie również do zdarzeń (stanów rzeczy), które powstały przed dniem ...”. W sytuacji kiedy normy mają mieć zastosowanie do stanów rzeczy, zdarzeń, stosunków, które powstały przed wejściem w życie nowych norm i trwają nadal, przepisowi nadaje się brzmienie: „Ustawa wchodzi w życie z dniem ... z mocą od dnia ...”.

 

Wejście ustawy z dniem ogłoszenia 

Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych dopuszcza, aby ustawa weszła w życie z dniem ogłoszenia, jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia ustawy w życie i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.

 

Wyznaczenie dnia wejścia w życie ustawy na dzień ogłoszenia oznacza w praktyce, że należy stosować normy, które nie są jeszcze powszechnie znane. Z tych względów dzień wejścia w życie można wyznaczać na dzień jej ogłoszenia jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy przemawiają za tym poważne argumenty. „Wyjątkowe wprowadzenie ustawy w życie w dniu jej ogłoszenia mogłoby być usprawiedliwione np. okolicznościami, których prawodawca nie mógł przewidzieć i które same go zaskoczyły, a przy tym brak natychmiastowej reakcji ustawodawcy mógłby spowodować niepowetowane straty” 59.

 

Wejście ustawy z vacatio legis 

Wprowadzenie ustawy w życie pełni w systemie dwie ważne funkcje: formułuje wymagania dotyczące długości vacatio legis i przypadki, gdy można od nich odstąpić, oraz wyznacza regułę subsydiarną na wypadek, gdyby twórca aktu nie wyznaczył terminu wejścia w życie. Ustawa powszechnie obowiązująca i ogłoszona w Dzienniku Ustaw, jeżeli nie postanowi inaczej albo w ogóle nie będzie zawierała w tej sprawie rozstrzygnięcia, wchodzi w życie po upływie 14 dni od swego ogłoszenia 60.

 


 


53 Zgodnie także z poglądem K.Działochy termin wejścia w życie oznacza,że„odwskazanego w akcie momentu (dnia, zdarzenia) wszyscy, których postępowanie określają normy w nim zawarte, mają obowiązek realizować, w szczególności – stosować normy postępowania sformułowane w tym akcie; K. Działocha, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej..., s. 34.

54 Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sygn. K15/91, K13/97.

55 K. Działocha, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej... , s. 6 i 7.

56 S. Wronkowska, Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych...

57 S. Wronkowska, M. Zieliński, Zasady techniki prawodawczej... , s. 130131.

58 Dz. U. z 2016 r. poz. 283.

59 S. Wronkowska, M. Zieliński, Zasady techniki prawodawczej...

60 S. Wronkowska, Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych...

 

7. WARUNKI FORMALNE DOTYCZĄCE PROJEKTU ORAZ PODSTAWOWE POJĘCIA ZWIĄZANE Z PROCESEM LEGISLACYJNYM

Poniżej zostały opisane warunki formalne dotyczące projektu, a także zostały wyjaśnione pojęcia związane z procesem legislacyjnym, takie jak: poprawka do projektu ustawy, konsultacje, wysłuchanie publiczne, petycja, lobbing, prawo dostępu do informacji publicznej.

7.1. WARUNKI FORMALNE DOTYCZĄCE PROJEKTU USTAWY

Projekt ustawy powinien być tekstem (aktem normatywnym) odpowiadającym stosowanym dla takich aktów zasadom sporządzania projektu aktu normatywnego. Taki tekst powinien być sporządzony z zastosowaniem określonych zasad techniki prawodawczej. Zbiór takich zasad techniki prawodawczej został określony w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie Zasad techniki prawodawczej.

 

Warunki formalne dotyczące projektu ustawy zostały określone w art. 34 ust. 2-3 Regulaminu Sejmu. Brak spełnienia któregokolwiek z wymienionych w tych przepisach warunków może być podstawą do zwrócenia wnioskodawcy wniesionego projektu ustawy albo projektowi może nie zostać nadany dalszy bieg 61. Marszałek Sejmu może zwrócić wnioskodawcy projekt ustawy, jeżeli uzasadnienie dołączone do projektu nie odpowiada wymogom określonym w art. 34 ust. 2-3 Regulaminu Sejmu. W przypadku zaś projektu uznanego przez komisję sejmową jako niedopuszczalny w związku z objęciem projektem regulacji, co do których istnieje wątpliwość, czy też są one sprzeczne z prawem, w tym z prawem Unii Europejskiej lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej, Marszałek Sejmu może nie nadać dalszego biegu. Spełnienie tych wymogów leży więc w interesie autora projektu.

 


 

Regulamin Sejmu 

 

Art. 34. 2. Do projektu ustawy dołącza się uzasadnienie, które powinno: 

1) wyjaśniać potrzebę i cel wydania ustawy, 

2) przedstawiać rzeczywisty stan w dziedzinie, która ma być unormowana, 

3) wykazywać różnicę pomiędzy dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym, 

4) przedstawiać przewidywane skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i prawne,

5) wskazywać źródła finansowania ,jeżeli projekt ustawy pociąga za sobą obciążenie budżetu państwa lub       budżetów jednostek samorządu terytorialnego, 

6) przedstawiać założenia projektów podstawowych aktów wykonawczych, 

7) zawierać oświadczenie o zgodności projektu ustawy z prawem Unii Europejskiej albo oświadczenie, że           vbn nprzedmiot projektowanej regulacji nie jest objęty prawem Unii Europejskiej. 

2a. Uzasadnienie projektu ustawy określającej zasady podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej powinno odpowiadać wymogom określonym w art. 66 ust. 2 i art. 68 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24, 974 i 1570). 

3. Uzasadnienie powinno przedstawiać również wyniki przeprowadzanych konsultacji oraz informować o przedstawionych wariantach i opiniach, w szczególności jeżeli obowiązek zasięgania takich opinii wynika z przepisów ustawy. W wypadku komisyjnych i poselskich projektów ustaw, w stosunku do których nie przeprowadzono konsultacji, Marszałek Sejmu przed skierowaniem do pierwszego czytania kieruje projekt do konsultacji w trybie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach. [...] 

7. Marszałek Sejmu może zwrócić wnioskodawcy projekt ustawy lub uchwały, jeżeli uzasadnienie dołączone do projektu nie odpowiada wymogom określonym w ust. 2-3. 

8. Projekty, co do których istnieje wątpliwość, czy nie są sprzeczne z prawem, w tym z prawem Unii Europejskiej lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej, Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, może skierować celem wyrażenia opinii do Komisji Ustawodawczej. Komisja może większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy członków Komisji zaopiniować projekt jako niedopuszczalny. Projektowi zaopiniowanemu jako niedopuszczalny Marszałek Sejmu może nie nadać dalszego biegu. Wobec tego oprócz elementów wskazanych dla uzasadnienia w art. 77 ust. 2 Regulaminu Senatu 62 oraz § 27 ust. 3 Regulaminu pracy Rady Ministrów 63 uzasadnienie projektu powinno zawierać elementy wskazane w art. 34 ust. 2-3 Regulaminu Sejmu.

 


 

Regulamin Senatu 

 

Art. 77. 2. Do projektu ustawy dołącza się uzasadnienie, które powinno zawierać: 

1) wyjaśnienie celu ustawy; 

2) przedstawienie rzeczywistego stanu w dziedzinie, która ma zostać uregulowana; 

3) wykazanie różnic pomiędzy dotychczasowym a przewidywanym stanem prawnym; 

4) przedstawienie oczekiwanych skutków społecznych, gospodarczych, finansowych i prawnych;

 5) przedstawienie założeń podstawowych aktów wykonawczych do ustawy; 

6) oświadczenie o zgodności projektu ustawy z prawem Unii Europejskiej albo oświadczenie, że przedmiot projektowanej regulacji nie jest objęty prawem Unii Europejskiej.

 


 

 

Regulamin pracy Rady Ministrów 

§ 27. 3. Uzasadnienie projektu aktu normatywnego powinno: 

1) wyjaśniać potrzebę i cel wydania aktu; 

2) przedstawiać rzeczywisty stan w dziedzinie, która ma być unormowana; 

3) wykazywać różnicę między dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym (przewidywane skutki prawne wejścia aktu w życie); 

4) zawierać: 

         a) oświadczenie organu wnioskującego co do zgodności projektu z prawem Unii Europejskiej,

         b) ocenę organu wnioskującego, czy projekt aktu podlega notyfikacji zgodnie z przepisami dotyczącymi funkcjonowania krajowego                      systemu notyfikacji norm i aktów prawnych.

 


 

Regulamin Sejmu przewiduje szczególne wymagania w przypadku projektów ustaw 64: 1) określających zasady podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej; 2) dotyczących świadczenia usług transgranicznych w rozumieniu ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej 65.

 

Projekty aktów normatywnych z zakresu prawa gospodarczego mają istotne znaczenie dla funkcjonowania różnych aspektów życia, zwłaszcza w jego wymiarze społecznym i gospodarczym. Przyjmowane regulacje prawne mogą nie tylko przesądzać o podejmowaniu, wykonywaniu i zakończeniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, ale również o zmianie stanu zatrudnienia oraz rozwoju danej branży. Dlatego też dla pewności prawa i zaufania przedsiębiorców do państwa konieczne jest tworzenie regulacji prawnych, które są opracowywane starannie i wszechstronnie interpretowane. Projekty aktów prawnych powinny być przygotowane na podstawie analizy skutków regulacji, która stwierdza, czy istnieje realny problem gospodarczy wymagający interwencji legislacyjnej, w jakim stopniu interwencja ta powinna rozwiązywać dany problem oraz które rozwiązania regulacyjne przynoszą maksimum korzyści przy minimum kosztów 66.

 

W ustawie – Prawo przedsiębiorców w rozdziale 6 zostały określone zasady dotyczące opracowywania projektu aktu normatywnego z zakresu prawa gospodarczego oraz oceny ich funkcjonowania (art. 61-71). Wprowadzone w tym rozdziale zasady zostały ustanowione na rzecz podmiotów posiadających inicjatywę ustawodawczą, z wyjątkiem obywateli, którym przysługuje prawo inicjatywy ustawodawczej na podstawie art. 118 ust. 2 Konstytucji. 

 

Jeżeli projekt ustawy nie jest opracowywany na podstawie założeń, należy w szczególności ustalić skutki dotychczasowych uregulowań prawnych obowiązujących w danej dziedzinie, określić cele, jakie zamierza się osiągnąć przez uchwalenie ustawy, ustalić alternatywne rozwiązania prawne, które mogą skutecznie służyć osiągnięciu założonych celów, sformułować prognozy podstawowych i ubocznych skutków zamierzonych alternatywnych rozwiązań prawnych, w tym wpływu tych rozwiązań na system prawa, określić skutki finansowe poszczególnych alternatywnych rozwiązań prawnych oraz ustalić źródło ich pokrycia, dokonać wyboru optymalnego w danych warunkach rozwiązania prawnego 67.

 

Ponadto podmioty posiadające inicjatywę prawodawczą, które opracowują projekty aktów normatywnych określających zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej, zostały zobowiązane do kierowania się zasadami proporcjonalności i adekwatności. Podmioty te w szczególności powinny dążyć do nienakładania nowych obowiązków administracyjnych, a jeżeli nie jest to możliwe, dążyć do ich nakładania jedynie w stopniu koniecznym do osiągnięcia ich celów, dążyć do ograniczenia obowiązków informacyjnych, zwłaszcza gdy wymagane informacje są przekazywane przez zobowiązanych organom władzy publicznej na podstawie obowiązujących przepisów, dążyć do umożliwienia realizacji obowiązków informacyjnych w postaci elektronicznej oraz implementując prawo Unii Europejskiej i prawo międzynarodowe, dążyć do nakładania wyłącznie obowiązków administracyjnych niezbędnych do osiągnięcia celów implementowanych przepisów 68.

 

 


 

Ustawa – Prawo przedsiębiorcy 

 

Art. 67. Opracowując projekt aktu normatywnego określającego zasady podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej, należy kierować się zasadami proporcjonalności i adekwatności, a w szczególności: 

1) dążyć do nienakładania nowych obowiązków administracyjnych, a jeżeli nie jest to możliwe, dążyć do ich nakładania jedynie w stopniu koniecznym do osiągnięcia ich celów; 

2) dążyć do ograniczenia obowiązków informacyjnych, zwłaszcza gdy wymagane informacje są przekazywane przez obowiązanych organom władzy publicznej na podstawie obowiązujących przepisów; 

3) dążyć do umożliwienia realizacji obowiązków informacyjnych w postaci elektronicznej; 

4) implementując prawo Unii Europejskiej i prawo międzynarodowe, dążyć do nakładania wyłącznie obowiązków administracyjnych niezbędnych do osiągnięcia celów implementowanych przepisów.

 [...] 

Art. 87. W przypadku stwierdzenia wpływu projektu aktu normatywnego na mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, przy opracowaniu projektu aktu normatywnego dąży się do proporcjonalnego ograniczania obowiązków administracyjnych wobec tych przedsiębiorców albo uzasadnia brak możliwości zastosowania takich ograniczeń. 

 


 

W przypadku projektów ustaw dotyczących świadczenia usług transgranicznych w rozumieniu ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej 69, projekt takiej ustawy powinien być zgodny z wymogami art. 50f ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Oznacza to konieczność zawarcia w uzasadnieniu takiego projektu powodów uznania projektowanych przepisów regulacyjnych lub projektowanych wymogów dotyczących świadczenia usług transgranicznych za zgodne z zasadami proporcjonalności, uzasadnionego i niedyskryminującego charakteru. Zgodnie z ww. ustawą powody te mają być przedstawione w sposób szczegółowy, umożliwiający weryfikację zgodności tych przepisów lub wymogów z wymienionymi zasadami.

 


 

Ustawa o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych 

nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej

 

Art. 50f. 1. Powody uznania projektowanych przepisów regulacyjnych lub projektowanych wymogów dotyczących świadczenia usług transgranicznych za zgodne z zasadami proporcjonalności, uzasadnionego i niedyskryminującego charakteru przedstawia się w sposób szczegółowy, umożliwiający weryfikację zgodności tych przepisów lub wymogów z wymienionymi zasadami, w uzasadnieniu projektu aktu prawnego, w tym aktu normatywnego, zawierającego te przepisy lub wymogi albo w załączniku do oceny skutków regulacji, stanowiącej odrębną część uzasadnienia projektu aktu normatywnego. Zgodność z zasadą proporcjonalności i zasadą uzasadnionego charakteru potwierdzają w szczególności wzięte pod uwagę dane jakościowe, a w miarę możliwości także dane ilościowe. 

2. Przeprowadzenie konsultacji projektu aktu prawnego, w tym aktu normatywnego, zawierającego przepisy regulacyjne lub wymogi dotyczące świadczenia usług transgranicznych jest obowiązkowe.

 

 



61 Podstawą prawną takiego działania Marszałka Sejmu jest art.34 ust.7 i 8 Regulaminu Sejmu.

62 W przypadku projektu senackiego.

63 W przypadku projektu rządowego.

64 Art. 34 ust. 2a i 2b Regulaminu Sejmu.

65 Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 334).

66 Zasady opracowywania projektów aktów normatywnych z zakresu prawa gospodarczego w: A. Dobaczewska, A. Powałowski, H. Wolska, Nowe prawo przedsiębiorców, Warszawa 2018, wyd. 1.

67 Zob. G. Wierczyński, Redagowanie i ogłaszanie aktów normatywnych. Komentarz, Warszawa 2016.

68 Art. 67 ustawy – Prawo przedsiębiorcy.

69 Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 334).

 

7.2. ISTOTA ZAKRESU POPRAWEK ZGŁASZANYCH DO PROJEKTU USTAWY W KONTEKŚCIE INSTYTUCJI INICJATYWY USTAWODAWCZEJ

W tym miejscu zostanie tylko zasygnalizowane uprawnienie do wnoszenia poprawek do projektu (jako odrębna instytucja), które nie może się przekształcać w surogat prawa inicjatywy ustawodawczej (istnieją pewne granice, poza które treść poprawek poselskich nie może wykraczać) 70.

 

Nakaz dostrzegania i akcentowania odrębności pomiędzy „poprawką” a „inicjatywą ustawodawczą” wynika z Konstytucji. Odrębność ta wiąże się z aspektem treściowym. Inicjatywa ustawodawcza to samodzielna propozycja legislacyjna dotycząca unormowania zagadnień objętych jej przedmiotem, a przedmiotowe ramy inicjatywy zależą od uznania autorów. Poprawka jest zaś wtórną propozycją legislacyjną odnoszącą się do tekstu, do którego zostaje zaproponowana, co oznacza, że musi ona też pozostawać w ramach przedmiotowych tego tekstu 71.

 

Linia orzecznicza Trybunału Konstytucyjnego jest konsekwentna w zakresie ram instytucji „poprawki”, tak by nie została zatracona odrębność wobec instytucji „inicjatywy ustawodawczej” 72. Odrębność tych instytucji jest akcentowana w jednym z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, w którym zostało wskazane, że „Istotą jest to, że jej wniesienie uruchamia postępowanie w celu rozpatrzenia projektu, a więc treści proponowane w inicjatywie muszą być poddane pełnej procedurze parlamentarnej, zanim dojdzie do ich uchwalenia. (...) Istotą jest zaś to, że wnoszona jest ona w trakcie prac nad projektem ustawy bądź nad uchwaloną już ustawą; nigdy więc treści proponowane w poprawce nie są poddane pełnej procedurze rozpatrzenia. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia ogólnych zasad funkcjonowania parlamentu. Istotą prac parlamentarnych jest wieloetapowość – każda decyzja ustawodawcza, zanim dojdzie do skutku, musi przebyć szereg kolejnych etapów postępowania. Chodzi o zapewnienie wystarczającego czasu dla refleksji i przemyśleń, tak aby ostatecznie przyjmowany tekst stanowił wynik jego rozważenia przez różne gremia parlamentarne w określonych prawem odstępach czasu” 73. Poprawka musi wykazywać związek z projektem ustawy. Związek ten ma mieć wymiar nie tylko formalny, lecz merytoryczny, polegający na tym, że konkretne poprawki odnoszące się do projektu ustawy muszą pozostawać w odpowiednim powiązaniu z jego treścią, muszą zmierzać do modyfikacji treści projektu, nie zaś do stworzenia nowego projektu 74.

 



70 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 1998r.,sygn.aktK3/98,OTK 1998, seria 4, poz. 52.

71 Proces prawotwórczy w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Wypowiedzi Trybunału Konstytucyjnego dotyczące zagadnień związanych z procesem legislacyjnym, Warszawa 2010, s. 167.

72 Przykładowo wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 września 2008 e. sygn. akt. K5/07 OTK-A 2008/7/124.

73 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 lutego 1999r.,sygn.aktK25/98,OTK 1999, seria 2, poz. 23.

74 Proces prawotwórczy w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Wypowiedzi Trybunału Konstytucyjnego dotyczące zagadnień związanych z procesem legislacyjnym, Warszawa 2010, s. 167.

 

7.3. KONSULTACJE

Część ta w sposób ogólny opisuje zagadnienie konsultacji. Wyjaśniono, czym są konsultacje publiczne, konsultacje społeczne, opiniowanie i uzgodnienia. Zasady ich prowadzenia, w zależności od formy uczestnictwa w tych konsultacjach, zostały szczegółowo opisane w kolejnych rozdziałach – z uwzględnieniem etapu procesu legislacyjnego, na jakim znajduje się projekt ustawy.

 

Formalny wpływ na kształt tworzonego prawa zapewnia obywatelom czy grupom interesu konieczność zagwarantowania im udziału w konsultacji projektu. Konsultacje społeczne to „zinstytucjonalizowany, umiejscowiony w systemie stanowienia prawa i prowadzony w formule dialogu zainteresowanych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i grup interesów z organami prawodawczymi proces formułowania stanowisk i propozycji odnośnie stanowionego prawa oraz wspólnego dochodzenia przez partnerów do odpowiednich rozwiązań prawnych” 75.

 

Podstawy prawne obowiązku konsultacyjnego wynikają z Konstytucji. Dialog społeczny jest wartością konstytucyjną i wyraża się on w konsultowaniu i uzgadnianiu decyzji prawotwórczych z jednostkami i grupami społecznymi. Konsultacje są pewną formą komunikacji między prawodawcą a społeczeństwem. Dialog i współpraca partnerów społecznych stanowią podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

 


 

Konstytucja 

 

Art. 20. Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

 


 

W obowiązującym systemie prawa także kilkadziesiąt aktów prawnych rangi ustawowej przyznaje grupom interesów prawo do opiniowania projektów ustaw, które dotyczą zakresu ich działania, dzięki czemu mogą wpływać na kształt tworzonych norm 76.

 

Konsultacje to zwrócenie się przez odpowiedni organ administracji z prośbą o przedstawienie opinii. Włączanie podmiotów społecznych w proces tworzenia prawa zdecydowanie poszerza zakres transparentności procesu legislacyjnego, realizuje dwie ważne dyrektywy demokratycznego państwa prawnego – zasadę pewności prawa i zasadę zaufania obywateli do stanowionego prawa 77. Partnerzy społeczni posiadają dane i informacje, które mogą być cenne dla podmiotów dysponujących inicjatywą ustawodawczą 78, więc ich udział w konsultacjach może wpłynąć pozytywnie na proces stanowienia prawa.

 

W ramach procesu legislacyjnego konsultacje mieszczą się w informowaniu opinii publicznej (informacje są np. zamieszczane na stronach internetowych podmiotów dysponujących inicjatywą ustawodawczą), ale są to również wystąpienia na konferencji prasowej czy debata publiczna. Przeprowadzanie konsultacji nie oznacza wpływu na podejmowane decyzje, a uczestnicy konsultacji nie mogą takiego wpływu oczekiwać 79.

 

Rolą konsultacji jest przekazanie informacji o podjęciu prac nad prawem oraz dialog z podmiotem odpowiedzialnym za tworzenie projektu aktu normatywnego. Odpowiedzialność bowiem za podejmowane przez siebie decyzje ponosi projektodawca. Konsultacje pozwalają także rozpoznać stanowiska różnych grup odbiorców i adresatów proponowanego rozwiązania, w ich wyniku pojawiają się nowe pomysły, rozwiązania, często prowadzą do uwzględnienia rozwiązań rynkowych czy interesów adresatów tworzonej normy prawnej 80.

 

Konsultacje zostały podzielone na dwa odrębne procesy, tj. na konsultacje publiczne oraz opiniowanie. Konsultacji publicznych nie należy utożsamiać z konsultacjami społecznymi.

 

Konsultacje społeczne rozumie się jako formę dialogu społecznego pomiędzy przedstawicielami władz (zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym) a organizacjami (społecznymi, związkowymi, zawodowymi, obywatelskimi), przedsiębiorcami i obywatelami (w tym społecznością lokalną). Mogą mieć charakter obligatoryjny (konieczność ich przeprowadzenia wynika z przepisów ustawy) oraz fakultatywny (przepisy nie nakładają na organy władzy obowiązku poddawania danych spraw pod publiczną dyskusję, jednak z uwagi na ważny interes wspólnoty gminnej, powiatowej czy wojewódzkiej, a także całego państwa jest to wskazane) 81.

 

Konsultacje publiczne oznaczają zaś przedstawienie projektu organizacjom społecznym lub innym zainteresowanym podmiotom albo instytucjom, których opinia jest pożądana z uwagi na treść projektu ustawy 82.

 

Opiniowanie projektu to przekazanie projektu określonym podmiotom, gdy obowiązek taki wynika z odrębnych przepisów lub gdy dotyczy działalności tych podmiotów 83.

 

W przypadku konsultacji, czy to publicznych, czy społecznych, przyjmuje się rekomendację stosowania siedmiu podstawowych zasad. Siedem Zasad Konsultacji to część Kodeksu Konsultacji, opracowanego przez ekspertów społecznych i przedstawicieli administracji podczas warsztatu Kongresu Wolności w Internecie, który to Kodeks w przystępny sposób podaje najważniejsze reguły konsultacji i praktyczne wskazówki do ich stosowania. Są nimi:

1) dobra wiara – konsultacje prowadzone są w duchu dialogu obywatelskiego, strony słuchają się nawzajem, wykazując wolę zrozumienia odmiennych racji; 

2) powszechność – każdy zainteresowany tematem powinien móc dowiedzieć się o konsultacjach i wyrazić w nich swój pogląd; 

3) przejrzystość – informacje o celu, regułach, przebiegu i wyniku konsultacji muszą być powszechnie dostępne; jasne musi być, kto reprezentuje jaki pogląd; 

4) responsywność–każdemu,ktozgłosiopinię,należysięmerytoryczna odpowiedź w rozsądnym terminie, co nie wyklucza odpowiedzi zbiorczych; 

5) koordynacja – konsultacje powinny mieć gospodarza odpowiedzialnego za konsultacje – tak politycznie, jak i organizacyjnie; powinny one być odpowiednio umocowane w strukturze administracji; 

6) przewidywalność–konsultacjepowinnybyćprowadzoneodpoczątku procesu legislacyjnego; powinny być prowadzone w zaplanowany sposób i na podstawie czytelnych reguł; nie można nazywać konsultacjami procesu akceptowania podjętych decyzji; nie można nazwać konsultacjami zbierania opinii w czasie krótszym niż 7 dni; 

7) poszanowanie interesu ogólnego – choć poszczególni uczestnicy konsultacji mają prawo przedstawiać swój partykularny interes, to ostateczne decyzje podejmowane w wyniku przeprowadzonych konsultacji powinny reprezentować interes publiczny i dobro ogólne; podejmując decyzję, organizator konsultacji nie może kierować się siłą nacisku czy interesem poszczególnych grup 84.

 

Konsultacje społeczne mogą przyczyniać się do racjonalizacji procesu prawotwórczego, umożliwiając prawodawcy odpowiednio wczesne zapoznanie się ze stanowiskiem adresatów projektowanych norm odnośnie do planowanej regulacji. Konsultacje społeczne w toku przygotowywania projektu ustawy stanowią też dobrą sposobność do tego, by zawczasu – to jest jeszcze na etapie prelegislacyjnym – usunąć rozbieżności powstałe pomiędzy projektodawcą a adresatami norm, co ułatwia w konsekwencji adaptację nowych rozwiązań prawnych w otoczeniu społecznym 85.

 

Istota konsultacji społecznych sprowadza się zatem do pozyskiwania opinii, stanowisk, a nawet propozycji w sprawie, która pośrednio lub bezpośrednio odnosi się do podmiotów konsultowanych, usytuowanych poza systemem organów władzy publicznej i występujących wobec nich w charakterze partnerów społecznych 86.

 

 

W zakresie konsultacji społecznych i ich znaczenia dla prawidłowego przebiegu postępowania ustawodawczego wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny, wskazując, że występowanie o opinie do uprawnionych podmiotów jest stałym, istotnym elementem procesu legislacyjnego, w szczególności jeśli konsultacje są wymagane na podstawie ustawy. „Trybunał podkreśla ważkość i aktualność swego dotychczasowego orzecznictwa, w którym uznał znaczenie braku konsultacji dla stwierdzenia wadliwości postępowania ustawodawczego, jeżeli konsultacje te były wymagane ustawą. Nie oznacza to oczywiście, że wyniki konsultacji są wiążące dla ustawodawcy. Nie może on jednak uchylić się od spełnienia swoich obowiązków związanych z tworzeniem prawa, jeśli owe obowiązki są przez przepisy prawa określone jako zespół obligatoryjnych wymagań” 87.

 

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego współuczestnictwo określonych podmiotów zakłada nie tylko obowiązek zapewnienia przez organ prawotwórczy informacji o projekcie, lecz również zapewnienie odpowiednich warunków do dyskusji o merytorycznej treści projektu, uwzględniającej możliwość prezentowania przez nich stanowisk, a w konsekwencji wypracowanie – w miarę możliwości – wspólnej i optymalnej decyzji prawotwórczej 88

 

Odnośnie do oceny dochowania trybu ustawodawczego w kontekście obowiązków o charakterze konsultacyjno-opiniodawczym Trybunał Konstytucyjny w jednym z wyroków wskazał, że w pierwszej kolejności, badając zarzut naruszenia procedury prawodawczej, powinno się wziąć „pod uwagę usytuowanie w systemie źródeł prawa aktu normatywnego, w którym statuowane są uprawnienia konsultacyjne, materię, której dotyczy obowiązek konsultacyjny, etap prac legislacyjnych, na którym zaniechano konsultacji, kumulowanie i częstotliwość naruszeń, faktyczny udział organów opiniodawczych w postępowaniu legislacyjnym” 89. Naruszenie obowiązku opiniowania czy też konsultacji nie oznacza samo przez się naruszenia Konstytucji 90. Trzeba bowiem pamiętać, że „uchwalanie ustaw należy z mocy Konstytucji do Sejmu, a rola podmiotów, którym przyznano prawo opinii, ogranicza się do zajęcia stanowiska pozwalającego Sejmowi na orientację w ich poglądach” 91.

 

Uprawnienie niektórych podmiotów w zakresie konsultowania projektów ustaw jest dodatkowo wzmocnione poprzez wyraźne zobowiązanie do zasięgania opinii partnerów społecznych. Obowiązkowe zasięganie opinii dotyczy przykładowo Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych, statutowych organów związków zawodowych oraz organizacji konsumenckich 92.

 

Konsekwencją nadania konsultacjom charakteru obligatoryjnego jest również w miarę precyzyjne określenie terminów na ich przeprowadzenie. Przykładowo w ustawie z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 759) termin wyrażenia opinii o projekcie aktu normatywnego przez Komisję Wspólną lub stronę samorządową Komisji wynosi 30 dni od daty doręczenia projektu. Z kolei w przypadku zasięgania opinii ze strony odpowiednich władz statutowych związku zawodowego termin, co do zasady, nie może być krótszy niż 30 dni, chyba że za jego skróceniem – do minimum 21 dni – przemawia ważny interes publiczny 93

 

Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że „konsultacje właściwych projektów aktów normatywnych winny być nie , lecz rzeczywiste, takie bowiem jest ratio legis przepisów ustawy o związkach zawodowych, co nie oznacza, że opinie organizacji związkowych muszą być wiążące” 94

 


 

Ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej 

 

Art. 7. 3. W przypadkach gdy przepisy odrębne przewidują obowiązek zasięgnięcia opinii Komisji Wspólnej lub opinii strony samorządowej Komisji o projekcie aktu normatywnego lub innego dokumentu, termin wyrażenia opinii o projekcie wynosi 30 dni od dnia doręczenia projektu. Nieprzedstawienie opinii w terminie oznacza rezygnację z prawa jej wyrażenia. 

Art. 8. 1. Członkowie Rady Ministrów oraz inne podmioty właściwe do przygotowania projektów aktów normatywnych, programów i innych dokumentów rządowych dotyczących problematyki samorządu terytorialnego przedstawiają Komisji Wspólnej do zaopiniowania projekty tych dokumentów wraz z prognozą ich skutków finansowych.

 


 

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego 

 

Art. 5. 1. Przygotowywane przez Radę Ministrów oraz jej członków Wieloletni Plan Finansowy Państwa, projekty założeń projektów ustaw, projekty aktów prawnych, projekty strategii, projekty programów oraz projekty innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów w sprawach, o których mowa w art. 1, są kierowane do opinii strony pracowników i strony pracodawców Rady. 

3. Projekty, o których mowa w ust. 1, są przekazywane na adres poczty elektronicznej Biura Rady Dialogu Społecznego. 

4. Termin do wyrażenia opinii, o której mowa w ust. 2, nie może być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania projektu na adres poczty elektronicznej, o którym mowa w ust. 3. Termin ten może zostać skrócony do 21 dni ze względu na ważny interes publiczny. 

 


 

Ustawa o związkach zawodowych 

 

Art. 19. 1. Organizacja związkowa, reprezentatywna w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych. Nie dotyczy to założeń projektu budżetu państwa oraz projektu ustawy budżetowej, których opiniowanie regulują odrębne przepisy. 2. Organy władzy i administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego kierują założenia albo projekty aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, do odpowiednich władz statutowych związku, określając termin przedstawienia opinii nie krótszy jednak niż 30 dni. Termin ten może zostać skrócony do 21 dni ze względu na ważny interes publiczny. Skrócenie terminu wymaga szczególnego uzasadnienia. Bieg terminu na przedstawienie opinii liczy się od następnego dnia roboczego, z wyłączeniem soboty, następującego po dniu przekazania założeń albo projektu wraz z informacją określającą termin przedstawienia opinii. Nieprzedstawienie opinii w wyznaczonym terminie uważa się za rezygnację z prawa jej wyrażenia.

 


 

Pojęcie konsultacji obejmuje zatem zarówno sformalizowane procedury, np. prowadzenie konsultacji publicznych w rządowym procesie legislacyjnym, jak i działania niesformalizowane, np. prowadzenie debaty publicznej na dany temat, organizowanie seminariów czy spotkań i konferencji. W rządowym procesie legislacyjnym udział w konsultacjach publicznych jest warunkiem koniecznym. Szerzej to zagadnienie zostało opisane w punktach II.4.7.3 i V.3.6.1

 

Sposób konsultacji będzie różnie realizowany w zależności od tego, jaki podmiot uprawniony do inicjatywy ustawodawczej będzie je prowadził. Szerzej to zagadnienie zostało opisane w kolejnych częściach podręcznika poświęconych poszczególnym inicjatywom legislacyjnym.

 

Zagwarantowanie grupom społecznym udziału w konsultacjach pozwala wpłynąć na kształt tworzonego prawa. Udział grup społecznych przy tworzeniu projektów ustaw zapewnia Regulamin Sejmu. Regulacja ta stanowi, że do projektu ustawy powinno zostać przedstawione uzasadnienie, które zawiera m.in. wynik przeprowadzonych konsultacji oraz informacje o przedstawionych wariantach i opiniach, w szczególności jeżeli obowiązek zasięgania takich opinii wynika z przepisów ustawy. W wypadku komisyjnych i poselskich projektów ustaw, w stosunku do których nie przeprowadzono konsultacji, Marszałek Sejmu przed skierowaniem do pierwszego czytania kieruje projekt ustawy do konsultacji w trybie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.

 


 

Regulamin Sejmu 

 

Art. 34. 3. Uzasadnienie powinno przedstawiać również wyniki przeprowadzanych konsultacji oraz informować o przedstawionych wariantach i opiniach, w szczególności jeżeli obowiązek zasięgania takich opinii wynika z przepisów ustawy. W wypadku komisyjnych i poselskich projektów ustaw, w stosunku do których nie przeprowadzono konsultacji, Marszałek Sejmu przed skierowaniem do pierwszego czytania kieruje projekt do konsultacji w trybie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.

 


 


75 M.Lewenstein, Konsultacje społeczne w procesie stanowienia prawa w Polsce i w instytucjach europejskich, [w:] M. Molęda-Zdziech, Lobbing w praktyce: doświadczenia polskie, „Zeszyty Naukowe Collegium Civitas”, wyd. 2, Warszawa 2006, s. 101; P. Kuczma, Lobbing w Polsce, Toruń 2010, s. 215.

76 Katalog podmiotów, z którymi należy obowiązkowo konsultować projekty ustaw dotyczących ich działania, jest szeroki. Jako przykład można wskazać Krajową Radę Biegłych Rewidentów, Krajową Radę Doradców Podatkowych, Krajową Radę Notarialną, Naczelną Radę Adwokacką, Państwową Inspekcję Pracy, Państwową Inspekcję Sanitarną, Pełnomocnika do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Polską Akademię Nauk, Polską Izbę Rzeczników Patentowych, Prezesa Agencji Atomistyki, Prezesa Głównego Urzędu Miar, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, samorząd radców prawnych, samorządy zawodowe architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów. M. Zubik, Wykaz podmiotów, do których należy kierować projekty ustaw w trybie art. 31 ust. 3 Regulaminu Sejmu w celu konsultacji, Informacja Nr 896, Biuro Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu. Jako przykład można również wskazać, że organizacje rolników uzyskały uprawnienie do opiniowania projektów lub udziału w opracowaniu aktów prawnych dotyczących rolnictwa, kształtowania polityki rolnej, a nawet inicjowania regulacji prawnych (art. 4 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników). Także środowisko lekarskie ma możliwość opiniowania projektów ustaw dotyczących ochrony zdrowia i przepisów dotyczących wykonywania zwodu lekarza bądź występowania o ich wydanie (art. 5 pkt 16 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich); P. Kuczma, Lobbing w Polsce, s. 216.

77 Por. P. Kędziora, Procedura przygotowania projektu ustawy. Postępowanie ustawodawcze na etapie sejmowym, [w:] Zarys metodyki pracy legislatora. Ustawy. Akty wykonawcze. Prawo miejscowe, red. A. Malinowski, Warszawa 2009, s. 167.

78 Zdrowa legislacja. Raport wydany na zlecenie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Pracodawcy RP, Warszawa 2020.

79 Ibidem.

80 Ibidem.

81 Źródło: Rządowy portal konsultacji publicznych: http://www.konsultacje.gov.pl/

82 Ibidem.

83 Ibidem.

84 Źródło: Rządowy portal konsultacji publicznych: http://www.konsultacje.gov.pl.

85 C.Kosikowski,Zasięganieopiniiikorzystaniezekspertyzorazprzeprowadzaniekonsultacji społecznych i dokonywanie uzgodnień w procesie tworzenia prawa i jego kontroli – rzeczywistość czy fikcja? – załącznik do raportu Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów pt. „Tworzenie prawa w Polsce – ocena i proponowane kierunki zmian”, „Przegląd Legislacyjny” 2006, nr 1, s. 109.

86 Ibidem, s. 108.

87 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lutego 2003 r. , sygn. K 24/02, OTK 2003, seria 2A, poz. 11.

88 WyrokTrybunałuKonstytucyjnegozdnia17marca1998r.,sygn.U23/97,OTKZU 1998, nr 2, poz. 11.

89 WyrokTrybunałuKonstytucyjnegozdnia13lipca2011r.,sygn.K10/09,OTK2011, seria A, nr 6, poz. 56.

90 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 marca 2015 r., sygn. akt P 4/14, OTK 2015, seria A, nr 3, poz. 31.

91 WyrokTrybunałuKonstytucyjnegozdnia13lipca2011r.,sygn.K10/09,OTK2011, seria A, nr 6, poz. 56.

92 S.Patyra,Konsultacjespołecznewprocesieprzygotowywaniarządowychprojektów ustaw – zarys problemu, „Studia Iuridica Lublinensia” 2014, nr 22, s. 501-502.

93 Ibidem, s. 502.

94 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 stycznia 2005r.,sygn. aktK15/03,OTK -A 2005/1/5.

 

7.4. WYSŁUCHANIE PUBLICZNE

Wysłuchanie publiczne jest jedną z metod prowadzenia konsultacji w toku procesu legislacyjnego. W trakcie wysłuchania publicznego instytucje i osoby zainteresowane przedmiotem konsultacji wygłaszają swoje stanowiska względem propozycji poddawanej konsultacjom. Do wyrażenia swojej opinii są dopuszczone wszystkie osoby i instytucje lub podmioty, które same uznają, że mają do przekazania istotne argumenty w danej sprawie. Wysłuchanie czyni proces konsultacji bardziej otwartym i partycypacyjnym. Zapobiegać ma sytuacji, w której ważne argumenty dotyczące spraw publicznych pojawiają się jedynie w gronie decydentów lub wskazanych przez nich środowisk politycznych lub eksperckich 95.

 

Wysłuchanie publiczne polega na dopuszczeniu do wyrażenia swojego głosu każdego zainteresowanego danym projektem. Odbywa się w ramach sformalizowanej procedury i polega na dostarczeniu prawodawcy argumentów i opinii różnych podmiotów oraz wyważeniu sprzecznych interesów stron 96.

 

Wysłuchanie publiczne jest to sytuacja, w której decydenci świadomie przyjmują rolę słuchaczy, a nie mówców. Istotą wysłuchania publicznego nie są polemika czy budowanie konsensusu między uczestnikami. Uczestnicy mają ściśle określony czas wypowiedzi, a ich kolejność jest ustalana (losowana). Chodzi o to, aby możliwie skutecznie wyrównać wszystkim uczestnikom szanse na przedstawienie swojego poglądu. Czasem są to poglądy sprzyjające proponowanym rozwiązaniom, czasem im przeciwne, wyrażone na podstawie solidnych argumentów i poparte materiałem empirycznym albo emocjonalne, osobiste świadectwa i anegdotyczne dowody. Wszystkie one mają prawo się pojawić, dopóki nie przekroczą reguł zawartych w regulaminie 97.

 

 

Wysłuchanie publiczne to umożliwienie dojścia do głosu obywatelom podczas procesu tworzenia prawa. W odróżnieniu od konsultacji społecznych wysłuchanie publiczne ma określoną procedurę, która gwarantuje: 

1) jawność – swobodny wstęp zainteresowanych osób i organizacji, obecność mediów, udostępnienie          protokołów; 

2) równość praw – podczas wysłuchania publicznego znany ekspert, przyjaciel polityków oraz zwykły            obywatel z ulicy mają te same prawa (np. czas wypowiedzi); 

3) szczegółowy protokół–dokumentuje przebieg dyskusji oraz zawiera informacje o osobach              zabierających głos; 

4) unormowane zasady prowadzenia wysłuchania publicznego, które wiążą zarówno jego uczestników,       jak i organizatorów; 

5) sformułowanie wniosków – obowiązkiem prowadzącego wysłuchanie publiczne jest krótkie opisanie dyskusji i wynikających z niej wniosków 98.

 

Organizatorzy odpowiadający za techniczne i proceduralne aspekty wysłuchania, a także osoby prowadzące wysłuchanie publiczne zachowują bezstronność w sprawie przedmiotu wysłuchania. Ich zadaniem jest troska o bezstronny i sprawny przebieg wysłuchania. Szczegółowe zasady wysłuchania publicznego zostały omówione w kolejnych rozdziałach w poszczególnych etapach procesu legislacyjnego. 

 


 


95 Źródło wiedzy http://sprawiedliwa-transformacja.pl/o-wysluchaniach/

96 P. Dobrowolski, Ł. Gorywoda, Publiczne wysłuchanie. Kontrola stanowienia prawa przez obywateli, Raport Instytutu Sobieskiego, Warszawa 2004.

97 Źródło wiedzy http://sprawiedliwa-transformacja.pl/o-wysluchaniach/

98 Źródło wiedzy https://pl.wikipedia.org/wiki/Wys%C5%82uchanie_publiczne

 

7.5. PETYCJE

Petycja jest to wniosek lub propozycja składane do władz publicznych, w których postuluje się podjęcie określonej decyzji lub zmianę obowiązującego prawa. Petycje mogą być składane zarówno przez osoby fizyczne, osoby prawne, jak i szeroko rozumiane jednostki organizacyjne.

 

Zasady wnoszenia petycji określa ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870).

 


 

Konstytucja 

 

Art. 63. Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa.

 


 

Zakres podmiotowy petycji jest oparty na zasadzie powszechności. Prawo składania petycji przyznano każdemu.

 

Petycja jest żądaniem w szczególności zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji. Petycja może być złożona w interesie publicznym, w interesie podmiotu wnoszącego petycję czy podmiotu trzeciego za jego zgodą.

 

Petycja powinna zostać złożona w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej właściwemu organowi. Petycja nie może być anonimowa i wymaga podpisu zarówno w postaci pisemnej, jak i elektronicznej. Powinna być podpisana przez podmiot wnoszący petycję, a jeżeli podmiotem wnoszącym petycję nie jest osoba fizyczna lub gdy petycję wnosi grupa podmiotów – przez osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję oraz zawierać: 

1) oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdego z tych podmiotów oraz osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję; 

2) wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów; 

3) oznaczenie adresata petycji; 

4) wskazanie przedmiotu petycji.

 

Ujawnienie danych podmiotu składającego petycję na stronie internetowej podmiotu, do którego jest składana, jest uzależnione od wyrażenia zgody przez ten podmiot np. przez dopisek: „Wyrażam zgodę na publikację moich danych osobowych”. Brak informacji o takiej zgodzie powoduje, że petycja udostępniania jest na stronie bez wskazania jej autora.

 


 

Ustawa o petycjach 

 

Art. 4. 3. Petycja może zawierać zgodę na ujawnienie na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu, o którym mowa w art. 5 ust. 1. 4. Petycja składana w formie pisemnej powinna być podpisana przez podmiot wnoszący petycję, a jeżeli podmiotem wnoszącym petycję nie jest osoba fizyczna lub gdy petycję wnosi grupa podmiotów – przez osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję. 5. Petycja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej może być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz powinna zawierać także adres poczty elektronicznej podmiotu wnoszącego petycję. 

 


 

Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia. W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od podmiotu rozpatrującego petycję, uniemożliwiających rozpatrzenie petycji we wskazanym powyżej terminie, termin ten ulega przedłużeniu, nie dłużej jednak niż do 3 miesięcy. To, czy pismo zostanie uznane za wniosek czy petycję, zależy od jego treści. Za petycję mogą zostać uznane wszelkie sugestie dotyczące zmiany przepisów prawa. Odpowiedź na petycję musi być pisemna i zawierać uzasadnienie.

 

Możliwa jest także petycja wielokrotna, tj. sytuacja, w której w analogicznej sprawie są kierowane petycje przez różne podmioty. W takiej sytuacji termin na rozpatrzenie petycji ulega przedłużeniu, gdyż po zarządzeniu ich wspólnego rozpatrywania adresat petycji ogłasza dwumiesięczny termin oczekiwania na kolejne petycje dotyczące tej samej kwestii. Termin na rozpatrzenie petycji jest liczony od upływu terminu dwumiesięcznego.

 

Adresat petycji może nie rozpatrzyć petycji. Dzieje się tak wówczas, gdy sprawa, której dotyczy petycja, już została rozpatrzona w przypadku innej petycji. W takiej sytuacji podmiot rozpatrujący petycję musi poinformować o tym wnoszącego i wskazać sposób załatwienia sprawy w przypadku poprzedniej petycji.

 

Podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji corocznie w terminie do dnia 30 czerwca umieszcza na swojej stronie internetowej lub stronie internetowej urzędu go obsługującego zbiorczą informację o petycjach rozpatrzonych w roku poprzednim. Informacja ta zawiera w szczególności dane dotyczące liczby, przedmiotu oraz sposobu załatwienia petycji.

7.6. LOBBING

W systemie prawa polskiego zasady prowadzenia działalności lobbingowej zostały określone w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248). Ustawa określa zasady jawności działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, zasady wykonywania zawodowej działalności lobbingowej, formy kontroli tej działalności oraz zasady prowadzenia rejestru pomiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową.

 

Działalnością lobbingową jest każde działanie prowadzone metodami prawnie dozwolonymi zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa, a zawodową działalnością lobbingową jest zarobkowa działalność lobbingowa na rzecz osób trzecich w celu uwzględnienia interesów tych osób.

 


 

Ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa 

 

Art. 2. 1. W rozumieniu ustawy działalnością lobbingową jest każde działanie prowadzone metodami prawnie dozwolonymi zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa. 

2. W rozumieniu ustawy zawodową działalnością lobbingową jest zarobkowa działalność lobbingowa prowadzona na rzecz osób trzecich w celu uwzględnienia w procesie stanowienia prawa interesów tych osób.

3. Zawodowa działalność lobbingowa może być wykonywana przez przedsiębiorcę albo przez osobę fizyczną niebędącą przedsiębiorcą na podstawie umowy cywilnoprawnej.

 


 

W Polce lista lobbystów jest zawarta w Rejestrze podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową oraz zasadach wykonywania zawodowej działalności lobbingowej. Rejestr prowadzi minister właściwy do spraw administracji.

 

Zawodowa działalność lobbingowa może być wykonywana po uzyskaniu wpisu do rejestru. Podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową ma prawo wykonywać tę działalność także w siedzibie urzędu obsługującego organ władzy publicznej.

 

Kierownik urzędu zapewnia podmiotom wykonującym zawodową działalność lobbingową, wpisanym do Rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, dostęp do kierowanego przez siebie urzędu w celu umożliwienia właściwego reprezentowania interesów podmiotów, na rzecz których jest wykonywana ta działalność

7.7. PRAWO DOSTĘPU DO INFORMACJI PUBLICZNEJ

Organy administracji publicznej mają obowiązek udzielania informacji publicznej zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902). Obowiązek ten ma źródło w zasadzie jawności działania władzy publicznej, o której mowa w art. 61 Konstytucji.

 


 

Konstytucja 

 

Art. 61. 1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie,w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. 

2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. 

3. Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa. 

4. Tryb udzielania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu i Senatu ich regulaminy.

 


 

Ograniczenie prawa do informacji publicznej jest możliwe na zasadach określonych w art. 31 ust. 3 Konstytucji. Ograniczenie konstytucyjnych praw i wolności może nastąpić: 

1) tylko w drodze ustawy; 

2) jeżeli jest to niezbędne w demokratycznym państwie prawa; 

3) dla ochrony jednej z następujących wartości: bezpieczeństwo, porządek publiczny, ochrona środowiska, zdrowia i moralności publicznej, wolności i prawa innych osób.

 

Ponadto ograniczenia nie mogą naruszać istoty praw. Przy ocenie ograniczenia praw do informacji publicznej należy uwzględnić wywodzoną z art. 31 ust. 3 Konstytucji i z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego 99 przesłankę, iż ograniczenia muszą być proporcjonalne do potrzeby ochrony zagrożonego dobra.

 


 

Konstytucja 

 

Art. 31. 3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

 


 

Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do uzyskania informacji publicznej, w tym do uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego, wglądu do dokumentów urzędowych oraz dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

 

Odpowiedź powinna zostać udzielona bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w wymienionym terminie, podmiot obowiązany do jej udostępnienia ma obowiązek powiadamiania w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, ale nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

 

Informacji publicznej udziela się w sposób i w formie preferowanych przez pytającego, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot obowiązany do udostępnienia, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku.

 

Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku, podmiot obowiązany do udostępnienia powiadamia pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. W takim przypadku, jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.

 

Udostępnienie informacji publicznej jest bezpłatne, chyba że wiąże się z dodatkowymi kosztami dla podmiotu obowiązanego do udostępnienia, związanymi ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku. Podmiot ten może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.

 

W razie niewywiązania się organu administracji publicznej z obowiązku informacyjnego można wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego na bezprawność działania organu administracji publicznej. W takim przypadku stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329).

 


 


99 Na przykład wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 czerwca 2005 r., sygn. K 23/09, OTK 2011, Seria A, nr 2, poz. 8.

8. PODSUMOWANIE

Jak przedstawiono w niniejszej części opracowania, stanowienie prawa jest ściśle sformalizowane. Ogólne ramy tej procedury wyznaczają przepisy Konstytucji, ustaw, jak i Regulamin Sejmu, Regulamin Senatu oraz Regulamin pracy Rady Ministrów. Z punktu widzenia obywatela czy organizacji pozarządowej znajomość przepisów czy procedur przy tworzeniu prawa może okazać się pomocna. Dzięki znajomości procedur i przepisów obywatele mogą w sposób aktywny brać udział w toczącym się postępowaniu legislacyjnym i wpływać tym samym na tworzone prawo.