Jeżeli Trybunał przyjmuje skargę konstytucyjną do rozpatrzenia, to następnie orzeka wyrokiem merytorycznie, co do zakresu zaskarżonych przepisów, porównując je do wskazanego wzorca kontroli. Zasadniczo istnieją trzy rodzaje rozstrzygnięć TK. Trybunał może orzec:
• że przepis jest niezgodny z normą konstytucyjną w całości albo
• że jest niezgodny z normą konstytucyjną w określonym zakresie,
• przesądzić o zgodności lub braku niezgodności tego przepisu z Konstytucją RP.
Skutkiem wyroku orzekającego niezgodność przepisu z Konstytucją RP jest utrata mocy obowiązującej tego przepisu po ogłoszeniu w odpowiednim dzienniku urzędowym wyroku TK. Przy czym zgodnie z regulacją art. 190 Konstytucji RP – zasadą jest, że orzeczenie TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednak TK w treści orzeczenia może zadecydować o dokonaniu odroczenia utraty obowiązującej przepisu – jednak nie dłużej niż na 18 miesięcy dla przepisów ustawy i nie dłużej niż 12 miesięcy dla innych aktów normatywnych. Wówczas przepis prawny, który TK objął zakresem w sentencji wyroku, traci swoją moc dopiero po upływie wskazanego okresu swoistego „utrzymania go w mocy”.
Konstytucja
Art. 190. 1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.
2. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
3. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Termin ten nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę, a gdy chodzi o inny akt normatywny dwunastu miesięcy. W przypadku orzeczeń, które wiążą się z nakładami finansowymi nie przewidzianymi w ustawie budżetowej, Trybunał Konstytucyjny określa termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego po zapoznaniu się z opinią Rady Ministrów.
4. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania.
5. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapadają większością głosów.
Po wejściu w życie orzeczenia lub po upływie okresu, na jaki została odroczona utrata mocy obowiązującej konkretnych przepisów, możliwe jest dokonanie wznowienia postępowania cywilnego, karnego czy administracyjnego na zasadach określonych we właściwych procedurach.
Wznowienie postępowania będzie skutkowało wzruszeniem dotychczasowych rozstrzygnięć, które zostały podjęte w tych sprawach, a w których zastosowano niekonstytucyjny przepis. Wznowienie postępowania nie działa jednak automatycznie. Konieczny jest wniosek osoby, wobec której wydano rozstrzygnięcie w oparciu o niekonstytucyjne przepisy. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny ustanawia podstawę odpowiedzialności cywilnej Skarbu Państwa za wydanie aktu normatywnego. Jednakże, aby dochodzić odszkodowania na tej podstawie zgodnie z art. 4171 ustawy – Kodeks cywilny, w pierwszej kolejności należy uzyskać orzeczenie o stwierdzeniu niezgodności takiego aktu z Konstytucją RP we właściwym postępowaniu, a zatem dopiero po wydaniu przez TK orzeczenia stwierdzającego niekonstytucyjność danej regulacji.
Trybunał może także stwierdzić, że przepis jest niezgodny z Konstytucją RP w określonym zakresie. Wówczas przepis traci moc w zakresie wskazanym w wyroku. Często oznacza to, że wykluczony zostaje wskazany przez TK element normy prawnej albo określony sposób interpretacji przepisu, który pozostaje w sprzeczności z konstytucyjną normą wzorcową. Przykładowo, spod działania danej regulacji wykluczona zostaje dana kategoria podmiotów albo usuwany jest jeden warunek przyznania prawa. Skutki orzeczenia niekonstytucyjności w sposób zakresowy są analogiczne do orzeczenia niekonstytucyjności przepisu wprost i polegają na utracie mocy obowiązującej albo fragmentu przepisu albo jego określonej interpretacji. Orzeczenie niezgodności z Konstytucją RP w określonym zakresie umożliwia wznowienie postępowania, jeżeli przyczyną wydania decyzji lub orzeczenia było zastosowanie normy właśnie w zakresie uznanym za niekonstytucyjny. Uzasadnienie wyroku zakresowego może także wskazywać, że celem pełnej realizacji wyroku zasadne jest podjęcie inicjatywy legislacyjnej i wskazywać, co powinno się znaleźć w projekcie aktu normatywnego wykonującego dane orzeczenie.
Trybunał może także stwierdzić, że dany przepis jest zgodny lub nie jest niezgodny z Konstytucją RP. Stwierdzenie zgodności z Konstytucją RP zapada, kiedy zakres stosowania kontrolowanej normy nie narusza lub nie wykracza poza zakres normy konstytucyjnej wskazanej jako wzorzec kontroli. Zaś stwierdzenie braku niezgodności wskazuje na brak związku pomiędzy kontrolowaną normą a wskazanym wzorcem kontroli. Wyrok z takimi rozstrzygnięciem w sentencji powoduje, że przepisy pozostają w systemie prawa. Natomiast w ramach uzasadnienia takiego wyroku Trybunał Konstytucyjny przeprowadza wykładnię przedstawionych przepisów w kontekście norm konstytucyjnych, która także może stanowić inspirację do podjęcia działań legislacyjnych, jeżeli Trybunał Konstytucyjny dostrzega, przykładowo nieobjęte zakresem zaskarżenia, problemy wymagające działań legislacyjnych.