Fundusze Europejskie, Wiedza Edukacja Rozwój imageRzeczpospolita Polska imageRządowe Centrum Legislacji imageUnia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny image

3. Postępowanie legislacyjne z projektem ustawy w Sejmie

02 Inicjatywa ustawodawcza
04 Postępowanie legislacyjne z projektem ustawy w Senacie

3. POSTĘPOWANIE LEGISLACYJNE Z PROJEKTEM USTAWY W SEJMIE

1. Zagadnienia wprowadzające2. Ogólne ramy postępowania ustawodawczego w Sejmie3. Sejm i organy Sejmu uczestniczące w pracach nad projektem ustawy3.1. Marszałek Sejmu3.2. Prezydium Sejmu3.3. Konwent Seniorów3.4. Komisje Sejmowe4. Udział obywateli i ich organizacji w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie4.1. Prawo do informacji w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie4.2. Konsultacje w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie4.3. Lobbing w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie4.4. Wysłuchanie publiczne w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie4.5. Wniesienie petycji do Sejmu5. Wyznaczenie czasu trwania postępowania ustawodawczego w Sejmie5.1. Jak krótko może trwać postępowanie ustawodawcze – terminy w postępowaniu5.2. Terminy prac komisji sejmowych; kalendarz prac w Sejmie5.3. Jak długo może trwać postępowanie legislacyjne; zasada dyskontynuacji5.4. Inne przypadki, w których nie dochodzi do uchwalenia ustawy na podstawie wniesionego projektu6. Omówienie niektórych podstawowych zagadnień dotyczących postępowania ustawodawczego w Sejmie6.1. Obrady Sejmu6.2. Przebieg prac w komisji sejmowej nad projektem ustawy6.3. Poprawka6.4. Autopoprawka6.5. Sprawozdania6.6. Głosowanie7. Szczegółowy przebieg postępowania legislacyjnego z projektem ustawy7.1. Inicjatywa ustawodawcza. Wniesienie projektu ustawy7.2. Pierwsze czytanie projektu ustawy7.3. Szczegółowe rozpatrzenie projektu ustawy przez komisję7.4. Drugie czytanie projektu ustaw7.5. Trzecie czytanie projektu ustawy. Uchwalenie ustawy8. Szczegółowy przebieg postępowania legislacyjnego z uchwaloną ustawą8.1. Rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie uchwalonej ustawy8.2. Rola Prezydenta w postępowaniu ustawodawczym8.2.1. Udział Sejmu w postępowaniu dotyczącym prewencyjnej kontroli zgodności ustawy z Konstytucją8.2.2. Ponowne rozpatrzenie ustawy przez Sejm9. Szczególna procedura ustawodawcza w przypadku projektów ustaw niektórych rodzajów9.1. Pilny projekt ustawy9.2. Postępowanie z projektami kodeksów9.3. Projekt ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej9.4. Projekt ustawy budżetowej9.5. Projekt ustawy o zmianie Konstytucji
Pobierz PDF

1. Zagadnienia wprowadzające

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej spośród wszystkich rodzajów aktów prawa powszechnie obowiązującego zasadniczą, nadrzędną rolę przyznaje aktom ustawowym (ustawom). To właśnie tego rodzaju akty normatywne regulują za pomocą przepisów prawa większość zasadniczych kwestii z zakresu stosunków społecznych, przede wszystkim prawa i obowiązki obywateli oraz innych podmiotów działających w obrocie prawnym. Z tej perspektywy każda oczekiwana społecznie zmiana obowiązujących unormowań musi uwzględniać ewentualną potrzebę wydania nowych przepisów o mocy prawnej ustawy. Aby tego rodzaju zmiana była uznana za ważną i mogła zostać wprowadzona w życie, konieczne jest dochowanie warunków procedury legislacyjnej, której ramy również wyznacza Konstytucja i która przyznaje w tej procedurze zasadniczą rolę Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej. 

Proces legislacyjny odbywający się w Sejmie jest jednak dość niedostępny z perspektywy zainteresowanego tym procesem obywatela czy organizacji pozarządowej zajmującej się profesjonalnie określoną działalnością pożytku publicznego. Powyższe wynika po pierwsze ze złożoności samej procedury, po drugie z faktu, że podmiotami uprawnionymi do podejmowania określonych działań w ramach tego procesu są co do zasady wyłącznie posłowie na Sejm oraz właściwe organy Sejmu. Bezpośredni dostęp do postępowania legislacyjnego osób i innych podmiotów spoza tego katalogu jest ściśle ograniczony przepisami prawa. Wreszcie należy wskazać, że proces legislacyjny jest uwarunkowany również aktualnie panującymi stosunkami politycznymi w parlamencie, które mają znaczący wpływ na przebieg prac nad poszczególnymi projektami ustaw. 

Nie jest jednak tak, że zainteresowani procesem legislacyjnym obywatele lub ich organizacje nie posiadają żadnej możliwości uzyskania skutecznego wpływu na ostateczną treść wydawanych przepisów. W opartym o przepisy prawa postępowaniu prawodawczym odbywającym się w Sejmie zaangażowane są różne organizacje, w tym samorządowe, a także związki zawodowe i organizacje pracodawców, które na poszczególnych etapach prac legislacyjnych podejmują działania na rzecz wyrażenia opinii o charakterze eksperckim czy stanowisk reprezentatywnych dla interesów danej grupy społecznej. Przede wszystkim może się to odbywać w drodze uzyskiwania informacji publicznych, konsultacji, wysłuchania publicznego, ale także udziału w pracach komisji sejmowych czy w drodze skorzystania z przepisów dotyczących wykonywania działalności lobbingowej. Proces prawodawczy w Sejmie przewiduje możliwość podejmowania wszystkich wyżej wymienionych rodzajów działań. Znajomość szczegółowych reguł organizacji procesu prawodawczego, a także rozeznanie w specyficznych uprawnieniach i obowiązkach poszczególnych podmiotów biorących udział w tym procesie na poszczególnych jego etapach, może zapewnić większą efektywność tego rodzaju zabiegów i realizację w większym stopniu interesów reprezentowanych przez podmioty zainteresowane pracami legislacyjnymi nad danym projektem ustawy. Celem opracowania zawartego w niniejszym rozdziale jest przedstawienie nie tylko szczegółów procedury legislacyjnej związanej z wydaniem ustawy, ale też informacji o charakterze praktycznym, które umożliwią bardziej efektywne korzystanie z możliwości wpływu na ostateczny kształt jej przepisów. Po przedstawieniu informacji wstępnych zostaną omówione – w zakresie odnoszącym się do postępowania ustawodawczego – poszczególne organy Sejmu (w szczególności ich rola i pozycja w tym postępowaniu), problematyka związana z wyznaczeniem czasu trwania postępowania (w tym przypadki, w których zakończenie prac nad projektem ustawy nastąpi bez wydania aktu normatywnego oraz inne, podstawowe zagadnienia prawne związane z tym postępowaniem. Następnie zostaną omówione podstawowe środki oddziaływania na postępowanie ustawodawcze, jakie przysługują obywatelom oraz ich organizacjom. W dalszej części zostanie przedstawiony przebieg samego postępowania ustawodawczego – od wniesienia projektu ustawy do jej uchwalenia oraz dalsze prace legislacyjne nad uchwaloną już ustawą. Na końcu zostaną przedstawione przypadki zastosowania szczególnej procedury postępowania ustawodawczego, które mają zastosowanie do niektórych rodzajów projektów aktów ustaw (takich jak np. pilny projekt ustawy czy projekt ustawy o zmianie Konstytucji).

 

Zrzut ekranu 2023-10-02 140624.png

 

2. Ogólne ramy postępowania ustawodawczego w Sejmie

Odbywający się w Sejmie proces prawodawczy zmierzający do wydania nowego aktu normatywnego, jakim jest ustawa, jest dość złożony. Jakkolwiek w polskim porządku prawnym obowiązuje wiele aktów normatywnych mających zastosowanie do prowadzonego procesu legislacyjnego242, to podstawowe założenia jego przebiegu są wyznaczane przepisami Konstytucji dotyczącymi przede wszystkim organizacji i działania Sejmu (art. 112 oraz art. 118-123 Konstytucji). Natomiast w interesującym nas zakresie najistotniejszym dokumentem określającym szczegółowo poszczególne etapy postępowania z projektem ustawy jest uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 2022 r. poz. 990), zwana dalej „Regulaminem Sejmu”. Zgodnie z zasadą autonomii regulaminowej Sejmu (parlamentu) formułowaną na podstawie art. 112 w związku z art. 124 Konstytucji, każdej z izb ustawodawczych przysługuje wyłączne prawo do decydowania o swoich własnych sprawach, w tym prawo izb do samodzielnego uchwalania swoich regulaminów, określających ich wewnętrzną organizację i tryb funkcjonowania. Wymienione sprawy nie mogą być jednocześnie regulowane w drodze ustaw 243.

 

Na początku warto postawić pytanie o to, w jaki sposób właściwie powstaje ustawa? Jak dochodzi do tego, że dość swobodnie określone początkowe postulaty i koncepcje, czy idee, przybierają ściśle określony (zarówno pod względem formy, jak i treści) kształt przepisów prawnych, a następnie zostają rozpatrzone przez właściwą, pochodzącą z wyboru władzę ustawodawczą, by po ich ostatecznym uchwaleniu (przyjęciu) zostały publicznie ogłoszone i uzyskały moc obowiązującą? W ogólnym zarysie schemat tego procesu został już przedstawiony w rozdziale I niniejszego opracowania.

Najogólniej rzecz ujmując, sejmowe postępowanie legislacyjne nad projektem ustawy rozpoczyna się wraz ze skutecznym wniesieniem projektu do Marszałka Sejmu 244 w wyniku zastosowania prawa inicjatywy ustawodawczej, po którym następuje rozpatrzenie projektu przez Sejm oraz jego organy (w trzyetapowej procedurze tzw. czytań). Postępowanie to kończy się wraz z uchwaleniem ustawy w drodze głosowania, której tekst jest przekazywany następnie Marszałkowi Senatu (w celu wyrażenia opinii przez wyższą izbę parlamentu) oraz Prezydentowi (w celu umożliwienia złożenia przez niego podpisu pod ustawą). Tekst tak uchwalonej ustawy (już nie projektu) może od tej pory ulec zmianie jedynie w przypadku pozytywnego rozpatrzenia przez Sejm poprawek do tej ustawy przedstawionych w uchwale Senatu albo w przypadku zwrócenia Sejmowi przez Prezydenta wcześniej uchwalonej ustawy, której niektóre przepisy zostały uznane (jeszcze przed podpisaniem ustawy przez Prezydenta) za niezgodne z Konstytucją 245 – w celu usunięcia tych niezgodności. Dopiero ustalony ostatecznie tekst ustawy może podlegać podpisaniu przez Prezydenta, w następstwie czego podlega ogłoszeniu we właściwym dzienniku urzędowym 246 – co jest z kolei koniecznym warunkiem, aby przepisy tej ustawy mogły wejść w życie (tj. aby przepisy tej ustawy mogły być stosowane). Warunek ten wynika wprost z art. 88 ust. 1 Konstytucji.

 

Samo postępowanie w Sejmie z projektem ustawy jest zorganizowane w sposób cykliczny, sekwencyjny, oparty o współpracę poszczególnych organów Sejmu (przede wszystkim Marszałka Sejmu, komisji sejmowych, a także Sejmu działającego jako cała izba parlamentu, zgromadzenie wszystkich posłów). Co do zasady każda projektowana ustawa przed uchwaleniem podlega naprzemiennie rozpatrzeniu przez cały Sejm oraz przez właściwe komisje sejmowe. Rozpatrzenie projektu przez każde z wymienionych ciał obejmuje możliwość przeprowadzenia debaty nad projektem, zgłaszania poprawek oraz podjęcia rozstrzygnięcia związanego z przekazaniem projektu do dalszych prac lub ich zakończeniem, przy czym poszczególnym etapom prac związanych z rozpatrzeniem projektu ustawy przez Sejm, jako całą izbę, obowiązujące przepisy (zarówno Konstytucji, jak i Regulaminu Sejmu) nadają tradycyjne miano czytań

Warto zauważyć jednakże, że choć rozpatrzenie przez Sejm projektu ustawy w drodze czytań jest niepomijalne i rozstrzygające dla treści projektu, to zazwyczaj większość prac legislacyjnych, na które składa się debata nad poszczególnymi zagadnieniami, zgłaszanie i wprowadzanie do tekstu projektu modyfikacji oraz rekomendowanie Sejmowi określonego rozstrzygnięcia, odbywa się między poszczególnymi czytaniami – w trakcie prac nad projektem we właściwych komisjach sejmowych (zwłaszcza między pierwszym a drugim czytaniem projektu, na etapie tzw. szczegółowego rozpatrzenia projektu).

Zrzut ekranu 2023-10-02 141214.png

Pierwsze czytanie projektu ustawy może nastąpić zarówno na posiedzeniu komisji sejmowej, jak i na posiedzeniu Sejmu (natomiast drugie oraz trzecie czytanie zawsze odbywa się przed całą izbą parlamentu). O skierowaniu danego projektu do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu albo komisji przesądza Marszałek Sejmu, jednakże przepisy Regulaminu Sejmu przewidują w tym zakresie pewne ograniczenie. Wynika z nich bowiem zasada przeprowadzenia pierwszego czytania projektu ustawy przed komisją sejmową z wyjątkiem niektórych rodzajów projektów ustaw o szczególnej doniosłości (zwłaszcza dla ustroju państwa), które są kierowane obligatoryjnie do rozpatrzenia w pierwszym czytaniu przez całą izbę parlamentu. Są to projekty ustaw:

1) o zmianie Konstytucji; 

2) budżetowych i podatkowych; 

3) dotyczących wyboru Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz organów samorządu terytorialnego; 

4) regulujących ustrój i właściwość władz publicznych;

 5) kodeksów.

Wyżej zarysowana cykliczność etapów postępowania ustawodawczego w Sejmie występuje również podczas prac legislacyjnych następujących po uchwaleniu ustawy przez Sejm. Do uchwalonej ustawy może ustosunkować się bowiem Senat, wydając opinię w formie uchwały:
1) o przyjęciu ustawy bez poprawek albo
2) zawierającej propozycję wprowadzenia do tekstu ustawy poprawek, albo
3) o odrzuceniu uchwalonej ustawy 247. W przypadku, o którym mowa w pkt 2 i 3, uchwała Senatu jest przedstawiana przez Marszałka Sejmu co do zasady w pierwszej kolejności do rozpatrzenia komisjom sejmowym, a w drugiej kolejności Sejmowi w celu przegłosowania.

 

Zrzut ekranu 2023-10-02 141214.png

Analogicznie, w przypadku zwrócenia uchwalonej ustawy przez Prezydenta – czy to w celu usunięcia stwierdzonych przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności tej ustawy z Konstytucją, czy to w celu ponownego rozpatrzenia (w zastosowaniu tzw. weta prezydenckiego) – wniosek Prezydenta jest kierowany najpierw do komisji sejmowych, które rozpatrywały projekt ustawy przed jej uchwaleniem, a następnie do rozpatrzenia przez Sejm 248. Szczegółowe omówienie przebiegu wyżej zarysowanego postępowania nastąpi w dalszej części opracowania.

 

Zrzut ekranu 2023-10-02 141517.png



242    Dotyczących takich kwestii, jak zastosowanie prawa inicjatywy ustawodawczej przez poszczególne uprawnione podmioty, problematyki konsultacji społecznych, opiniowania, prowadzenia działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, a także regulujących etapy postępowania legislacyjnego następujące już po uchwaleniu ostatecznego tekstu ustawy, tj. postępowania toczącego się w Senacie, ogłoszenia aktu normatywnego we właściwym dzienniku urzędowym oraz kontroli przepisów tego aktu z przepisami Konstytucji.2002 r. K 1/02.

243    Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 lipca 2002 r. K 1/02.

244    Zwane zwyczajowo „wniesieniem projektu do laski marszałkowskiej”.
245    W wyniku zastosowania tzw. prewencyjnej kontroli zgodności ustawy z Konstytucją, określonej w art. 122 ust. 3 i 4 Konstytucji.

248    Różnica w postępowaniu dotyczy w tym zakresie usunięcia przez Sejm niezgodności ustawy z Konstytucją, w sprawie którego uchwała jest kierowana również do Senatu, który przeprowadza w tej sprawie własne postępowanie.

 

3. Sejm i organy Sejmu uczestniczące w pracach nad projektem ustawy

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat. To Sejmowi jednak ustawa zasadnicza przyznaje wiodącą rolę w sprawowaniu tej władzy przez uchwalanie ustaw, które są źródłem prawa powszechnie obowiązującego w Polsce 249. Ostatecznie sformułowany tekst ustawy, jaki następnie podlega podpisaniu i ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zawsze wynika z jego uchwalenia przez tę izbę parlamentu 250. Postępowanie ustawodawcze w Sejmie obejmuje trzy czytania projektu ustawy, na które składają się przede wszystkim omówienie projektu i debata nad nim, zgłaszanie poprawek do projektowanych przepisów i ich rozpatrywanie, oraz ostateczne rozpatrzenie projektu, które odbywa się w drodze głosowania. We wszystkich tych czynnościach Sejm działa jako cała izba parlamentu – zgromadzenie wszystkich 460 posłów danej kadencji Sejmu 251. W związku z tym, że Sejm obraduje na posiedzeniach, udział w tych obradach oraz głosowaniu wymaga osobistej obecności posłów 252.
Jakkolwiek posiedzenia Sejmu są co do zasady jawne, dostęp do sali obrad Sejmu w trakcie prac legislacyjnych jest ściśle ograniczony. Poza posłami w posiedzeniach Sejmu uczestniczą członkowie Rady Ministrów oraz Prezes Najwyższej Izby Kontroli 253, a także Prezydent – jeżeli uzna to za celowe. Ponadto prawo wstępu na salę posiedzeń mają również osoby i delegacje zaproszone przez Marszałka Sejmu oraz, co wydaje się oczywiste, upoważnieni pracownicy Kancelarii Sejmu (w tym Straż Marszałkowska). Dodatkowy katalog osób pełniących funkcję organów władzy publicznej oraz kierowników niektórych urzędów, którzy mogą uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu, formułuje przepis art. 170 ust. 3 Regulaminu Sejmu 254.

 

Prawo dostępu do informacji publicznej na temat harmonogramu oraz przebiegu posiedzeń jest realizowane za pośrednictwem informacji udostępnianych w Systemie Informacyjnym Sejmu, a także za pośrednictwem mediów. Niezależnie od powyższego, Regulamin Sejmu przewiduje możliwość obserwowania trwających obrad Sejmu z galerii sali posiedzeń – na zasadach określonych przez Marszałka Sejmu. W tym zakresie jednak najistotniejsza wydaje się możliwość bieżącej obserwacji obrad Sejmu, które są transmitowane na żywo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jak również możliwość zapisu tej transmisji, a także dostęp do stenogramów obrad Sejmu – za pośrednictwem wyżej wymienionego Systemu Informacyjnego Sejmu.255 Obrady Sejmu mogą być utajnione tylko w wyjątkowych przypadkach, jeżeli wymaga tego dobro państwa, uchwałą przyjętą bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W postępowaniu legislacyjnym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, poza działaniami podejmowanymi wspólnie przez całą izbę parlamentu, działa również za pomocą swoich organów, tj. wyodrębnionych podmiotów, które zostały wyposażone w odpowiednie kompetencje oraz władztwo do działania i dokonywania określonych czynności wywołujących skutki w tym postępowaniu. Funkcję poszczególnych organów Sejmu sprawują wybrani posłowie. Organami Sejmu są Marszałek Sejmu – jako organ jednoosobowy, oraz Prezydium Sejmu, Konwent Seniorów i komisje sejmowe – jako organy kolegialne. Informacje na temat aktualnego składu osobowego poszczególnych organów Sejmu udostępniane są w Systemie Informacyjnym Sejmu 256. Poza pełnieniem funkcji w ramach organów Sejmu posłowie mogą również organizować się w kluby (co najmniej 15 posłów) i koła poselskie (co najmniej 3 posłów).


249   Senat uczestniczy w postępowaniu ustawodawczym jako tzw. izba refleksji – nad uchwalonymi przez Sejm ustawami. W przypadku uchwalenia przez Senat poprawek do ustawy, ustalenie jej ostatecznego tekstu zawsze odbywa się jednak w drodze uchwały Sejmu.

251   Co uwzględniają m.in. przepisy Konstytucji ustalające progowe wymogi dla ważności głosowania. Konstytucja zawsze określa je przez wskazanie minimalnego quorum – minimalnej liczby posłów obecnych na sali obrad Sejmu i głosujących, oraz przez wskazanie minimalnej liczby głosów popierających przyjęcie danego rozstrzygnięcia (liczby głosów „za”). Na przykład w art. 120 w zdaniu pierwszym Konstytucja stanowi, że Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że Konstytucja przewiduje inną większość.

251   Co uwzględniają m.in. przepisy Konstytucji ustalające progowe wymogi dla ważności głosowania. Konstytucja zawsze określa je przez wskazanie minimalnego quorum – minimalnej liczby posłów obecnych na sali obrad Sejmu i głosujących, oraz przez wskazanie minimalnej liczby głosów popierających przyjęcie danego rozstrzygnięcia (liczby głosów „za”). Na przykład w art. 120 w zdaniu pierwszym Konstytucja stanowi, że Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że Konstytucja przewiduje inną większość.
252   Regulamin Sejmu wprowadził od tej zasady pewne wyjątki związane z sytuacją wprowadzenia stanu nadzwyczajnego oraz stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1657, z późn. zm.) – przepisy art. 198a–198m Regulaminu Sejmu.

253   W przypadku, gdy przedmiotem obrad są projekty dotyczące ich właściwego zakresu działania.

254    Na przykład Marszałek Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Prezes Narodowego Banku Polskiego czy Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

255    Na głównej stronie Sejmu, w zakładce „Prace Sejmu” / „Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu”; w przypadku IX kadencji Sejmu: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/posiedzenie.xsp?view=1&posiedzenie=50&dzien=4.

256    Strona główna Sejmu, zakładka „O Sejmie” / „Organy Sejmu”.

 

3.1. Marszałek Sejmu

Marszałek Sejmu, wybierany przez ogół posłów danej kadencji już na pierwszym posiedzeniu 257, jest organem Sejmu o najwyższej pozycji ustrojowej w postępowaniu legislacyjnym, posiadającym wiele kompetencji o charakterze zarządczym. Zostały one określone już w przepisach Konstytucji 258 (jakkolwiek nie w sposób kompletny) i są uszczegóławiane i uzupełniane przez przepisy Regulaminu Sejmu. W zakresie odnoszącym się do postępowania legislacyjnego podkreślenia wymagają kompetencje Marszałka Sejmu dotyczące zapewnienia właściwego toku prac Sejmu przede wszystkim przez:

 

1) zwoływanie posiedzeń Sejmu, przewodniczenia jego obradom oraz czuwania nad tokiem i terminowością prac Sejmu i jego organów; 

2) nadawanie biegu inicjatywom ustawodawczym; 

3) nadawanie biegu petycjom złożonym do Sejmu;259

4) prowadzenie spraw z zakresu stosunków Sejmu z Senatem. Marszałek Sejmu swoje zadania wykonuje przy pomocy wicemarszałków Sejmu, którzy mogą go zastępować. Ustalenie liczby wicemarszałków w danej kadencji Sejmu wymaga konsensusu o charakterze politycznym, przy czym regułą jest możliwość wskazania kandydata na wicemarszałka Sejmu przez kluby poselskie o odpowiednio dużej liczbie posłów do nich należących.

 


 


257    W drodze głosowania, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

258    To w pierwszej kolejności z przepisów Konstytucji wynika, że Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz, może odmówić poddania pod głosowanie poprawki, która nie została zgłoszona podczas prac komisji sejmowej, odpowiada za przekazanie uchwalonej ustawy do Senatu oraz przedstawia ją do podpisu Prezydentowi.

259    Kompetencja istotna w przypadku, gdyż w wyniku rozpatrzenia petycji sejmowa Komisja do Spraw Petycji może postanowić o wniesieniu do Marszałka Sejmu własny projekt ustawy.

 

3.2. Prezydium Sejmu

Prezydium Sejmu tworzą wicemarszałkowie Sejmu oraz Marszałek Sejmu, który jednocześnie kieruje pracami i przewodniczy obradom tego organu. Upraszczając można stwierdzić, że Prezydium Sejmu jest organem z jednej strony wspierającym Marszałka Sejmu w wykonywaniu jego zadań, a z drugiej strony stanowiącym forum wymiany poglądów najważniejszych sił parlamentarnych. Do zadań Prezydium Sejmu należy m.in. ustalanie planu prac Sejmu 260 i tak zwanych tygodni posiedzeń, dokonywanie wykładni Regulaminu Sejmu, opiniowanie spraw wniesionych przez Marszałka Sejmu 261, organizowanie współpracy między komisjami sejmowymi i koordynowanie ich działań, a także ustalanie zasad organizowania doradztwa naukowego na rzecz Sejmu i jego organów oraz powoływania doradców sejmowych czy korzystania z opinii i ekspertyz (co dotyczy między innymi korzystania ze wsparcia ekspertów Biura Analiz Sejmowych oraz służby prawnej Kancelarii Sejmu (legislatorów Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu), w tym przez komisje sejmowe. Ponadto Prezydium Sejmu może zwołać posiedzenie komisji sejmowej w celu rozpatrzenia określonej sprawy. W przypadku powołania, w ramach komisji sejmowej, podkomisji stałej wymagana jest zgoda Prezydium Sejmu. W posiedzeniach Prezydium Sejmu, z głosem doradczym, bierze udział Szef Kancelarii Sejmu, a na zaproszenie Marszałka Sejmu – także inne osoby.

 



260    Posiedzenia Sejmu odbywają się w terminach ustalonych przez Prezydium Sejmu. W tym mieści się także przedstawianie propozycji przeprowadzenia debaty na posiedzeniu Sejmu w ramach określonych limitów czasowych.

261    Np. Prezydium Sejmu, w trybie art. 34 ust. 8 Regulaminu Sejmu, opiniuje projekt ustawy co do skierowania go do Komisji Ustawodawczej, która może z kolei zaopiniować go jako projekt niedopuszczalny – jeżeli projekt budzi wątpliwości, czy nie jest sprzeczny z prawem, w tym z prawem Unii Europejskiej, lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej. Takiemu projektowi Marszałek Sejmu może nie nadać biegu. Innym przykładem jest opiniowanie projektu ustawy co do zwrócenia jej Radzie Ministrów.

 

3.3. Konwent Seniorów

Konwent Seniorów jest ciałem o charakterze opiniodawczo-doradczym i jego skład ma na celu możliwie wierną reprezentację układu sił politycznych panujących w Sejmie. Konwent zwołuje oraz przewodniczy jego obradom Marszałek Sejmu. Podstawowym zadaniem Konwentu Seniorów jest zapewnienie współdziałania klubów sejmowych. Z tej przyczyny w skład Konwentu Seniorów wchodzą, poza Marszałkiem Sejmu, wicemarszałkowie Sejmu, przewodniczący lub wiceprzewodniczący klubów oraz przedstawiciele porozumień kół i klubów poselskich o wspólnej reprezentacji, a także przedstawiciele klubów parlamentarnych – jeżeli reprezentują co najmniej 15 posłów oraz przedstawiciele kół parlamentarnych reprezentujących w dniu rozpoczęcia kadencji Sejmu osobną listę wyborczą. W posiedzeniach Konwentu Seniorów, z głosem doradczym, bierze udział Szef Kancelarii Sejmu, a na zaproszenie Marszałka Sejmu – także inne osoby. Zapewnienie współdziałania wszystkich sił znajdujących się w Sejmie polega w szczególności na opiniowaniu przez Konwent Seniorów projektów planów prac Sejmu, projektów porządku dziennego poszczególnych posiedzeń Sejmu i ich terminów, wniosków co do trybu dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku dziennego posiedzenia Sejmu, wniosków co do wyboru przez Sejm składu jego organów, zadań i przebiegu pracy Kancelarii Sejmu. Konwent Seniorów może być zwołany zarówno przez Marszałka Sejmu, Prezydium Sejmu, jak i na wniosek klubu reprezentowanego w Konwencie Seniorów oraz grupy 15 posłów. Biorąc pod uwagę powyższe, poza pewnym wpływem na kształtowanie przebiegu debaty i pracy podczas posiedzeń Sejmu, udział Konwentu Seniorów w postępowaniu ustawodawczym jest nieznaczny.

3.4. Komisje Sejmowe

Komisje sejmowe są ciałami kolegialnymi powoływanymi na potrzeby rozpatrywania prowadzonych w Sejmie spraw w określonym zakresie tematycznym, a także na potrzeby wyrażania opinii w sprawach wniesionych pod ich obrady przez inne organy Sejmu 262. W skład komisji Sejm powołuje wybranych posłów danej kadencji. Jednymi z podstawowych zadań komisji sejmowych – w zakresie postępowania ustawodawczego – jest rozpatrywanie projektów ustaw, uchwał Senatu o wniesieniu poprawek do tekstu ustawy uchwalonej przez Sejm albo odrzuceniu tej ustawy, a także wniosków Prezydenta o ponowne rozpatrzenie ustawy przez Sejm. Sprawy są kierowane do jednej lub większej liczby komisji – w zależności od właściwości przedmiotowej określonej w załączniku do Regulaminu Sejmu albo w uchwale o powołaniu danej komisji (w przypadku komisji nadzwyczajnych), jakkolwiek w konkretnej sprawie Sejm może postanowić odmiennie. Komisje mogą również przedstawiać opinie o projekcie ustawy rozpatrywanym przez inną komisję sejmową. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, komisje sejmowe mogą obradować wspólnie (obradom przewodniczy w takim przypadku jeden z przewodniczących połączonych komisji).

 

Komisje sejmowe podejmują rozstrzygnięcia w drodze uchwały, której przyjęcie wymaga co do zasady uzyskania większości głosów popierających dane rozstrzygnięcie przy minimalnej obecności posłów (quorum) wynoszącej 1/3 liczby członków komisji (w przypadku komisji połączonych quorum wynosi 1/3 liczby członków każdej z uczestniczących w posiedzeniu komisji).

W sprawach przekazanych komisji do rozpatrzenia przez Sejm, Marszałka Sejmu lub Prezydium Sejmu komisja przedstawia sprawozdanie, przy czym wnioski zawarte w sprawozdaniu komisji referuje wybrany ze składu komisji poseł sprawozdawca na posiedzeniu Sejmu. Zazwyczaj większość prac legislacyjnych nad projektami ustaw, w tym zgłaszanie do nich poprawek, odbywa się właśnie na posiedzeniach komisji sejmowych, dlatego też ta problematyka zostanie omówiona najszerzej.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku całej izby Sejmu, komisje sejmowe obradują na posiedzeniach, które również są co do zasady jawne. Dostęp do sali posiedzeń komisji sejmowej nie jest jednak tak ściśle ograniczony, jak ma to miejsce na sali obrad Sejmu, i mają na nią wstęp również osoby wykonujące działalność lobbingową i osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu wykonującego taką działalność, a ponadto – na zaproszenie prezydium komisji lub jej przewodniczącego – przedstawiciele organizacji zawodowych i społecznych oraz eksperci komisji, a także inne osoby.

Za zgodą przewodniczącego komisji na posiedzeniu mogą być dodatkowo obecni pracownicy biur klubów poselskich oraz dziennikarze prasy, radia i telewizji. Niezależnie od powyższego, w pracach komisji sejmowej mogą uczestniczyć również: 

1) na żądanie prezydium komisji – członkowie Rady Ministrów oraz kierownicy naczelnych organów administracji państwowej, a także kierownicy innych urzędów i instytucji państwowych obowiązani do przedstawienia sprawozdań i udzielania informacji; 

2) na zaproszenie prezydium komisji lub jej przewodniczącego – inne osoby niż wymienione w pkt 1 w celu złożenia informacji i wyjaśnień.

Niezależnie od powyższego prawo do zaprezentowania opinii na posiedzeniu komisji sejmowej mają przedstawiciele samorządów – w przypadku rozpatrywania projektów ustaw, których przyjęcie może powodować zmiany w funkcjonowaniu samorządu terytorialnego. W przypadku takich projektów zasięganie opinii organizacji samorządowych tworzących stronę samorządową w Komisji Wspólnej Rządu u Samorządu Terytorialnego jest obowiązkowe 263.

 

Nie należy również zapominać, że w pracach komisji sejmowej rozpatrującej projekt ustawy, a także w pracach podkomisji powołanej przez tę komisję, ma obowiązek uczestniczyć upoważniony przedstawiciel wnioskodawcy, który również odpowiada na pytania posłów podnoszone w trakcie posiedzenia 264.

 

Komisja sejmowa może postanowić również o odbyciu posiedzenia zamkniętego, na którym obecność osób spoza Sejmu będzie ograniczona. Komisja określa jednocześnie katalog osób, których obecność jest niezbędna na zamkniętym posiedzeniu komisji 265. Informacje na temat harmonogramu posiedzeń komisji są udostępniane w Systemie Informacyjnym Sejmu 266.

 

Jeżeli stwierdzi się taką potrzebę, do szczegółowego rozpatrzenia projektu komisja sejmowa może powołać podkomisję, która przygotowuje własne sprawozdanie – w celu przedstawienia go komisji, która ją powołała. Powoływana podkomisja musi składać się z co najmniej 5 posłów.

Postępowanie w ramach podkomisji przedstawia się analogicznie, jak ma to miejsce w stosunku do samej komisji sejmowej, z tym że w posiedzeniach podkomisji nie mogą uczestniczyć osoby wykonujące zawodową działalność lobbingową oraz osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu wykonującego taką działalność.

Komisja sejmowa, która powołuje podkomisję, samodzielnie określa jej skład oraz zakres działania, jednakże w przypadku powoływania podkomisji stałej – powołanie podkomisji wymaga uzyskania zgody Prezydium Sejmu. Informacja na temat powołanych przez daną komisję sejmową podkomisji, w tym podkomisji stałych, jest udostępniana w Systemie Informacyjnym Sejmu w zakresie informacji dotyczących danej komisji sejmowej.

Komisje powoływane przez Sejm mogą mieć charakter stały albo nadzwyczajny, a dodatkowo istnieje możliwość powołania komisji śledczej, której zadania jednak znacząco się różnią od dwóch pozostałych typów komisji. Nie należy jej zatem rozpatrywać w tym samym kontekście i pozostawia się ją poza omówieniem niniejszego opracowania 267.

 

Zrzut ekranu 2023-10-02 143602.png

Funkcję organu komisji sejmowej pełni prezydium komisji, które kolegialnie kieruje jej pracami. Polega to w szczególności na opracowywaniu projektów planów pracy komisji, ustalaniu terminów i porządku dziennego posiedzeń, a także czuwaniu nad przygotowaniem posiedzeń, w tym zapewnianiu członkom komisji otrzymania należycie przygotowanych materiałów oraz wyznaczania sprawozdawców na posiedzenie komisji. Prezydium komisji informuje także Prezydium Sejmu o przebiegu prac tej komisji oraz może zapraszać określone osoby do uczestnictwa w jej pracach. 

Skład prezydium komisji wybierany jest na jej pierwszym posiedzeniu, zwołanym i prowadzonym przez Marszałka Sejmu. Spośród członków komisji dokonuje się wtedy wybór przewodniczącego komisji oraz zastępców przewodniczącego. Podstawowym zadaniem przewodniczącego komisji jest kierowanie obradami tej komisji.

 

Komisje stałe 

Na przestrzeni lat liczba komisji – zarówno stałych, jak i powoływanych ad hoc (tj. komisji nadzwyczajnych) – była zmienna, jakkolwiek liczba ta wykazywała tendencję wzrostową. O ile komisji sejmowych stałych w Sejmie I kadencji było 24, o tyle w Sejmie IX kadencji komisji stałych powołano 29. 268 W art. 18 ust. 1 Regulaminu Sejmu ustanowiono m.in. takie komisje stałe, jak komisja: Administracji i Spraw Wewnętrznych, do Spraw Petycji, do Spraw Unii Europejskiej, do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Edukacji, Nauki i Młodzieży, Etyki Poselskiej, Finansów Publicznych, Gospodarki i Rozwoju, Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Infrastruktury, Cyfryzacji, Obrony Narodowej, Samorządu Terytorialnego, Ustawodawcza czy Zdrowia. Szczegółowo zakres działania poszczególnych komisji ustanowionych na podstawie art. 18 ust. 1 Regulaminu Sejmu określa załącznik do tego Regulaminu, jakkolwiek ogólnie rzecz biorąc, zakres przedmiotowy spraw rozpatrywanych przez daną komisję sejmową w przybliżeniu odpowiada nazwie nadanej tej komisji.

 

Skład osobowy poszczególnych komisji sejmowych jest ustalany w oparciu o uzgodnienia o charakterze politycznym prowadzone na początku danej kadencji Sejmu. Przyjęte jest jednak ustalanie podziału miejsc pomiędzy poszczególne kluby sejmowe na zasadach parytetu uzależnionego od liczby posłów reprezentowanych przez klub 269. Wyboru dokonuje Sejm w drodze uchwały, na wniosek Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów 270, przy czym w trakcie kadencji skład ten niejednokrotnie ulega zmianom. Warto również wskazać, że większość posłów jest członkami więcej niż jednej sejmowej komisji, choć jest również grupa posłów, którzy nie są członkami jakiejkolwiek z nich 271.

Zrzut ekranu 2023-10-02 143845.png

Komisje nadzwyczajne 

Komisji nadzwyczajnych działa znacznie mniej niż komisji stałych, przy czym z kadencji na kadencję liczba tych organów Sejmu stopniowo obniża się 272. Powołując komisję nadzwyczajną, Sejm określa cel, zasady i tryb ich działania, podejmując stosowną uchwałę. Ocena potrzeby powołania określonej komisji nadzwyczajnej spoczywa na Sejmie, jakkolwiek przepisy Regulaminu Sejmu w niektórych przypadkach wskazują na taką potrzebę 273. Tytułem przykładu można wskazać na powołaną w IX oraz w VIII kadencji Sejmu Komisję Nadzwyczajną do spraw deregulacji, której powierzono przegląd i analizę przepisów regulujących kwestie społeczne, ekonomiczne i gospodarcze w celu wskazania przepisów niejasnych, niespójnych, nieskutecznych, zbędnych lub nadmiernie regulujących występowanie z inicjatywą ustawodawczą w zakresie realizacji tego celu oraz rozpatrywanie projektów ustaw dotyczących spraw związanych z ograniczeniem swobód gospodarczych 274. Pełna informacja na temat składu, zakresu działania oraz podjętych inicjatyw komisji nadzwyczajnych dostępna jest na stronach internetowych Systemu Informacyjnego Sejmu.

 

Komisje śledcze 

Poza komisjami stałymi oraz komisjami nadzwyczajnymi Regulamin Sejmu wskazuje na możliwość powołania przez Sejm komisji śledczej, o czym mowa już w art. 111 Konstytucji. Zasady działania tej komisji, a także jej skład oraz uprawnienia określone są szczegółowo zarówno w przepisach Regulaminu Sejmu (art. 19a i art. 136a-136i oraz art. 154 ust. 2) oraz przepisach ustawy z dnia 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1024). Przedmiotowa komisja powoływana jest do zbadania określonej sprawy, w którym to celu została wyposażona m.in. w uprawnienia o charakterze śledczym. W art. 136e Regulaminu Sejmu pozbawiono jednak tę komisję uprawnień w zakresie prowadzenia postępowania prawodawczego, a w szczególności prawa inicjatywy ustawodawczej. W związku z powyższym organizacja i działania komisji śledczej pozostają poza zakresem przedmiotowym niniejszego opracowania. 

 


 


262   Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 2 Regulaminu Sejmu komisje sejmowe są również organami kontroli sejmowej, lecz ta kwestia pozostaje poza zakresem niniejszego opracowania.

263   Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 759) stronę samorządową tej komisji stanowią wyznaczeni przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego poszczególnych stopni, reprezentujących jednostki samorządu gminnego, samorządu powiatowego oraz samorządu województw.

264   Bez przedstawiciela wnioskodawcy pierwsze czytanie projektu nie będzie mogło się odbyć.

265   Przy czym ograniczenie takie nie ma zastosowania do posłów niebędących członkami danej komisji. Mogą oni zabierać głos w dyskusji i zgłaszać wnioski, nie mają jednak prawa udziału w głosowaniu (art. 154 ust. 1 Regulaminu Sejmu).

266    Strona główna Sejmu, zakładka „Prace Sejmu” / „Komisje sejmowe” / „Planowane posiedzenia komisji i podkomisji sejmowych”; w odniesieniu do IX kadencji Sejmu: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PlanPosKom.xsp.

267    Między innymi komisja śledcza nie posiada prawa inicjatywy ustawodawczej (art. 136e Regulaminu Sejmu) i nie uczestniczy w bieżących pracach legislacyjnych Sejmu. Działanie tej komisji oparte jest o art. 19a i przepisy rozdziału 11a w dziale II Regulaminu Sejmu, a także o przepisy ustawy z dnia 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1024).

268    Pełna lista komisji, a także ich skład i zakres prac komisji znajduje się na stronach Systemu Informacyjnego Sejmu na stronie www.sejm.gov.pl w zakładce „Prace Sejmu” / „Komisje Sejmu”; w odniesieniu do Sejmu IX kadencji: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/ agent.xsp?symbol=KOMISJE_STALE&Nrkadencji=9.

269    Informacje w tym zakresie są udostępniane w Systemie Informacyjnym Sejmu.

270    Należy mieć przy tym na uwadze, że przepisy Regulaminu Sejmu w przypadkach niektórych komisji określają szczególne reguły dotyczące ustalenia ich składu. Taka re- gulacja została określona w stosunku do Komisji do Spraw Służb Specjalnych (art. 137 ust. 1, art. 138 ust. 4 i art. 140 Regulaminu Sejmu), Komisji Etyki Poselskiej (art. 143 ust. 1–3 i art. 145 ust. 1 Regulaminu Sejmu) i Komisji do Spraw Unii Europejskiej (art. 148a Regulaminu Sejmu).

271    Na przykład niektórzy posłowie pełniący funkcje członka Rady Ministrów. W IX kadencji Sejmu liczba posłów nienależących do żadnej komisji stałej wynosiła średnio 67 (https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/page.xsp/udzial), w VIII kadencji – średnio 45 posłów (https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/page.xsp/udzial), zaś w VII kadencji – średnio 30 posłów (https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/page.xsp/udzial).

272    W IX kadencji Sejmu powołane były 3 takie komisje (Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach, Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji oraz Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej). w VIII kadencji – 4 komisje, w VII kadencji – 6 komisji, w VI kadencji – 8 komisji.

273    W przypadku powołania komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji (art. 86b Regulaminu Sejmu) oraz do rozpatrzenia projektów kodeksów oraz zmian kodeksów i przepisów wprowadzających te kodeksy oraz zmiany (art. 90 ust. 1 Regulaminu Sejmu).

274    Jedną z inicjatywy Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Deregulacji w Sejmie IX kadencji było wniesienie projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych (druk nr 2628); https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2628. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw z 2023 r. pod pozycją 803.

 

4. Udział obywateli i ich organizacji w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie

Choć bezpośredni udział w postępowaniu ustawodawczym zastrzeżony jest dla przedstawicieli władz publicznych, obywatele oraz ich organizacje (np. organizacje pozarządowe, związki zawodowe, organizacje samorządowe) również posiadają określone narzędzia pozwalające na uczestnictwo w tym postępowaniu, a nawet oddziaływanie na jego przebieg i treść uchwalanych przepisów. Podstawowym uprawnieniem, które umożliwia takie uczestnictwo, jest skorzystanie z prawa do informacji na temat przebiegu postępowania ustawodawczego, które mają charakter informacji publicznych. W postępowaniu ustawodawczym istnieje również możliwość, aby w stosunku do danego projektu ustawy obywatele oraz ich organizacje mogli przedstawiać przed organami Sejmu swoje stanowiska i opinie, w tym także w ramach prac nad projektem toczących się przed komisjami sejmowymi i w bezpośrednim kontakcie z posłami na Sejm. Obok tych środków obywatele posiadają także prawo podmiotowe do wniesienia własnej propozycji ustawy – w drodze zastosowania prawa inicjatywy ustawodawczej, a ponadto prawo do wniesienia do Sejmu petycji, w wyniku rozpatrzenia której również może zostać wszczęte postępowanie ustawodawcze.

4.1. Prawo do informacji w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie

Prawo obywateli do uzyskania informacji publicznej, w tym w zakresie informacji dotyczących postępowania ustawodawczego, znajduje swoje źródło w art. 61 ust. 1 Konstytucji. Przepis ten przewiduje, że obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne, które obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Prawo to może być ograniczone tylko na mocy przepisów ustawowych, ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa. Tryb udzielania takich informacji określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu również – regulamin tej izby parlamentu.

Samo określenie informacji publicznej, do której Konstytucja zapewnia prawo dostępu, przewidują przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902), która wskazuje, że informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych, a w dalszej kolejności doprecyzowuje, że udostępnieniu podlega informacja publiczna w szczególności o polityce wewnętrznej i zagranicznej, w tym o zamierzeniach działań władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz o projektowaniu aktów normatywnych, jak również o organach władzy publicznej oraz innych podmiotów wykonujących zadania publiczne. Treścią prawa do informacji publicznej zgodnie z wyżej wymienioną ustawą jest uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej, zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych, w tym informacji przetworzonej (w zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego), a także do wglądu do dokumentów urzędowych oraz dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów. Prawo to może być ograniczone tylko w zakresie i na zasadach określonych w przepisach niektórych ustaw oraz ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy – jednakże w tym przypadku ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.

Informacja publiczna może być udostępniana powszechnie w Biuletynie Informacji Publicznej, w drodze wyłożenia w miejscach ogólnodostępnych czy przez zainstalowanie w tych miejscach urządzenia umożliwiającego zapoznanie się z tą informacją, a także przez wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów i dostęp do materiałów dokumentujących te posiedzenia oraz na wniosek. Co do zasady uzyskanie dostępu do informacji publicznej jest bezpłatne.

W przypadku Sejmu, sposób oraz zakres uzyskiwania i udostępniania informacji publicznej uregulowany został przede wszystkim w dziale IVa Regulaminu Sejmu (art. 202a-202e), który został do tego aktu dodany w 2006 r., wraz z przepisami dotyczącymi wysłuchania publicznego i uregulowaniem działalności lobbingowej. Zgodnie z art. 199 ust. 3 Regulaminu Sejmu udostępnianie informacji publicznej należy do zadań Kancelarii Sejmu.

Pierwszym i podstawowym źródłem powszechnie dostępnej informacji publicznej o działalności Sejmu, Kancelarii Sejmu oraz przebiegu prac w postepowaniu ustawodawczym jest System Informacyjny Sejmu, za którego pośrednictwem informacja publiczna jest udostępniania w serwisie internetowym na stronie www.sejm.gov.pl. W poszczególnych częściach tego serwisu można znaleźć zarówno aktualne, jak i archiwalne informacje dotyczące poszczególnych posłów, w tym ich zaangażowania w prace komisji sejmowych, miejscu prowadzenia biura poselskiego, czy wypowiedzi, oraz informacje o stanie prac legislacyjnych nad danym wniesionym projektem ustawy, sprawozdania komisji, protokoły i stenogramy z posiedzeń organów Sejmu, a także zarejestrowane transmisje audio-wideo przebiegu tych posiedzeń.

Ponadto informacja publiczna może być również udostępniana w ogólnodostępnym miejscu wyłożenia lub przechowywania informacji publicznej w Kancelarii Sejmu, którym jest Informatorium Biblioteki Sejmowej275.

 

W odniesieniu do informacji publicznych, które nie zostały udostępnione żadnym z wyżej wymienionych sposobów przez Kancelarię Sejmu, informacja publiczna jest udostępniana na pisemny wniosek. Do udostępniania informacji publicznej przez Kancelarię Sejmu stosuje się w częściowym zakresie przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, w tym dotyczące obowiązku udostępnienia informacji publicznej bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni (art. 13 ust. 1 tej ustawy). Wszelkie wyjątki od tej reguły, związane np. z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów czy większym skomplikowaniem danej sprawy, wymagają odpowiedniego poinformowania wnioskodawcy (art. 13 ust. 2, art. 14 ust. 2 i art. 15 tej ustawy). W razie odmowy udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenia postępowania o udostępnienie informacji, wnioskodawcy (stronie) przysługuje środek odwoławczy w postaci wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy – do Szefa Kancelarii Sejmu 276.

 

Ze szczegółowymi informacjami na temat udostępniania informacji publicznej przez Kancelarię Sejmu można zapoznać się w Systemie Informacyjnym Sejmu – w części tego serwisu poświęconej Kancelarii Sejmu 277. Złożenie wniosku o udostępnienie informacji publicznej, która nie została udostępniona w inny sposób, może nastąpić również drogą elektroniczną, za pomocą elektronicznego formularza wniosku o udostępnienie informacji publicznej, który jest zamieszczony w tym systemie.

 



275    Informatorium jest zlokalizowane przy ul. Wiejskiej 2/6/8, 00-902 w Warszawie, wejście od ul. Wiejskiej 2, budynek K (Stary Dom Poselski), wysoki parter, pok. 3. Pozostałe informacje dotyczące dostępu do Informatorium Biblioteki Sejmowej, w tym godzin otwarcia oraz kart wstępu, zamieszczone są na stronie: https://biblioteka.sejm. gov.pl/informatorium/.

276    Odmowy udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenia postępowania o udostępnienie tej informacji dokonuje również Szef Kancelarii Sejmu. Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej w związku z art. 202c ust. 1 Regulaminu Sejmu do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o udostępnienie informacji publicznej stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 259), z tym że: 1) przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi; 2) skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.

 

4.2. Konsultacje w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie

Unormowań zawartych w Regulaminie Sejmu, które wprost odnosiłyby się do kwestii przeprowadzania konsultacji w postępowaniu ustawodawczym, nie jest wiele. Po pierwsze bezpośrednio zostały one wymienione w art. 34 ust. 3 tego regulaminu – w odniesieniu do warunków, jakie powinno spełniać uzasadnienie wnoszonego do Sejmu projektu ustawy. Po drugie na konsultacje wskazano w przepisach dotyczących postępowania przed komisją do spraw Unii Europejskiej (art. 148b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 Regulaminu Sejmu) – jakkolwiek ten przypadek odnosi się do dokumentów Unii Europejskiej podlegających konsultacjom z państwami członkowskimi. Kwestia ta nie dotyczy zatem zasięgania informacji i opinii na temat projektowanych zmian normatywnych u partnerów społecznych, organizacji pozarządowych czy innych środowisk obywatelskich. Ze względu na niejednolite w systemie prawnym stosowanie instytucji konsultacji, w pewnym stopniu można do nich odnosić także unormowania Regulaminu Sejmu, które dotyczą działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa oraz do przeprowadzania wysłuchania publicznego.

Punkt wyjścia do omówienia konsultacji w procesie ustawodawczym toczącym się przed organami Sejmu stanowi art. 34 ust. 3 Regulaminu Sejmu, który przewiduje, że uzasadnienie projektu ustawy powinno przedstawiać wyniki przeprowadzanych konsultacji oraz informować o przedstawionych wariantach i opiniach, w szczególności jeżeli obowiązek zasięgania takich opinii wynika z przepisów ustawy. W przypadku projektów ustaw wniesionych przez grupę posłów albo przez komisję sejmową, w stosunku do których konsultacje nie zostały przeprowadzone, Marszałek Sejmu przed skierowaniem projektu do pierwszego czytania kieruje go do konsultacji w trybie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach 278. Praktyka wskazuje, że skierowanie projektu do konsultacji w tym trybie dotyczy również projektów wnoszonych w wyniku zastosowania prawa inicjatywy ustawodawczej także przez inne niż posłowie podmioty 279.

 

Z powyższego należy wywodzić, że konsultacje prowadzone w ramach postępowania ustawodawczego znajdują podstawę w ustawowym wyposażeniu danej instytucji czy organizacji (np. samorządowej) w indywidualne uprawnienie do wypowiadania się na temat projektowanych rozwiązań prawnych w określonym zakresie spraw. Z uprawnieniem tym skorelowany jest jednocześnie obowiązek organów prowadzących postępowanie legislacyjne przedstawiania tym instytucjom i organizacjom projektowanych aktów prawnych w celu umożliwienia tej wypowiedzi (przedłożenia opinii). Na przykład projekty dotyczące przepisów z zakresu ochrony zdrowia powinny zostać skierowane do konsultacji z Naczelną Radą Lekarską czy Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych; z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych powinny zostać skierowane do reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców, a także do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiele projektów jest też przesyłanych z prośbą o opinię do Sądu Najwyższego 280. Z wykazem podmiotów, do konsultacji z którymi został skierowany dany projekt ustawy, można się zapoznać za pośrednictwem stron internetowych Systemu Informacyjnego Sejmu 281.

 

Powyższe oznacza również, że konsultacje w Sejmie nie są instytucją otwartą na udział szerokiego grona podmiotów, w tym obywateli. Jakkolwiek można wskazać, że takie założenie nieco porządkuje kwestie związane z ewentualną liczbą opinii przedkładanych do danego projektu ustawy, jednak jednocześnie pozbawia w znacznym stopniu stronę obywatelską i organizacji pozarządowych możliwości wyrażania stanowiska czy przedstawiania opinii o charakterze eksperckim. W praktyce będzie to możliwe, o ile obywatele lub ich organizacje będą działać za pośrednictwem podmiotów wyposażonych w prawo opiniowania projektów aktów normatywnych. Warto również zaznaczyć, że przepisy Regulaminu Sejmu nie wyznaczają ani minimalnego, ani maksymalnego czasu, jaki powinien zostać poświęcony na przeprowadzenie konsultacji. Jest to kwestia pozostawiona do swobodnej oceny przez organy Sejmu. Nadmienić jednakże należy, że z praktycznego punktu widzenia przeznaczenie jedynie kilku dni na przedstawienie ewentualnej opinii przez uprawnione podmioty może uniemożliwiać przeprowadzenie przez nie pełnej i rzetelnej analizy projektowanych rozwiązań prawnych, a nawet uniemożliwić w ogóle zajęcie stanowiska, co mogłoby podawać w wątpliwość należyte dochowanie określonej przepisami prawa procedury ustawodawczej.

Z uwagi na powyższe niezwykle cenna jest możliwość wejścia w bezpośredni kontakt i dyskusję z posłami na Sejm, którzy posiadają liczne uprawnienia w zakresie oddziaływania na kształt przepisów prawnych, jakie przyjmują w toku postępowania ustawodawczego. To posłowie bowiem mogą, czy to w toku prac komisji sejmowych, czy to podczas drugiego czytania projektu ustawy, zgłaszać wnioski i poprawki do jego przepisów (które będą przedmiotem rozpatrzenia odpowiednio przez komisję lub w trakcie trzeciego czytania – przez Sejm, jako tzw. wnioski mniejszości). Posłowie mogą też zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi w toku debaty nad projektem. Posłowie, działając jako komisja sejmowa, mogą również występować o opinie do innych komisji sejmowych lub wyrażać takie opinie w stosunku do projektów rozpatrywanych przez inne komisje. Ministrowie oraz kierownicy naczelnych organów administracji państwowej, na żądanie prezydium komisji, są obowiązani przedstawiać sprawozdania i udzielać informacji. Posłom przysługuje również prawo inicjatywy ustawodawczej.

Kontakt z posłami obywateli i ich organizacji może przyjmować różne formy. Po pierwsze należy wskazać, że posłowie część swojej działalności publicznej wykonują w prowadzonych biurach poselskich. Informacje na temat lokalizacji biur poszczególnych posłów są udostępniane w Systemie Informacyjnym Sejmu.282 Ponadto, na zaproszenie posła, istnieje możliwość wejścia na teren Sejmu, w tym do tzw. Domu Poselskiego, a na zaproszenie Prezydium Komisji sejmowej lub jej przewodniczącego – wzięcia udziału w posiedzeniu komisji (mogą w nim uczestniczyć przedstawiciele organizacji zawodowych i społecznych oraz eksperci komisji, a także inne osoby). Należy zwrócić jednak uwagę, że aby wejść na teren Sejmu, poza zaproszeniem władz parlamentu lub jego organów, konieczne jest uzyskanie stosownej przepustki. Osobom zgłoszonym uprzednio przez posła albo senatora, a także przez dyrektora biura klubu lub koła poselskiego, senackiego i parlamentarnego lub upoważnionego pracownika biura wydawana jest w dziale przepustek Straży Marszałkowskiej jednorazowa karta wstępu. Natomiast osobom wykonującym zawodową działalność lobbingową oraz osobom uprawnionym do reprezentowania podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową są wydawane okresowe karty wstępu. Dział przepustek znajduje się przy ul. Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie, budynek H, wejście HI 283.

 



277    Informacje kontaktowe: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/page.xsp/kontakts. Informacje na temat udostępniania informacji publicznej: https://www.sejm.gov.pl/ Sejm9.nsf/page.xsp/informacja_publ.

278    Co zbliża konsultacje w rozumieniu Regulaminu Sejmu do instytucji opiniowania projektu aktu normatywnego, o którym stanowią przepisy uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów.

279    Na przykład w IX kadencji Sejmu do konsultacji skierowano ponad 30 projektów ustaw wniesionych przez Prezydenta, ponad 50 projektów wniesionych przez Radę Ministrów, 11 projektów obywatelskich, 83 projekty senackie, niemal 40 projektów komisyjnych oraz niemal 400 projektów poselskich.

280    Obecnie na podstawie ogólnego uregulowania zawartego w art. 1 pkt 4 ustawyz dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U z 2021 r. poz. 1904), zgodnie z którym Sąd Najwyższy jest organem powołanym m.in. do opiniowania projektów ustaw i innych aktów normatywnych, na podstawie których orzekają i funkcjonują sądy, a także innych projektów ustaw w zakresie, w jakim mają one wpływ na sprawy należące do właściwości Sądu Najwyższego.

281    Strona główna Sejmu, zakładka „Prace Sejmu” / „Wniesione projekty” / „Projekty ustaw skierowane do konsultacji”; w odniesieniu do Sejmu IX kadencji: https://sejm.gov. pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=PROJKONSU&NrKadencji=9&Kol=D.

282    Szczegółowe informacje w tym zakresie zamieszczane są w części internetowego serwisu poświęconej działalności określonego posła na Sejm, na stronie głównej Sejmu, w zakładce „Posłowie” / „Aktualni posłowie”; w odniesieniu do Sejmu IX kadencji: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/poslowie.xsp?type=A.

283    Zasady wstępu i przebywania w budynkach parlamentu (dla przedstawicieli mediów i nie tylko) są zawarte na stronie Systemu Informacyjnego Sejmu: https://www.sejm. gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=FF263AC4CEAA04B3C12584A90045CB7C&symbol=AKREDYTACJA.

 

4.3. Lobbing w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie

W toczącym się przed organami Sejmu postępowaniu ustawodawczym istnieje możliwość uzyskiwania wpływu na toczące się prace przez zaangażowanie podmiotów profesjonalnie zajmujących się tego rodzaju działalnością. Ramy wykonywania tej działalności są określane zarówno przepisami Regulaminu Sejmu, jak i ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248). Ustawa ta w art. 2 ust. 1 wskazuje, że mianem działalności lobbingowej określa się wszelkie działania podejmowane prawnie dozwolonymi metodami, które zmierzają do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia. W ramach tak ogólnie sformułowanego zakresu tej działalności wymieniona ustawa wprowadza jednakże szczególną jej kategorię – zawodową działalność lobbingową, którą jest zarobkowa działalność lobbingowa prowadzona na rzecz osób trzecich w celu uwzględnienia w procesie stanowienia prawa interesów tych osób, w tym wykonywana przez przedsiębiorcę albo przez osobę fizyczną niebędącą przedsiębiorcą na podstawie umowy cywilnoprawnej 284. To z wykonywaniem tej kategorii działalności lobbingowej przepisy Regulaminu Sejmu wiążą określone uprawnienia, i obowiązki, związane z uczestnictwem w postępowaniu ustawodawczym.

 

Przede wszystkim osobie wykonującej zawodową działalność lobbingową, a także osobie uprawnionej do reprezentowania podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową, przysługuje prawo wstępu do budynków Sejmu w zakresie umożliwiającym wykonywanie tej działalności 285. Po drugie osoba taka posiada uprawnienie do uczestniczenia w pracach komisji sejmowej (ale nie podkomisji, jeżeli została powołana) rozpatrującej projekt ustawy z prawem zabrania głosu w dyskusji, w tym także na posiedzeniu, na którym przeprowadzane jest wysłuchanie publiczne. Prawo do przedkładania przez osoby wykonujące działalność lobbingową w toczącym się w Sejmie procesie ustawodawczym dokumentów, w szczególności propozycji rozwiązań prawnych oraz ekspertyz i opinii prawnych, jest ograniczone do komisji rozpatrującej dany projekt ustawy albo komisji właściwej ze względu na przedmiotowy zakres jej działania. Jednocześnie takie dokumenty podlegają udostępnieniu w Systemie Informacyjnym Sejmu lub przez wskazanie ogólnodostępnego miejsca wyłożenia lub przechowywania tych dokumentów w Kancelarii Sejmu 286. Szczegółowe informacje na temat prowadzonej w Sejmie działalności lobbingowej są również udostępniane w Systemie Informacyjnym Sejmu. Wszystkie organy władzy publicznej są bowiem obowiązane niezwłocznie udostępniać w Biuletynie Informacji Publicznej informacje o działaniach podejmowanych wobec nich przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową, wraz ze wskazaniem oczekiwanego przez te podmioty sposobu rozstrzygnięcia. Ponadto zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa kierownicy urzędów obsługujących organy władzy publicznej opracowują raz w roku, do końca lutego, informację o działaniach podejmowanych wobec tych organów w roku poprzednim przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową (przy czym w ust. 2 tego artykułu wskazano wymagany zakres informacji) 287. W kontekście stosowania przepisów dotyczących działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa należy również wyróżnić osoby, które w procesie tym zgłosiły zainteresowanie pracami nad projektem danej ustawy. Zgłoszenie takie może zostać wniesione w trybie art. 7 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa – w odniesieniu do rządowej procedury legislacyjnej. Następnie, w postępowaniu ustawodawczym toczącym się przed organami Sejmu, zgłoszenia podmiotów zainteresowanych pracami nad danym projektem ustawy, wraz z informacją o kolejności wniesienia tych zgłoszeń, Rada Ministrów przekazuje wraz z wnoszonym projektem ustawy. Wszystkie podmioty, które zgłosiły zainteresowanie pracami legislacyjnymi nad danym projektem ustawy (także te, które uczyniły to już po wniesieniu projektu do Marszałka Sejmu), uzyskują prawo wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym – jeżeli zostanie ono przeprowadzone.

 



284    Wykonywanie zawodowej działalności lobbingowej wymaga uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wykonujących tę działalność.

285    Osobom wykonującym zawodową działalność lobbingową oraz osobom uprawnionym do reprezentowania podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową są wydawane okresowe karty wstępu (art. 201b ust. 2 Regulaminu Sejmu i § 45 Zarządzenia nr 1 Marszałka Sejmu z dnia 9 stycznia 2008 r. w sprawie wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu).

285    Osobom wykonującym zawodową działalność lobbingową oraz osobom uprawnionym do reprezentowania podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową są wydawane okresowe karty wstępu (art. 201b ust. 2 Regulaminu Sejmu i § 45 Zarządzenia nr 1 Marszałka Sejmu z dnia 9 stycznia 2008 r. w sprawie wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu).

286    Miejscem tym jest Informatorium Biblioteki Sejmowej.

287    Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi prowadzonej w Sejmie działalności lobbingowej można się zapoznać w Systemie Informacyjnym Sejmu na głównej stronie Sejmu, w zakładce „Prace Sejmu” / „Lobbing i wysłuchanie publiczne” / „Lobbing”; w odniesieniu do IX kadencji Sejmu:

 

 

4.4. Wysłuchanie publiczne w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie

Wymienione w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa wysłuchanie publiczne jest instytucją prawną mieszczącą się w zakresie szeroko rozumianych konsultacji w postępowaniu legislacyjnym. Udział w zorganizowanym wysłuchaniu publicznym umożliwia przedstawienie opinii o projekcie ustawy przez, co do zasady, wszystkie podmioty zainteresowane pracami nad tą ustawą. Przeprowadzenie wysłuchania publicznego ma charakter fakultatywny w procedurze ustawodawczej. Może zostać ono przeprowadzone w postępowaniu ustawodawczym przed rozpoczęciem etapu szczegółowego rozpatrzenia projektu przez komisję sejmową (po pierwszym czytaniu projektu ustawy). Tryb przeprowadzenia wysłuchania publicznego w Sejmie, jak również katalog podmiotów w nim uczestniczących oraz ich uprawnienia zostały określone w rozdziale 1a działu II Regulaminu Sejmu (art. 70a-70i). 

Warunkiem przeprowadzenia wysłuchania publicznego jest podjęcie w tej sprawie stosownej uchwały przez komisję sejmową, do której dany projekt ustawy został skierowany do rozpatrzenia, na podstawie wcześniej złożonego przez posła wniosku w postaci pisemnej. Uchwała taka zawierająca w szczególności datę i godzinę przeprowadzenia wysłuchania publicznego wraz z informacją określającą jego miejsce podlega udostępnieniu w Systemie Informacyjnym Sejmu 288. Co do zasady udostępnienie to powinno następować co najmniej na 14 dni przed dniem wysłuchania publicznego 289. Zgodnie z art. 70b Regulaminu Sejmu w wysłuchaniu publicznym mają prawo wziąć udział:

 

1) podmioty, które po ogłoszeniu projektu w formie druku w trybie określonym w art. 35 ust. 1 Regulaminu Sejmu zgłosiły do Sejmu 290, co najmniej na 10 dni przed dniem wysłuchania publicznego, zainteresowanie pracami nad projektem ustawy;

 

2) podmioty, które zgłosiły w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa zainteresowanie pracami nad projektem ustawy.

Zgodnie z zasadami przyjętymi w art. 70f ust. 1 i 2 Regulaminu Sejmu wysłuchanie publiczne przeprowadza się tylko na jednym posiedzeniu komisji, zaś porządek dzienny tego posiedzenia nie może obejmować innych punktów niż przeprowadzenie tego wysłuchania. Niemniej jednak w szczególnych przypadkach może wystąpić sytuacja, w której przewodniczący komisji przerwie to posiedzenie. W tej sytuacji przewodniczący komisji postanawia o dacie, godzinie i miejscu wznowienia posiedzenia 291.

 

Na podstawie listy zgłoszonych podmiotów przewodniczący komisji ustala kolejność oraz czas ich wystąpień, zachowując jednocześnie prawo wydłużenia tego czasu. Poza prawem zabrania głosu podczas wysłuchania publicznego podmioty, które zgłosiły zainteresowanie pracami nad projektem ustawy, mogą, jeżeli faktycznie biorą udział w wysłuchaniu publicznym – w czasie jego trwania, złożyć do protokołu tekst niewygłoszonego na posiedzeniu wystąpienia. Uprawnienie to przysługuje także tym podmiotom zainteresowanym pracami nad projektem ustawy, które choć nie wzięły udziału w wystąpieniu publicznym, złożyły tekst niewygłoszonego wystąpienia do dnia wysłuchania publicznego.

Z przyczyn lokalowych lub technicznych liczba podmiotów występujących w wysłuchaniu publicznym może zostać ograniczona, jak również wysłuchanie publiczne może zostać odwołane bądź termin i miejsce jego przeprowadzenia mogą zostać zmienione. Wszelkie szczegółowe informacje w powyższym zakresie również udostępniane są w Systemie Informacyjnym Sejmu. Jakkolwiek przeprowadzenie wysłuchania publicznego umożliwia uczestnictwo w pracach legislacyjnych bardzo szerokiego i różnorodnego katalogu podmiotów (niekoniecznie podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową), zaś zakres opinii, jakie można tą drogą uzyskać, może być niezwykle szeroki, liczba przeprowadzonych wysłuchań publicznych w Sejmie jest niewielka. Z danych udostępnianych w Systemie Informacyjnym Sejmu wynika, że w poszczególnych kadencjach Sejmu ich liczba nie przekroczyła kilkunastu przypadków.

Zrzut ekranu 2023-10-02 151146.png



288    Na stronie głównej Sejmu, w zakładce „Prace Sejmu” / „Lobbing i wysłuchanie publiczne” / „Wysłuchanie publiczne”; w odniesieniu do Sejmu IX kadencji: https://sejm. gov.pl/Sejm9.nsf/page.xsp/wysluchanie_publiczne.

289    Nie dotyczy to pilnego projektu ustawy, a także projektu ustawy budżetowej i innych planów finansowych państwa oraz sprawozdań z wykonania tej ustawy lub tych planów – w tym przypadku udostępnienie informacji o wysłuchaniu publicznym następuje co najmniej na 3 dni przed dniem wysłuchania (art. 70a ust. 6 Regulaminu Sejmu). W przypadku wymienionych rodzajów projektów ustaw w wysłuchaniu publicznym mogą uczestniczyć jedynie podmioty, które zgłosiły zainteresowanie pracami nad tymi projektami w trybie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa

290    Zgodnie z art. 70c ust. 1 i 2 Regulaminu Sejmu zgłoszenie to wnosi się do Marszałka Sejmu na urzędowym formularzu i podlega ono udostępnieniu w Systemie Informacyjnym Sejmu (z pominięciem danych adresowych osoby fizycznej).

291    A także podaje tę informację jeszcze na przerwanym posiedzeniu komisji lub zamieszcza ją w Systemie Informacyjnym Sejmu.

 

4.5. Wniesienie petycji do Sejmu

Jednym z konstytucyjnych praw obywatelskich wyznaczanych przepisami Konstytucji jest prawo do złożenia w interesie publicznym, własnym lub innej osoby (za jej zgodą) petycji do organów władzy publicznej. W obowiązującym stanie prawnym zasady składania i rozpatrywania petycji oraz sposób postępowania organów w sprawach dotyczących petycji określają przepisy ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870), a w zakresie postępowania ustawodawczego toczącego się przed Sejmem – również przepisy art. 126b-126g Regulaminu Sejmu, zawarte w rozdziale 9a działu II.

Skorzystanie z prawa do złożenia petycji do Sejmu nie jest obwarowane szczególnymi warunkami formalnymi, zaś prostota jego zastosowania rzeczywiście umożliwia szerokiemu kręgowi podmiotów na wyrażenie swojego stanowiska w toku tego postępowania. Stanowi to o atrakcyjności petycji jako metody oddziaływania na przebieg postępowania ustawodawczego.

W petycji wskazuje się dane podmiotu wnoszącego petycję oraz sam przedmiot petycji, tj. postulat, z którym autor petycji zwraca się do organu władzy publicznej, jak również adresata petycji. Petycję składa się w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej i powinna być ona podpisana przez podmiot wnoszący lub przez osobę reprezentującą ten podmiot. W przypadku wnoszenia petycji w interesie podmiotu trzeciego, w petycji zawiera się również dane tego podmiotu oraz dołącza do niej jego zgodę w tym zakresie. Pominięcie w treści petycji oznaczenia podmiotu wnoszącego wiąże się z pozostawieniem petycji bez rozpatrzenia. W przypadku pozostałych braków natomiast podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji wzywa, w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, podmiot wnoszący petycję do uzupełnienia lub wyjaśnienia treści petycji w terminie 14 dni z pouczeniem, że petycja, której treść nie zostanie uzupełniona lub wyjaśniona, nie będzie rozpatrzona.

Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach stanowi w art. 10, że petycja podlega niezwłocznemu rozpatrzeniu co do zasady nie później niż w terminie 3 miesięcy od jej złożenia. Ponadto zgodnie z art. 13 i art. 14 tej ustawy na podmiocie rozpatrującym petycję ciąży obowiązek informowania podmiotu wnoszącego petycję o sposobie jej załatwienia wraz z uzasadnieniem, a także coroczny obowiązek umieszczania (w terminie do dnia 30 czerwca danego roku) na swojej stronie internetowej lub stronie internetowej urzędu go obsługującego zbiorczej informacji o petycjach rozpatrzonych w roku poprzednim.

 

Petycję do Sejmu można wnosić w postaci papierowej (tradycyjnie) 3. albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej – za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) 293. Ze szczegółowymi informacjami na temat sposobu złożenia petycji do Sejmu, a także na temat trybu ich rozpatrzenia, jak również z informacjami dotyczącymi treści rozpatrywanych petycji można zapoznać się na stronach internetowych Systemu Informacyjnego Sejmu 294.

 

Petycję wnoszoną do Sejmu Marszałek Sejmu kieruje do rozpatrzenia przez Komisję do Spraw Petycji, wyznaczając jednocześnie komisji termin rozpatrzenia tej petycji (uwzględniając przy tym wymogi wynikające z ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach) 295. Rozpatrzenie petycji przez Komisję do Spraw Petycji obejmuje przedstawienie petycji przez posła wyznaczonego przez prezydium tej komisji, dyskusję oraz rozstrzygnięcie w sprawie sposobu załatwienia petycji. Rozpatrzenie petycji może polegać w szczególności na:

 

1) wniesieniu przez komisję własnego projektu ustawy (zastosowanie prawa inicjatywy ustawodawczej) lub uchwały; 

2) wniesieniu przez komisję poprawki lub wniosku do projektu ustawy lub uchwały w czasie jego rozpatrywania przez inną komisję sejmową lub w czasie jego drugiego czytania (w tym przypadku komisja wskazuje swego przedstawiciela upoważnionego do wniesienia poprawki lub wniosku); 

3) przedstawieniu przez komisję innej komisji sejmowej opinii w sprawie rozpatrywanego przez nią projektu ustawy lub uchwały; 

4) wystąpieniu przez komisję z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli, o którym mowa w art. 162a ust. 1; 

5) nieuwzględnieniu przez komisję żądania będącego przedmiotem petycji.

Informacja o sposobie rozpatrzenia petycji przez Komisję do Spraw Petycji wraz z uzasadnieniem jest przekazywana w pierwszej kolejności Marszałkowi Sejmu, który następnie zawiadamia o treści tej informacji podmiot wnoszący petycję.

Niezwykle istotną kwestią dotyczącą rozpatrywania petycji wniesionych do Sejmu jest wyraźne wyłączenie zastosowania do tego rodzaju spraw zasady dyskontynuacji prac Sejmu (parlamentu). Zgodnie z art. 126g Regulaminu Sejmu, w przypadku gdy postępowanie w sprawie petycji nie zostanie zakończone przed upływem kadencji Sejmu, jest ono prowadzone przez Komisję w następnej kadencji Sejmu. Z uwagi na terminy związane z rozpatrywaniem petycji, przesunięcie załatwienia takiej sprawy na kolejną, następującą kadencję Sejmu jest niemożliwe.

Należy zwrócić uwagę, że treścią żądania, wniosku wyrażonego w petycji może być m.in. zmiana obowiązującego prawa. Spośród petycji wnoszonych do Sejmu przytłaczająca większość jest właśnie tego rodzaju. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby podmiot wnoszący petycję zawarł w niej jednocześnie konkretną, gotową propozycję przepisów, jakie według niego powinny zostać uchwalone 296. Zarówno w VIII, jak i w IX kadencji Sejmu 297, na skutek uwzględnienia wniosku wyrażonego w petycji, Komisja do Spraw Petycji korzystała z prawa wniesienia własnej inicjatywy ustawodawczej. Zagadnienia związane z kwestią wniesienia komisyjnego projektu ustawy, w tym dane dotyczące działalności w tym zakresie Komisji do Spraw Petycji, zostały szczegółowo omówione rozdziale I oraz w punkcie II.1.5 niniejszego opracowania. Podsumowując wnioski wynikające z dostępnych danych, należy wskazać, że jakkolwiek odsetek petycji, które ostatecznie stały się podstawą wniesienia własnego projektu ustawy przez Komisję do Spraw Petycji nie jest wysoki, to wszczęte w ten sposób postępowanie ustawodawcze niejednokrotnie udało się zakończyć uchwaleniem przez Sejm ustawy.298 Jakkolwiek skuteczność wniesienia petycji, w której podmiot wnoszący zwraca się o zmianę obowiązujących przepisów, nie wydaje się imponująca (choć w porównaniu ze skutecznością zastosowania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej jest ona wyraźnie większa 299 ), z uwagi na prostotę skorzystania z tego narzędzia wpływu na proces ustawodawczy, a także obowiązek rozpatrzenia petycji w ściśle określonym terminie oraz obowiązek poinformowania wnioskodawcy o sposobie rozpatrzenia petycji, w dalszym ciągu wydaje się propozycją atrakcyjną zarówno dla obywateli, jak również ich organizacji.

 



292    Albo przez wysłanie na adres Kancelarii Sejmu na adres ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa, z dopiskiem „Petycja”, albo przez osobiste dostarczenie do Wydziału Podawczego w Biurze Prawnym i Spraw Pracowniczych Kancelarii Sejmu, znajdującym się przy al. Na skarpie 16 w Warszawie.

293    Na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Kancelarii Sejmu na platformie ePUAP: /KSRP/SkrytkaESP.

294    Na stronie głównej Sejmu, w zakładce „Prace Sejmu” / „Petycje”; w odniesieniu do IX kadencji Sejmu: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/page.xsp/schemat.

295    Petycja powinna zostać załatwiona bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia, przy czym w wyjątkowych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu, jednak nie dłużej niż o kolejne 3 miesiące (gdy rozpatrzenie petycji w pierwotnym terminie nie jest możliwe z przyczyn niezależących od podmiotu rozpatrującego) – art. 10 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach.

296    Warto podkreślić, że proponowane przepisy powinny być sformułowane w zgodzie z metodologią opracowania projektu ustawy, z zastosowaniem zasad prawidłowej legislacji oraz zasad techniki prawodawczej, których omówienie jednakże leży poza zakresem niniejszego opracowania.

297    Komisja do Spraw Petycji została powołana pod koniec VII kadencji Sejmu (w dniu 8 lipca 2015 r., a wybór jej składu nastąpił 11 września 2015 r.). Z tej przyczyny komisja powołana w tej kadencji nie rozpatrzyła żadnej z 14 skierowanych do niej petycji (zostały one rozpatrzone w kolejnej kadencji Sejmu).

298    W VIII kadencji Sejmu wniesionych i rozpatrzonych zostało 605 petycji, w wyniku rozpatrzenia których komisja wniosła do Marszałka Sejmu 35 projektów ustaw. 15 z tych ustaw zostało uchwalonych. Z kolei w IX kadencji Sejmu na 776 wniesionych i rozpatrzonych petycji, komisja wystąpiła z własną inicjatywą ustawodawczą w 38 przypadkach. W tej kadencji jednak (do końca maja 2023 r.) uchwalono zaledwie 6 ustaw na podstawie tych projektów.

299    W VIII i IX kadencji Sejmu łącznie uchwalono 4 projekty ustawy wniesione na skutek zastosowania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej – na łącznie 53 projekty wniesione do Sejmu.

 

5. Wyznaczenie czasu trwania postępowania ustawodawczego w Sejmie

W odróżnieniu od postępowania toczącego się przed organami Senatu nad już uchwalonym projektem ustawy, czas trwania procesu prawodawczego zmierzającego do uchwalenia ustawy przez Sejm, z pewnymi wyjątkami, nie jest ściśle określony i może trwać tyle, ile organy Sejmu uznają za stosowne. Jeżeli nie zachodzą szczególne okoliczności o charakterze prawnym, tempo prac legislacyjnych zależy od organizacji kalendarza prac legislacyjnych oraz zaangażowania w te prace poszczególnych uczestników procesu legislacyjnego na każdym etapie. Proces legislacyjny jest tak zorganizowany, aby zapewniał możliwość kompleksowej i wszechstronnej oceny treści proponowanych regulacji, w tym stwierdzenie, czy podjęcie danej inicjatywy ustawodawczej jest adekwatnym działaniem do osiągnięcia zamierzonego celu. Rozwiązania przewidziane sejmową procedurą legislacyjną mają ponadto na celu zapewnienie odpowiednich, demokratycznych warunków do prowadzenia debaty nad różnymi stanowiskami i postulatami, zapewnienie możliwości wyrażenia opinii przez różne środowiska, w tym partnerów społecznych, a także uzyskiwania informacji o charakterze eksperckim. Wszystkie te działania wiążą się z koniecznością zapewnienia odpowiedniego czasu na rzetelne rozpatrzenie danej sprawy. Jednocześnie reguły rządzące pracami ustawodawczymi w Sejmie są sformułowane na tyle elastycznie, aby w razie potrzeby proces ten mógł podlegać kształtowaniu zgodnie z potrzebami wynikającymi z uwarunkowań o charakterze politycznym. Mimo wyżej wymienionego niedookreślenia, Regulamin Sejmu przewiduje różne instrumenty prawne mające wpływ na skrócenie bądź wydłużenie czasu toczącego się postępowania legislacyjnego.

5.1. Jak krótko może trwać postępowanie ustawodawcze – terminy w postępowaniu

W większości przypadków organy Sejmu zachowują swobodę co do ustalania właściwego terminu na dokonanie określonych czynności w postępowaniu ustawodawczym. Na przykład na etapie wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu, jeszcze przed nadaniem projektowi numeru druku, jeżeli dany projekt nie podlegał konsultacjom – standardem jest kierowanie go do konsultacji z określonymi podmiotami. Podobnie, w odniesieniu do projektów innych niż wniesione przez Radę Ministrów albo Prezydenta, jeszcze przed skierowaniem projektu do pierwszego czytania Marszałek Sejmu zarządza sporządzenie przez ekspertów Kancelarii Sejmu opinii w sprawie zgodności wniesionego projektu z prawem Unii Europejskiej. Regulamin Sejmu nie określa w żaden sposób ani minimalnego, ani maksymalnego terminu, choćby o charakterze instrukcyjnym, który wiązałby ten organ Sejmu co do konieczności nadania biegu postępowaniu legislacyjnemu

Osobną grupę stanowią przepisy Regulaminu Sejmu, które przewidują instrukcyjne terminy do zajęcia się określoną sprawą na danym etapie. Na przykład zgodnie z art. 37 ust. 4 Regulaminu Sejmu projekt ustawy, którego druk już został zarządzony przez Marszałka Sejmu, nie powinien zostać skierowany do pierwszego czytania wcześniej niż w 7. dniu od dnia doręczenia posłom tego druku. Podobna sytuacja ma miejsce w stosunku do projektu ustawy kierowanego do drugiego czytania, które zgodnie z art. 44 ust. 3 Regulaminu Sejmu również nie powinno rozpocząć się wcześniej niż 7. dnia – od doręczenia posłom sprawozdania komisji, do których skierowano projekt ustawy po pierwszym czytaniu. Biorąc pod uwagę, że zgodnie z art. 48 Regulaminu Sejmu trzecie czytanie projektu ustawy może się odbyć niezwłocznie po drugim czytaniu (jeżeli w drugim czytaniu projekt nie został skierowany ponownie do pracy w komisjach sejmowych) wydawać by się mogło, że minimalny czas trwania postępowania w Sejmie powinien wynosić 14 dni. Wyżej wymienione terminy mogą jednak zostać skrócone, jeżeli tak postanowi Sejm (a w przypadku terminu rozpoczęcia pierwszego czytania na posiedzeniu komisji – także komisja sejmowa), a dodatkowo na podstawie art. 51 Regulaminu Sejmu możliwe jest przyspieszenie postępowania przez: 

1) przystąpienie do pierwszego czytania niezwłocznie po otrzymaniu przez posłów projektu; 

2) przystąpienie do drugiego czytania niezwłocznie po zakończeniu pierwszego, bez odsyłania projektu do komisji; 

3) przystąpienie do drugiego czytania niezwłocznie po otrzymaniu przez posłów druku sprawozdania komisji.

Dodatkowo termin rozpoczęcia pierwszego czytania może zostać skrócony przez Marszałka Sejmu w stosunku do projektu ustawy uznanego za pilny (tzw. pilnego projektu ustawy).

Zastosowanie wyżej wymienionych uprawnień umożliwia znaczne skrócenie czasu, jaki ma parlament na rozpatrzenie danej sprawy. Rekordowy, minimalny czas postępowania nad projektem ustawy miał miejsce w trakcie VIII kadencji Sejmu, w której to doszło do uchwalenia ustawy w tym samym dniu, w którym została wniesiona do Marszałka Sejmu (jako projekt poselski) 300. Jak warto jednakże zauważyć, przeprowadzenie w ciągu jednego dnia całego procesu legislacyjnego praktycznie wyklucza możliwość przeprowadzenia jakichkolwiek dokładnych analiz dotyczących skutków wejścia w życie projektowanej ustawy, w tym konsultacji, co może w istotny, negatywny sposób rzutować na jakość uchwalanych przepisów prawa.
Mimo powyższych zastrzeżeń, utrzymanie właściwego porządku prac nad danym projektem ustawy następuje także na drodze formalnej, przez określenie planu prac Sejmu, w tym terminów, w których odbywają się posiedzenia Sejmu, a także porządku dziennego posiedzenia. Informacje wynikające z tak ustalonego planu zamieszczane są również w Systemie Informacyjnym Sejmu 301.

Pewne ograniczenia w zakresie swobodnego ustalania tempa prac przez organy Sejmu wynikają również z przepisów proceduralnych dotyczących postępowania nad tzw. pilnym projektem ustawy (przyśpieszenie postępowania wynikające ze skrócenia niektórych terminów na dokonanie czynności) oraz nad projektami ustaw o zmianie Konstytucji i projektami tzw. ustaw kodeksowych, tj. wprowadzających lub zmieniających ustawę określaną mianem kodeksu (wydłużenie postępowania wynikające z przepisów działu II rozdziałów 3a i 4 Regulaminu Sejmu). Omówienie postępowania w tych przypadkach zamieszczone jest w dalszej części niniejszego opracowania.

 


 


300    Ustawa z dnia 21 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz. U. poz. 2507). Projekt tej ustawy o numerze druku 3013 wniesiony został do Marszałka Sejmu w dniu 21 listopada i w tym samym dniu przeprowadzone zostało jego pierwsze, drugie i trzecie czytanie. https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3013.

301    Strona główna Sejmu, zakładka „Prace Sejmu” / „Posiedzenia Sejmu” / „Terminarz posiedzeń Sejmu”; w odniesieniu do Sejmu IX kadencji: https://www.sejm.gov.pl/sejm9. nsf/terminarz.xsp.

 

5.2. Terminy prac komisji sejmowych; kalendarz prac w Sejmie

Zasadą jest, że czas pracy nad danym projektem ustawy poszczególnych komisji sejmowych nie jest uregulowany. Posiedzenia komisji sejmowych odbywają się bowiem w terminach i według porządku dziennego posiedzeń ustalanych w szczególności przez prezydium komisji sejmowej, choć mogą być również wyznaczane uchwałą całej komisji lub przez jej przewodniczącego 302.

 

Swobodę w zakresie ustalania terminu i zakresu prac komisji sejmowych ograniczają niektóre uprawnienia innych organów Sejmu, które w określonych przypadkach mogą wyznaczyć komisji sejmowej termin na rozpatrzenie danej sprawy 303.

 

Harmonogram prac komisji powinien uwzględniać również kalendarz prac w Sejmie ustalany w osobnym trybie przez Marszałka Sejmu, który jest związany z postępowaniem dotyczącym niektórych kategorii spraw znajdujących się w zakresie właściwości Komisji do Spraw Unii Europejskiej, prowadzonych w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, w tym projektów ustaw wykonujących prawo Unii Europejskiej 304.

 

Także w przypadku postępowania z pilnymi projektami ustaw Marszałek Sejmu, nadając bieg projektowi, ustala orientacyjny kalendarz prac w Sejmie nad projektem tego rodzaju – zgodnie z art. 71 ust. 1 Regulaminu Sejmu.

Informacje dotyczące planowanych posiedzeń poszczególnych komisji sejmowych są udostępniane m.in. w Systemie Informacyjnym Sejmu 305.

 



302    Do powyższego należy dodać jednak zastrzeżenie przewidziane w art. 152 ust. 5 Regulaminu Sejmu, zgodnie z którym posiedzenie komisji sejmowej zwołane na wniosek co najmniej jednej trzeciej członków tej komisji w celu rozpatrzenia określonej sprawy powinno odbyć się w terminie do 30 dni, licząc od dnia złożenia tego wniosku.

303    Przypadki, w których dochodzi do wyznaczenia komisji terminu rozpatrzenia danej sprawy określają przepisy art. 39 ust. 3 (wyznaczenie przez Sejm w trakcie pierwszego czytania terminu rozpatrzenia sprawy przez komisję), art. 57 i art. 59 (postępowanie związane z uznaniem przez Trybunał Konstytucyjny niektórych przepisów ustawy za niezgodne z Konstytucją), art. 73 ust. 2 (postępowanie z pilnym projektem ustawy), art. 126b ust. 4 (postępowanie w sprawie petycji) i art. 152 ust. 3 (posiedzenie zwołane z inicjatywy Prezydium Sejmu).

304    Art. 35 ust. 1, 95b, art. 148b ust. 2 i 4 Regulaminu Sejmu.

305    Na stronie głównej Sejmu, w zakładce „Prace Sejmu” / „Komisje sejmowe” / „Planowane posiedzenia komisji i podkomisji sejmowych”; w odniesieniu do Sejmu IX kadencji: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PlanPosKom.xsp.

 

5.3. Jak długo może trwać postępowanie legislacyjne; zasada dyskontynuacji

Jakkolwiek czas toczącego się postępowania legislacyjnego w Sejmie nie jest ściśle uregulowany, to aby mogło ono zostać zakończone ostatecznym rozstrzygnięciem (tj. odrzuceniem projektu ustawy albo uchwaleniem ustawy) musi zostać zakończone w ramach danej, bieżącej kadencji Sejmu – tej, podczas której dany projekt został wniesiony do rozpatrzenia. Zgodnie z tzw. zasadą dyskontynuacji prac legislacyjnych Sejmu (parlamentu) Sejm kolejno przypadającej kadencji nie jest związany wynikami prac legislacyjnych, które zostały przerwane w wyniku upływu poprzedniej kadencji. W stosunku do projektów będących przedmiotem tych prac postępowanie zostaje zakończone.

Jakkolwiek zasada dyskontynuacji ma charakter zwyczajowy i nie została wyraźnie wyrażona w przepisach prawnych, jej stosowanie ma stabilną praktykę. W tym kontekście wnioskodawcy danego projektu ustawy powinni mieć na uwadze, aby wnoszony przez nich projekt ustawy nie został złożony zbyt późno przed końcem danej kadencji Sejmu lub by prace legislacyjne nad projektem nie toczyły się w wyjątkowo wolnym tempie. W odmiennym przypadku projektowi będzie groziło, że prace nad nim nie zostaną zakończone żadnym rozstrzygnięciem. Powyższa zasada ma również zastosowanie w przypadku gdy kadencja Sejmu zostanie skrócona. Zasada dyskontynuacji doznaje jednak pewnych, określonych w przepisach ograniczeń. W odniesieniu do przypadków mających znaczenie dla procesu legislacyjnego takie ograniczenia przewiduje przepis: 

1) art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2120), zgodnie z którym niezakończone prace legislacyjne nad obywatelskim projektem ustawy są bez uszczerbku kontynuowane przez Sejm kolejnej kadencji, przy czym pierwsze czytanie takiego projektu powinno odbyć się nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji; 306

 

 2) art. 126g Regulaminu Sejmu przewidujący kontynuowanie niezakończonego postępowania w sprawie złożonych do Sejmu petycji przez Sejm kolejnej kadencji (rozpatrzenie petycji może polegać między innymi na wniesieniu inicjatywy ustawodawczej przez sejmową Komisję do Spraw Petycji).

Zasadę dyskontynuacji prac legislacyjnych należy odnosić do całego postępowania ustawodawczego przed obiema izbami parlamentu – bez względu na etap prac legislacyjnych, na którym znajduje się tekst danej ustawy. Jakkolwiek w pierwszej kolejności zasadę tę stosuje się do ustaw znajdujących się w fazie projektu, nie należy zapominać, że znajduje ona również zastosowanie do ustaw już uchwalonych, nad którymi dalsze prace legislacyjne również nie zostały zakończone w danej kadencji Sejmu. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład w przypadku ustaw, w stosunku do których (w trakcie danej kadencji) nie zostało zakończone we właściwym czasie postępowanie związane z rozpatrzeniem uchwały Senatu w sprawie uchwalonej ustawy 307.

 

Osobne zagadnienie stanowią przypadki ustaw, które zostały zwrócone przez Prezydenta do ponownego rozpatrzenia (w wyniku zastosowania tzw. weta prezydenckiego), których ponowne przegłosowanie wymagałoby uzyskania większości 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W przypadkach niektórych z takich ustaw zdarzało się, że parlament nie zdążył zakończyć postępowania przed końcem kadencji. O ile można taką sytuację (tj. „nieuchwalenie ponowne” ustawy w wyniku głosowania) uznać za zrozumiałą konsekwencję zwrócenia ustawy do Sejmu w terminie bliskim zakończenia danej kadencji 308, o tyle na negatywną ocenę zasługują przypadki, w których Sejm w ogóle nie podejmuje próby formalnego rozstrzygnięcia w sprawie zwróconej ustawy 309. Wydaje się, że zakończenie prac nad uchwalonymi ustawami w taki sposób należy oceniać jako swoiste zaniechanie legislacyjne parlamentu, które prowadzi do skutków równoważnych z odrzuceniem ustawy.

 



306    Przykładem takiego działania było podjęcie przez Sejm IX kadencji (po nadaniu nowego numeru druku) postępowania nad 10 obywatelskimi projektami ustaw, które zostały rozpoczęte jeszcze za poprzedniej kadencji Sejmu. W przypadku Sejmu VIII kadencji takich przypadków było 8, w Sejmie VII kadencji – 11 przypadków

307    Taka sytuacja miała na przykład miejsce w VII kadencji Sejmu, która zakończyła się w dniu 11 listopada 2015 r., w przypadku ustawy o nr druku 3660 (stanowisko Senatu skierowano do komisji w dniu 7 września 2015 r.). 308    Na przykład w VII kadencji Sejmu, która zakończyła się w dniu 11 listopada 2015 r., Prezydent zdecydował o zwróceniu do Sejmu trzech uchwalonych ustaw, które nastąpiło w dniu 26 października 2015 r. (nr druku 3809, 3545 i 3876), zaś w II kadencji Sejmu, która zakończyła się w dniu 20 października 1997 r., Prezydent zdecydował o zwróceniu do Sejmu ustawy o nr druku 1339 – w dniu 1 października 1997 r.

307    Taka sytuacja miała na przykład miejsce w VII kadencji Sejmu, która zakończyła się w dniu 11 listopada 2015 r., w przypadku ustawy o nr druku 3660 (stanowisko Senatu skierowano do komisji w dniu 7 września 2015 r.).

308    Na przykład w VII kadencji Sejmu, która zakończyła się w dniu 11 listopada 2015 r., Prezydent zdecydował o zwróceniu do Sejmu trzech uchwalonych ustaw, które nastąpiło w dniu 26 października 2015 r. (nr druku 3809, 3545 i 3876), zaś w II kadencji Sejmu, która zakończyła się w dniu 20 października 1997 r., Prezydent zdecydował o zwróceniu do Sejmu ustawy o nr druku 1339 – w dniu 1 października 1997 r.

309    W VIII kadencji Sejmu, która zakończyła się w dniu 11 listopada 2019 r., taka sytuacja miała miejsce trzykrotnie, w stosunku do: 1) ustawy o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz niektórych innych ustaw (nr druku 1409); uchwalona ustawa została zwrócona Sejmowi w dniu 12 lipca 2017 r. i przekazana do komisji w dniu 18 lipca 2017 r.; 2) ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (nr druku1423); uchwalona ustawa została zwrócona 31 lipca 2017 r. i przekazana do komisji w dniu 1 września 2017 r.; 3) ustawy o Sądzie Najwyższym (nr druku 1727); uchwalona ustawa została zwrócona w dniu 31 lipca 2017 r. i przekazana do komisji w dniu 1 września 2017 r. W VI kadencji Sejmu taka sytuacja miała miejsce jeden raz (ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, ustawę o prokuraturze oraz ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych, nr druku 586). W tym przypadku Marszałek Sejmu – po opinii Prezydium Sejmu – nie nadał biegu wnioskowi Prezydenta RP o ponowne rozpatrzenie ustawy.

 

 

5.4. Inne przypadki, w których nie dochodzi do uchwalenia ustawy na podstawie wniesionego projektu

Odrzucenie projektu ustawy 

Przepisy określające postępowanie nad projektem ustawy wniesionym do Sejmu są skonstruowane w ten sposób, aby zapewniały możliwość rozpatrzenia danego projektu. Wynikiem rozpatrzenia przez Sejm projektu ustawy w pierwszej kolejności może być uchwalenie jej tekstu, które finalnie następuje w drodze głosowania podczas trzeciego czytania projektu ustawy w Sejmie. 

W innym przypadku Sejm może podjąć rozstrzygnięcie polegające na odrzuceniu projektu ustawy, które również kończy postępowanie w sprawie takiego projektu. Do odrzucenia projektu ustawy może dojść wyłącznie podczas rozpatrywania projektu przez całą izbę Sejmu – na skutek przegłosowania wniosku wyrażającego taki postulat. Podczas prac w komisjach sejmowych takiej możliwości nie ma (komisja może natomiast przedstawić stosowny wniosek w sprawozdaniu z prac tej komisji). 

Odrzucenie projektu ustawy w całości może nastąpić: 

1) w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy, jeżeli pierwsze czytanie odbywa się na posiedzeniu Sejmu; 

2) w trakcie drugiego czytania projektu ustawy w wyniku przegłosowania wniosku o odrzucenie projektu ustawy, który: 

a) został przedstawiony w sprawozdaniu komisji sejmowej, do której projekt został skierowany 310 albo

 

b) został wniesiony przez wnioskodawcę projektu, Komisję do Spraw Petycji, grupę co najmniej 15 posłów, przewodniczącego klubu lub koła (poselskiego lub parlamentarnego) lub wiceprzewodniczącego tego klubu lub koła, lub przez Radę Ministrów; 

3) w trakcie trzeciego czytania projektu ustawy w wyniku przegłosowania wniosku o odrzucenie projektu ustawy, który został przedstawiony w dodatkowym sprawozdaniu komisji, do której projekt został ponownie skierowany na skutek zgłoszenia do niego poprawek i wniosków podczas drugiego czytania.

Głosowanie wniosku o odrzucenie projektu w całości następuje w pierwszej kolejności – przed głosowaniem poprawek do tekstu projektowanej ustawy i głosowaniem projektu w całości w brzmieniu zaproponowanym przez komisję sejmową, ze zmianami wynikającymi z przegłosowanych poprawek (art. 50 ust. 1 Regulaminu Sejmu) 311. W przypadku przyjęcia wniosku o odrzucenie projektu ustawy dalszego głosowania nie przeprowadza się, gdyż byłoby ono bezprzedmiotowe.

 

Odrzucenie uchwalonej ustawy 

Niezależnie od powyższego, zakończenie postępowania legislacyjnego dotyczącego uchwalonej już ustawy (a więc już nie projektu), na skutek którego również nie zostanie ona włączona do obowiązującego systemu prawnego, może nastąpić w przypadku, gdy: 

1) Sejm nie odrzuci uchwały Senatu odrzucającej tę ustawę (art. 121 ust. 3 Konstytucji i art. 54 ust. 7 Regulaminu Sejmu) 312;
2) Prezydent odmówi podpisania uchwalonej ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z Konstytucją, na skutek wcześniejszego wystąpienia Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności tej ustawy z ustawą zasadniczą (art. 122 ust. 3 zdanie pierwsze Konstytucji) 313;

3) Prezydent zwróci uchwaloną ustawę do Sejmu w celu usunięcia stwierdzonych przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności tej ustawy z Konstytucją (art. 122 ust. 4 Konstytucji), jednak nie zostanie ona zakończona uchwaleniem tekstu odpowiednich zmian przepisów – które wymaga współpracy obu izb parlamentu; 

4) Sejm nie uchwali ponownie ustawy, której podpisania odmówił Prezydent i skierował, wraz z umotywowanym wnioskiem, do ponownego rozpatrzenia przez Sejm – przy zastosowaniu tzw. weta prezydenckiego (art. 122 ust. 5 Konstytucji i art. 64 ust. 6 Regulaminu Sejmu) 314.

 

 Wycofanie projektu ustawy 

Od odrzucenia projektu ustawy lub odrzucenia ustawy już uchwalonej należy odróżnić przypadki, w których projekt ustawy został wycofany przez jego wnioskodawcę jeszcze przed jego ostatecznym rozpatrzeniem 315. W sposób oczywisty oznacza to również zakończenie postępowania ustawodawczego nad danym projektem. Kwestię tę reguluje, w sposób dość ogólny, zarówno Konstytucja, jak i Regulamin Sejmu, przewidując w tym zakresie, że wnioskodawca projektu ustawy może wycofać wniesiony projekt ustawy aż do zakończenia drugiego czytania. Aby złożenie takiego oświadczenia było skuteczne, powinno ono nastąpić przed zakończeniem debaty i zgłaszania poprawek oraz wniosków do projektu ustawy. Dodatkowo, poselski projekt ustawy, który został wniesiony przez grupę posłów, zostanie uznany za wycofany z postępowania legislacyjnego, jeżeli liczba posłów popierających ten projekt – spośród tych, którzy go podpisali przy wniesieniu do Marszałka Sejmu – spadnie poniżej 15 posłów (tj. minimalnej liczby posłów, która jest wymagania do zastosowania prawa inicjatywy ustawodawczej). Analogiczne rozwiązanie dotyczy również poselskiego projektu ustawy o zmianie Konstytucji, przy czym w tym przypadku minimalna liczba posłów, których poparcie musi zostać utrzymane, aby taki projekt nie został uznany za wycofany, wynosi 92 posłów (1/5 ustawowej liczby posłów) 316.

 

Brak nadania biegu projektowi ustawy. 

Zwrócenie projektu ustawy Ostatnim rodzajem sytuacji, które wiążą się z brakiem możliwości kontynuowania prac legislacyjnych nad danym projektem ustawy jest sytuacja, w której projektowi w ogóle nie został nadany bieg. Co do zasady uznaje się, że zastosowanie prawa inicjatywy ustawodawczej jest skorelowane z obowiązkiem władzy ustawodawczej do rozpatrzenia danego projektu, co uniemożliwia brak nadania sprawie biegu. Organem Sejmu, do którego zadań należy nadawanie biegu inicjatywom ustawodawczym, jest Marszałek Sejmu, jednak brak jest przepisów, które określałyby termin, w którym nadanie projektowi biegu powinno nastąpić.

Niemniej jednak przepisy Regulaminu Sejmu wprost przewidują jeden przypadek, w którym danemu projektowi ustawy wniesionemu do laski marszałkowskiej można nie nadać biegu. Dotyczy on wnoszonych projektów ustaw, co do których istnieją wątpliwości, czy nie są sprzeczne z prawem, w tym z prawem Unii Europejskiej, lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej. Jeżeli wniesiony projekt wzbudzi takie wątpliwości i zostanie przez Marszałka Sejmu skierowany do sejmowej Komisji Ustawodawczej, która z kolei zaopiniuje ten projekt jako niedopuszczalny (większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy członków tej komisji), Marszałek Sejmu będzie mógł nie nadać mu biegu 317.
Do braku nadania biegu danemu projektowi ustawy może również dojść na skutek zwrócenia tego projektu do wnioskodawcy na etapie wniesienia projektu do Marszałka Sejmu. Sytuacja taka może mieć miejsce w ściśle określonych przypadkach wynikających z braku spełnienia przez uzasadnienie dołączone do projektowanej ustawy określonych wymagań wynikających z przepisów Regulaminu Sejmu. Marszałek Sejmu może zwrócić wnioskodawcy taki projekt ustawy, którego uzasadnienie nie spełnia podstawowych wymogów przewidzianych w art. 34 ust. 2-3 Regulaminu Sejmu 318. Z powyższych powodów Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, może zwrócić wnioskodawcy także projekt ustawy, któremu nadano status projektu pilnego w rozumieniu art. 123 Konstytucji. W tym przypadku zwrot następuje do Rady Ministrów, która jest jedynym podmiotem posiadającym prawo inicjatywy ustawodawczej, który może uznać określony projekt ustawy za pilny.

Odrębnym przypadkiem, w którym nie dochodzi do nadania biegu projektowi ustawy, jest wskazana w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli sytuacja, w której Marszałek Sejmu odmawia przyjęcia projektu ustawy wniesionego przez pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej – jeżeli stwierdzi, że treść wnoszonego projektu ustawy lub jego uzasadnienia została zmieniona w stosunku do treści projektu załączonej do wcześniej składanego do Marszałka Sejmu zawiadomienia o utworzeniu tego komitetu. Powyższa odmowa następuje w drodze postanowienia, na które pełnomocnikowi komitetu inicjatywy ustawodawczej przysługuje skarga do Sądu Najwyższego.

Ponadto Marszałek Sejmu wprost odmawia nadania biegu obywatelskiemu projektowi ustawy, w stosunku do którego liczba prawidłowo złożonych podpisów poparcia (po przeprowadzeniu przez Państwową Komisję Wyborczą postępowania sprawdzającego) okaże się niższa niż ustawowo wymagana, tj. niższa od 100  000 głosów wymaganych do zastosowania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Na postanowienie Marszałka Sejmu w tej sprawie pełnomocnikowi komitetu inicjatywy ustawodawczej przysługuje skarga do Sądu Najwyższego.

 


 


310    Przy czym jeżeli Sejm odrzuci przedstawiony w sprawozdaniu komisji wniosek o odrzucenie projektu, projekt kieruje się do komisji, które rozpatrywały projekt, w celu ponownego rozpatrzenia – art. 46 ust. 2.

311    W VIII kadencji Sejmu były 64 odrzucone projekty ustaw, w VII kadencji Sejmu – 102 projekty, w VI kadencji Sejmu – 85 projektów, w V kadencji Sejmu – 14 projektów. Dane pochodzą z Systemu Informacyjnego Sejmu (www.sejm.gov.pl).

312    Taką uchwałę Senatu Marszałek Sejmu kieruje do rozpatrzenia przez komisje sejmowe, które projekt tej ustawy rozpatrywały i które przedstawiają sprawozdanie z wnioskiem o odrzucenie albo przyjęcie tej uchwały Senatu – art. 54 ust. 1 i 3 Regulaminu Sejmu. Takich przypadków jest bardzo niewiele. W trakcie IX kadencji Sejmu odrzucona w ten sposób została tylko jedna ustawa (ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta; nr druku 2898), w VIII kadencji Sejmu takich przypadków nie było, w VII kadencji Sejmu również odrzucono tylko jedną ustawę (ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym; nr druku 1859) i podobnie w VI kadencji Sejmu (ustawa z dnia 23 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt; nr druku 1604). Dane pochodzą z Systemu Informacyjnego Sejmu (www.sejm.gov.pl).

313    Również miało to miejsce w rzadkich przypadkach. W kadencjach IX–VII Sejmu w ogóle nie miały miejsca, natomiast w VI kadencji Sejmu wystąpiły one czterokrotnie (nr druku 925, 2028, 1048 i 2579), w IV kadencji Sejmu dwukrotnie (nr druku 847 i 407), w III kadencji Sejmu jednokrotnie (sprawy połączone o nr druku 295, 312, 313, 336). Dane pochodzą z Systemu Informacyjnego Sejmu.

314    Jakkolwiek w IX kadencji Sejmu takich przypadków nie było, w VIII kadencji Sejmu miało to miejsce trzykrotnie, w VII kadencji sześciokrotnie, w VI kadencji Sejmu jedenastokrotnie – przy czym w wielu przypadkach Sejm nie zdążył rozpatrzyć prezydenckiego wniosku przed końcem kadencji (postępowanie legislacyjne zakończyło się po skierowaniu projektu do pracy w komisji sejmowej). Dane pochodzą z Systemu Informacyjnego Sejmu (www.sejm.gov.pl).

315    Przykładowo w IX kadencji Sejmu (do maja 2023 r.) wycofanych zostało 11 projektów ustawy, w VIII kadencji Sejmu – 32 projekty ustaw, w VII kadencji Sejmu – 56 projektów ustaw, w VI kadencji Sejmu – 40 projektów ustaw. Dane pochodzą z Systemu Informacyjnego Sejmu (www.sejm.gov.pl). Zdarza się, że wycofanie następuje na skutek wystosowania prośby o jego rozważenie w związku z rozpoczętym postępowaniem legislacyjnym nad projektem ustawy o analogicznym zakresie regulacji (np. poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania wniesiony w VII kadencji Sejmu).

316    Warto zauważyć, że podobnych skutków nie przewiduje się w stosunku do projektów ustaw wniesionych przez pozostałe podmioty wyposażone w prawo inicjatywy ustawodawczej. W przypadku natomiast obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej wprost się wskazuje, że wycofanie poparcia przez obywatela, który podpisał się pod obywatelskim projektem ustawy, jest nieskuteczne (art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli).

317    Taka sytuacja należy jednak do rzadkości. W IX kadencji Sejmu spośród 16 opiniowanych w tym trybie przez Komisję Ustawodawczą projektów ustaw tylko jeden został zaopiniowany jako niedopuszczalny – poselski projekt ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec byłych posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej skazanych w procesie brzeskim za działalność na rzecz demokratycznego Państwa Polskiego (opinia nr 92 Komisji Ustawodawczej przyjęta w dniu 29 września 2020 r.; https://sejm.gov. pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=OPINIEST&NrKadencji=9&KodKom=UST). Projektowi rzeczywiście Marszałek Sejmu nie nadał biegu (https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent. xsp?symbol=PROJNOWEUST&NrKadencji=9&Kol=D&Typ=UST, lp. 266)

318    Marszałek Sejmu dość często korzysta z takiej możliwości. Zwrócenie się do wnioskodawcy o stosowne uzupełnienie uzasadnienia dołączonego projektu w IX kadencji Sejmu miało miejsce w stosunku do 37 projektów ustaw, w VIII kadencji Sejmu – 34 projektów, a w VII kadencji Sejmu – ponad 70 projektów. Najczęstszą przyczyną zwrócenia projektu była braki w zakresie przedstawienia przewidywanych skutków społecznych, gospodarczych, finansowych i prawnych projektu, w zakresie przedstawienia założeń podstawowych aktów wykonawczych do projektowanej ustawy oraz brak oświadczenia dotyczącego zgodności projektu z prawem Unii Europejskiej.

 

6. Omówienie niektórych podstawowych zagadnień dotyczących postępowania ustawodawczego w Sejmie

6.1. Obrady Sejmu

Obrady Sejmu są ogólnym określeniem odnoszącym się do prac Sejmu podejmowanych na posiedzeniu. W kontekście postępowania ustawodawczego należy mieć w tym zakresie na uwadze te działania, które są podejmowane w trakcie poszczególnych czytań projektu ustawy, tj. przeprowadzanie debaty (dyskusji) nad projektem ustawy lub innym rozstrzygnięciem, zgłaszanie wniosków i poprawek do projektu, zadawanie pytań i udzielanie na nie odpowiedzi, a także głosowanie nad rozstrzygnięciem mające miejsce po zakończeniu debaty. Obradami Sejmu kieruje Marszałek Sejmu albo w jego zastępstwie jeden z wicemarszałków Sejmu. Przepisy Regulaminu Sejmu dotyczące trybu i warunków prowadzenia debaty są dość szczegółowe, gdyż to wokół debaty ogniskuje się znaczna część działalności publicznej posłów w Sejmie i stanowi ona przedmiot licznych sporów w trakcie obrad. Z tej przyczyny czas wystąpień poszczególnych mówców podczas obrad Sejmu jest ściśle ograniczony.

Co do zasady posłowie zabierają głos według kolejności zapisu u sekretarza Sejmu prowadzącego listę mówców. Po wyczerpaniu listy mówców zapisanych do głosu mogą przemawiać jedynie wnioskodawca, przedstawiciel Komisji Ustawodawczej, o którym mowa w art. 85 Regulaminu Sejmu, oraz sprawozdawca, a następnie Marszałek Sejmu zamyka dyskusję.

Dodatkowo posłom przysługuje także prawo zgłoszenia wniosku formalnego, poza porządkiem dziennym posiedzenia lub w związku z dyskusją – za zgodą Marszałka Sejmu, który to wniosek może dotyczyć wyłącznie spraw będących przedmiotem porządku dziennego i przebiegu posiedzenia, które jednak również mają znaczenie dla postępowania ustawodawczego. Zgodnie z art. 184 ust. 3 Regulaminu Sejmu zalicza się do nich wnioski o: 

1) przerwanie, odroczenie lub zamknięcie posiedzenia; 

2) uchwalenie tajności posiedzenia; 

3) zamknięcie listy mówców; 

4) zamknięcie dyskusji; 

5) przejście do porządku dziennego; 

6) odesłanie projektu do komisji; 

7) głosowanie bez dyskusji; 

8) zmianę w sposobie prowadzenia dyskusji; 

9) zmianę w sposobie przeprowadzenia głosowania; 

10) ograniczenie czasu przemówień; 

11) stwierdzenie quorum; 

12) przeliczenie głosów.

Wnioski formalne rozstrzyga Sejm, przy czym wnioski wymienione w pkt 3, 4 i 10–12 w głosowaniu większością obecnych posłów.

Dokumentowanie przebiegu posiedzenia Sejmu polega na sporządzeniu protokołu tego posiedzenia oraz sprawozdania stenograficznego (zredagowanego stylistycznie pełnego zapisu przebiegu obrad, ze wskazaniem zgłoszonych poprawek, wykazem wyników głosowań, a także tekstów niewygłoszonych wystąpień i oświadczeń posłów), które mają ten walor, że stanowią jedyne urzędowe stwierdzenie przebiegu obrad. Treść sprawozdania stenograficznego z posiedzenia Sejmu jest udostępniana w Systemie Informacyjnym Sejmu 319.

 


 


319   Strona główna Sejmu, zakładka „Posiedzenia Sejmu” / „Sprawozdania stenograficz- ne z posiedzeń Sejmu”; w odniesieniu do Sejmu IX kadencji: https://www.sejm.gov.pl/ sejm9.nsf/stenogramy.xsp.

 

6.2. Przebieg prac w komisji sejmowej nad projektem ustawy

Obrady podczas posiedzenia komisji mają przebieg bardziej swobodny niż ma to miejsce na posiedzeniu Sejmu. Przebiegiem posiedzenia kieruje przewodniczący komisji albo zastępca przewodniczącego, w oparciu o ustalony wcześniej przez Prezydium Komisji 320 porządek dzienny. Z przebiegu każdego posiedzenia komisji sejmowej sporządza się protokół oraz stenogram obrad. Stenogram taki sporządzany jest również z posiedzenia podkomisji (protokół posiedzenia nie jest tutaj wymagany). Wyżej wymienione dokumenty udostępniane są w ciągu kilku dni po zakończeniu posiedzenia komisji lub podkomisji w Systemie Informacyjnym Sejmu 321.

Jeżeli zakres materii regulowanej projektem ustawy dotyczy zakresu działania więcej niż jednej komisji sejmowej, projekt ten jest rozpatrywany wspólnie przez właściwe komisje sejmowe na posiedzeniu. Komisje te, na wniosek Prezydiów tych komisji, ustalają wspólnie tok pracy nad danym projektem.

Rozstrzygnięcia komisji sejmowej (jak również podkomisji) podejmowane są w formie uchwały przyjętej w wyniku głosowania (przy czym nie należy tego głosowania utożsamiać z głosowaniem określonym w art. 50 Regulaminu Sejmu, które odbywa się podczas trzeciego czytania projektu ustawy). Przyjęcie uchwały wymaga co do zasady uzyskania zwykłej większości głosów popierających dane rozstrzygnięcie przy minimalnej obecności posłów (quorum) wynoszącej 1/3 liczby członków komisji (w przypadku komisji połączonych quorum wynosi 1/3 liczby członków każdej z uczestniczących w posiedzeniu komisji).

W postępowaniu dotyczącym projektów ustaw zawsze uczestniczy przedstawiciel służby prawnej Kancelarii Sejmu 322, którego zadaniem jest przedstawianie wniosków lub uwag w zakresie problematyki prawno-legislacyjnej, w tym w sprawie zgodności projektów ustaw z prawem Unii Europejskiej. W przypadku nieuwzględnienia przez komisję sejmową wniosków lub uwag służby prawnej dotyczących istotnych problemów legislacyjnych oraz zgodności projektu ustawy z prawem Unii Europejskiej, Marszałek Sejmu może zwrócić się do tej komisji z wnioskiem o ustosunkowanie się do tych wniosków lub uwag.

 


 


320    W składzie przewodniczący i zastępcy przewodniczącego komisji.

321    Strona główna Sejmu, zakładka „Prace Sejmu” / „Komisje sejmowe” / „Pełne zapisy przebiegu posiedzeń”. Dokumenty te są również dostępne z poziomu podglądu prac określonej komisji sejmowej (zakładka „Prace Komisji” / „Pełne zapisy przebiegu posiedzeń”) oraz z poziomu podglądu przebiegu procesu legislacyjnego nad danym projektem, za pośrednictwem hiperłącza „Posiedzenia komisji i podkomisji” – umożliwia to łatwiejszy dostęp do dokumentacji związanej wyłącznie z pracami danej komisji albo danym projektem ustawy.

322    Co do zasady w posiedzeniu uczestniczy dwóch przedstawicieli tej służby. Są to legislatorzy Biura Legislacyjnego w Kancelarii Sejmu.

 

 

6.3. Poprawka

Poprawki wnoszone w stosunku do projektu ustawy w toku procedury ustawodawczej (w trakcie prac w komisjach sejmowych lub w trakcie czytań tego projektu) są to zgłaszane formalnie propozycje zmian tekstu tej ustawy. Mogą one obejmować modyfikację tekstu projektowanej ustawy, polegającą zarówno na usunięciu określonej części projektu ustawy (np. fragmentu lub całego przepisu, lub grupy przepisów), na zastąpieniu dotychczasowej treści projektu nową, jak również na dodaniu określonej treści do dotychczasowego tekstu projektu. Z tego względu poprawka może budzić skojarzenia ze swego rodzaju propozycją nowelizacji projektu ustawy. W taki zresztą sposób poprawkę w postępowaniu ustawodawczym należy formułować, tj. w postaci propozycji zmian odnoszących się do określonych przepisów dotychczasowego tekstu projektu ustawy. Dopiero rozpatrzone i przyjęte poprawki podlegają późniejszemu wprowadzeniu do tego tekstu.

Wniesienie poprawki w postępowaniu ustawodawczym w Sejmie jest działaniem sformalizowanym na gruncie przepisów Konstytucji oraz Regulaminu Sejmu, w szczególności co do podmiotów uprawnionych do wniesienia poprawki, etapu prac legislacyjnych, na którym wniesienie poprawki jest dopuszczalne, a także co do formy i treści samej poprawki.

 Zgodnie z art. 119 ust. 2 Konstytucji prawo wnoszenia poprawek do projektu ustawy w czasie rozpatrywania go przez Sejm przysługuje wnioskodawcy projektu, posłom i Radzie Ministrów. Regulamin Sejmu precyzuje to unormowanie wskazując, że poprawki do projektu ustawy może wnosić: 

1) wnioskodawca projektu – do czasu zakończenia drugiego czytania; 

2) każdy poseł (indywidualnie) – na posiedzeniu komisji: a) na którym odbywa się pierwsze czytanie 323, b) na etapie szczegółowego rozpatrzenia projektu 324;

3) Rada Ministrów – podczas drugiego czytania; 

4) posłowie (kolegialnie), jako: 

a) Komisja do Spraw Petycji albo 

b) grupa co najmniej 15 posłów, albo 

c) w imieniu klubu lub koła poselskiego – przewodniczący albo upoważniony przez niego wiceprzewodniczący tego klubu lub koła – podczas drugiego czytania.

 

Jak zatem wynika z powyższego wyliczenia, przepisy Regulaminu Sejmu zawężają prawo posłów do swobodnego wnoszenia poprawek na późniejszych etapach prac legislacyjnych (wykluczają możliwość wnoszenia poprawek indywidualnie, we własnym imieniu).

W trzecim czytaniu nowych poprawek już się nie zgłasza – rozpatrzeniu podlegają natomiast ewentualne poprawki zgłoszone w trakcie drugiego czytania.

W Sejmie obowiązuje zasada pisemności wnoszonych poprawek. Oznacza ona, że wszystkie wnoszone poprawki, aby mogły zostać rozpatrzone, powinny zostać sporządzone na piśmie – nawet jeżeli w pierwszej kolejności zostały zgłoszone w formie ustnej. Zasada ta dotyczy zarówno poprawek wnoszonych na posiedzeniu komisji (podkomisji) oraz Sejmu, przy czym na późniejszych etapach prac legislacyjnych podlega ona dodatkowemu zaostrzeniu

Zgodnie z art. 42 ust. 2a Regulaminu Sejmu poprawki zgłoszone na posiedzeniu komisji (podkomisji) przedstawiane są następnie na piśmie przewodniczącemu tej komisji (podkomisji). Do wnoszonych poprawek powinno zostać również dołączone wyjaśnienie przedstawiające wynikające z tej poprawki konsekwencje dla tekstu ustawy 325. Zasada ta znajduje zastosowanie również do poprawek zgłoszonych na posiedzeniu Sejmu podczas drugiego czytania. Jeżeli komisja sejmowa rozpatrująca projekt ustawy uzna to za zasadne, może ona przekazać sprawę samego redakcyjnego opracowania przyjętych poprawek prezydiom lub powołanemu w tym celu zespołowi poselskiemu, które przedstawiają komisji do zatwierdzenia wyniki swych prac. Komisja rozpatruje poprawki, a po zakończeniu prac sporządzane jest sprawozdanie komisji, w którym – w przypadku przyjęcia przez komisję poprawek do projektu ustawy – przedstawia się wniosek o przyjęcie projektu z określonymi poprawkami (w formie tekstu jednolitego projektu 326 ). Poprawki, które nie zyskały aprobaty komisji i zostały odrzucone, również mogą zostać zamieszczone w tym sprawozdaniu, jako tzw. wnioski mniejszości – na żądanie wnioskodawcy danej poprawki, po ich zgłoszeniu w formie pisemnej 327. Zgodnie z art. 42 ust. 4 Regulaminu Sejmu wnioski mniejszości są w głosowaniu (podczas trzeciego czytania) traktowane tak jak inne poprawki, tj. poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania projektu ustawy.

 

Zrzut ekranu 2023-09-29 123951.png

Z uwagi na to, że powyższe kwestie nie wynikają wprost z uregulowań czy to Konstytucji, czy to Regulaminu Sejmu, najbardziej właściwe wydaje się oddanie głosu orzecznictwu Trybunału Konstytucyjnego, który w uzasadnieniu do wyroku z dnia 23 lutego 1999 r., sygn. akt K 25/98 wyraził stanowisko, że: 

„1) z konstytucji wynika nakaz dostrzegania i akcentowania odrębności pomiędzy „poprawką” a „inicjatywą ustawodawczą”; 

2) odrębność ta wiąże się przede wszystkim z aspektem treściowym. Inicjatywa ustawodawcza jest samodzielną propozycją legislacyjną, dotyczącą unormowania zagadnień objętych jej przedmiotem, a przedmiotowe ramy inicjatywy zależą w zasadzie od uznania jej autorów. Poprawka jest wtórną propozycją legislacyjną odnoszącą się do tekstu, do którego zostaje zaproponowana, co oznacza, że musi ona też pozostawać w przedmiotowych ramach tego tekstu; 

3) nakaz ten dotyczy wszystkich stadiów postępowania parlamentarnego, tak w Sejmie nad projektem ustawy (czemu dały wyraz orzeczenia K. 18/95, K. 3/98 i K. 24/98), jak i w Senacie nad ustawą uchwaloną przez Sejm (czemu dały wyraz orzeczenia K. 5/93 i K. 25/97)” Trybunał Konstytucyjny uważa też, że dopuszczalność i zakres wnoszenia poprawek zależy – i to w znacznym stopniu – od etapu prac parlamentarnych, na których zostają one wnoszone. W postępowaniu sejmowym szczególnie szeroka możliwość modyfikowania projektu ustawy występuje na etapie prac komisji, pomiędzy pierwszym a drugim czytaniem projektu. Nie ma przeszkód (poza projektami rozpatrywanymi w trybie pilnym oraz projektami, co do których wyłączność inicjatywy ustawodawczej należy do Rady Ministrów), by w sprawozdaniu komisji zaproponowana została nowa wersja projektu, choćby była odległa od kierunków unormowań przyjętych pierwotnie w treści projektu. Etap dokonywania tych modyfikacji jest na tyle wczesny, że co do zasady nie powinno brakować czasu na refleksję, konsultacje. Pewną ochronę pierwotnego zamysłu wnioskodawcy danego projektu stanowi natomiast art. 119 ust. 4 Konstytucji, który umożliwia wnioskodawcy wycofanie projektu do czasu zakończenia drugiego czytania (np. jeżeli rozstrzygnięcia podejmowane przez Sejm wyraźnie zmierzają w kierunku, który nie jest zgodny z jego intencją).

Prawo wnoszenia poprawek w drugim czytaniu jest bardziej ograniczone. Na tym etapie Regulamin Sejmu nie przewiduje możliwości indywidualnego zgłaszania poprawek do projektu. Pewne ograniczenie prawa zgłaszania poprawek do projektu ustawy wynika także z art. 119 ust. 3 Konstytucji, który pozwala Marszałkowi Sejmu odmówić podczas trzeciego czytania poddania pod głosowanie poprawki, która uprzednio nie była przedłożona komisji.

 


 

 

6.4. Autopoprawka

Od poprawki należy odróżnić autopoprawkę wniesioną w stosunku do wcześniej wniesionego projektu ustawy. Jakkolwiek podobnie jak ma to miejsce w stosunku do poprawki, zasadą sporządzania autopoprawki jest opracowanie tekstu zawierającego kolejne zmiany pierwotnego brzmienia projektu (nie zaś tekstu skonsolidowanego, ujednoliconego ze zmianami projektu) – na tym podobieństwa się kończą.

Autopoprawkę do projektu może wnieść tylko jego wnioskodawca, za wyjątkiem wnioskodawcy obywatelskiego projektu ustawy, który jest tej możliwości pozbawiony

Ponadto wniesienie autopoprawki może nastąpić nie później niż do czasu rozpoczęcia pierwszego czytania projektu w Sejmie. Po rozpoczęciu pierwszego czytania projektu ustawy wniesienie autopoprawki nie jest możliwe.

Wnoszona przez wnioskodawcę autopoprawka musi spełniać tożsame wymogi, jakie Regulamin Sejmu stawia w art. 34 wnoszonemu projektowi ustawy – w szczególności odnoszące się do uzasadnienia.

Sam tekst wniesionej prawidłowo autopoprawki jest wprowadzany do tekstu przedłożonego pierwotnie projektu ustawy bez konieczności jej głosowania. Jakkolwiek posłowie otrzymują tekst projektu w wersji skonsolidowanej z wniesioną autopoprawką, ma on charakter wewnętrzny. W Systemie Informacyjnym Sejmu dokument z tekstem autopoprawki udostępniany jest osobno – obok dokumentu z pierwotnym tekstem projektu.

 

6.5. Sprawozdania

W wyniku prac komisji sejmowej nad projektem ustawy sporządzone zostaje sprawozdanie. Ogólnie rzecz ujmując, sprawozdanie jest dokumentem, w którym wyrażeniu podlegają uchwalone przez komisję rozstrzygnięcie albo inna rekomendacja odnosząca się do projektu ustawy, a także zgłoszone i przyjęte poprawki, a w określonych przypadkach również poprawki, które nie zostały przez komisję przyjęte (tzw. wnioski mniejszości) oraz ewentualne poprawki lub wnioski Komisji Ustawodawczej (jeżeli zostały przez tę komisję podtrzymane mimo braku akceptacji komisji rozpatrującej projekt). Dokument ten podlega przedstawieniu na posiedzeniu Sejmu przez wybranego spośród członków komisji posła sprawozdawcę, którego zadaniem jest w szczególności poinformowanie o proponowanych przez komisję sejmową i przez poszczególnych posłów zmianach w przedłożonym projekcie oraz o nieprzyjętych przez komisję opiniach innych komisji i posłów oraz motywach ich odrzucenia, a także o wnioskach mniejszości. Poseł sprawozdawca nie może w swoim sprawozdaniu przedstawiać innych wniosków niż zamieszczone w sprawozdaniu komisji.

Jeżeli komisja podjęła uchwałę o wspólnym rozpatrzeniu projektów ustaw – w przypadku projektów, które są połączone tematycznie i rozpatrywane w tym samym postępowaniu – sporządzane sprawozdanie również będzie wspólne dla tych projektów.

Spośród wszystkich sprawozdań komisji, które mają znaczenie w postępowaniu ustawodawczym, szczególną uwagę warto skierować na: 

1) sprawozdanie komisji sporządzane po zakończeniu szczegółowego rozpatrzenia projektu;

 2) poprawione sprawozdanie sporządzane w trakcie niezakończonego drugiego czytania projektu, po ponownym skierowaniu projektu do komisji w celu sporządzenia tekstu jednolitego projektu (tj. skonsolidowanego z przyjętymi poprawkami);

3) dodatkowe sprawozdanie sporządzane po zakończeniu drugiego czytania, jeżeli projekt ustawy został skierowany ponownie do komisji ze względu na zgłoszone w drugim czytaniu poprawki i wnioski.

 

Sprawozdanie komisji 

W sprawozdaniu sporządzanym po zakończeniu szczegółowego rozpatrzenia przez komisję sejmową projektu ustawy określa się stanowisko komisji polegające na: 

1) przyjęciu projektu bez poprawek albo 

2) przyjęciu projektu z określonymi poprawkami – w formie tekstu jednolitego projektu, albo

3) odrzuceniu projektu 328.

 

Jeżeli w sprawozdaniu komisji zawarty został wniosek o odrzucenie projektu ustawy, to do sprawozdania nie dołącza się już innych stanowisk i wniosków zgłaszanych w trakcie posiedzenia komisji. W przypadku gdy Sejm odrzuci wniosek komisji o odrzucenie projektu ustawy, projekt ten zostanie skierowany ponownie do komisji w celu ponownego rozpatrzenia. W pozostałych przypadkach do sprawozdania komisji dołącza się: 

1) tzw. wnioski mniejszości – wnioski i propozycje poprawek, które zostały odrzucone przez komisję, zamieszczane na żądanie ich wnioskodawcy (po zgłoszeniu tych wniosków lub propozycji poprawek w formie pisemnej), które będą podlegały głosowaniu analogicznie do poprawek zgłaszanych w trakcie drugiego czytania329 ;

2) wnioski Komisji Ustawodawczej – tj. wnioski lub propozycje poprawek zawarte w stanowisku Komisji Ustawodawczej, które zostały odrzucone przez właściwe komisje rozpatrujące projekt ustawy.

Sprawozdanie komisji podlega rozpatrzeniu w trakcie drugiego czytania projektu ustawy na posiedzeniu Sejmu.

 

Poprawione sprawozdanie komisji 

Poprawione sprawozdanie sporządzane jest przez właściwą komisję na skutek ponownego skierowania do niej projektu ustawy przez Prezydium Sejmu: 

1) z własnej inicjatywy lub 

2) na skutek akceptacji wniosku właściwej komisji, do której projekt ustawy został wcześniej ponownie skierowany w trybie art. 47 ust. 1 Regulaminu Sejmu.

 

Komisja sporządza poprawione sprawozdanie w formie tekstu jednolitego projektu (a więc z wprowadzonymi do tego tekstu poprawkami). Powinno być ono sporządzane z uwzględnieniem przeprowadzonej dotychczas debaty, zgłoszonych poprawek i wniosków, wniosków Komisji Ustawodawczej oraz tzw. wniosków mniejszości. Poprawione sprawozdanie staje się przedmiotem rozpatrzenia przez Sejm podczas niejako ponownego, drugiego czytania projektu ustawy (drugie czytanie bis).

 

Dodatkowe sprawozdanie komisji 

Dodatkowe sprawozdanie komisji jest sporządzane w przypadku, gdy Sejm skieruje dany projekt ustawy ponownie do komisji, która rozpatrywała projekt na wcześniejszym etapie prac legislacyjnych – jeżeli w trakcie drugiego czytania zostały zgłoszone nowe poprawki oraz wnioski do tego projektu.

 

Właściwe komisje rozpatrują z udziałem wnioskodawców zgłoszone przez nich poprawki i wnioski, przy czym nie dokonują ich wprowadzenia do tekstu projektu ani ich nie modyfikują. W treści dodatkowego sprawozdania komisje jedynie przedstawiają rekomendację – wniosek o przyjęcie bądź odrzucenie zgłoszonych poprawek i wniosków. Dodatkowe sprawozdanie można zatem określić jako stanowisko komisji w sprawie zgłoszonych do projektu ustawy poprawek i wniosków. Jeżeli w trakcie posiedzenia zabraknie obecności wnioskodawcy, który zgłosił daną poprawkę, a także jeżeli zgłoszona poprawka nie została przedstawiona na piśmie bądź nie zawiera określenia wynikającej z niej konsekwencji dla projektowanej ustawy – komisja może tej poprawki nie rozpatrywać. 

Marszałek Sejmu zarządza następnie drukowanie dodatkowego sprawozdania komisji tak, aby mogło zostać ono rozpatrzone przez Sejm podczas trzeciego czytania projektu (po doręczeniu jego tekstu posłom).

 


 


328    Jeżeli w sprawozdaniu komisji zawarty został wniosek o odrzucenie projektu ustawy, to do sprawozdania nie dołącza się już innych stanowisk i wniosków zgłaszanych w trakcie posiedzenia komisji.

329    Wniosek mniejszości dotyczący konkretnego przepisu lub jego części powinien zawierać wynikające z tego wniosku konsekwencje dla tekstu projektu (art. 43 ust. 3 Regulaminu Sejmu).

 

6.6. Głosowanie

Głosowanie jest przede wszystkim jednym ze sposobów wyrażenia woli przez organ o charakterze kolegialnym. W odniesieniu do procesu ustawodawczego podejmowane w drodze głosowania rozstrzygnięcia dotyczą najważniejszych kwestii przesądzających o dalszym postępowaniu z danym projektem ustawy lub z uchwaloną ustawą. Udział w głosowaniu, zarówno na posiedzeniu Sejmu, jak i komisji sejmowej jest jednym z podstawowych obowiązków posła.

 

Głosowanie w Sejmie przeprowadzane jest po zamknięciu debaty przez Marszałka Sejmu – po oznajmieniu przez niego, że Sejm przystępuje do głosowania. Głosowanie jest jawne i odbywa się albo przez: 

1) podniesienie ręki przy równoczesnym wykorzystaniu urządzenia do liczenia głosów 330, albo

2) głosowanie imienne polegające na użyciu kart do głosowania podpisanych imieniem i nazwiskiem posła – wrzucanych do przygotowanej urny.

 

Ogólne reguły rządzące porządkiem głosowania na posiedzeniu Sejmu oraz komisji sejmowej wynikają z przepisów Regulaminu Sejmu przewidujących, że: 

1) w pierwszej kolejności głosowane są wnioski o odrzucenie projektu ustawy w całości (jeżeli taki wniosek został wniesiony), 

2) następnie poprawki do poszczególnych artykułów tej ustawy (przy czym w pierwszej kolejności głosuje się poprawki, których przyjęcie lub odrzucenie rozstrzyga o innych poprawkach), 

3) na końcu głosuje się projekt w całości w brzmieniu uwzględniającym naniesione, przegłosowane wcześniej poprawki331.

 

Jeżeli z powodu sytuacji nadzwyczajnej posiedzenie Sejmu odbywa się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, przeprowadzenie głosowania również jest możliwe – poseł bierze w nim udział przez logowanie się w systemie do głosowania.

 

Tak jak przewidują to przepisy Konstytucji, co do zasady Sejm uchwala ustawy większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to tak zwana „zwykła większość” 332 głosów, w przypadku której uwzględnia się tylko liczbę głosów popierających rozstrzygnięcie (głosów „za”) oraz liczbę głosów przeciwnych temu rozstrzygnięcie (głosów „przeciw”), natomiast nie uwzględnia się głosów wstrzymujących się 333. Minimalna liczba posłów obecnych na sali obrad i głosujących konieczna do uznania ważności głosowania, nosząca miano quorum, wynosi w powyższym przypadku 230 posłów. Jakkolwiek wydawać by się mogło, że minimalna liczba głosów potrzebna do uchwalenia ustawy wynosi zatem 116 posłów przy minimalnym quorum, to biorąc pod uwagę wyrażoną wyżej metodę obliczania zwykłej większości głosów, za ważne głosowanie można uznać także taki skrajny przypadek, w którym za przyjęciem rozstrzygnięcia zagłosuje zaledwie jeden poseł, przy braku głosów przeciwnych, za to 229 głosach wstrzymujących się.

Konstytucja, przewiduje jednakże wyjątki od powyższej zasady. Przypadkiem takim, w którym rozstrzygnięcie zapada inną niż standardowa liczba głosów, mającym znaczenie dla postępowania ustawodawczego jest na przykład przyjęcie uchwały Sejmu odrzucającej uchwałę Senatu: 

1) o odrzuceniu ustawy, 

2) z zaproponowanymi poprawkami do ustawy – która została wcześniej uchwalona przez Sejm w postępowaniu ustawodawczym.

 

Jeżeli Sejm nie odrzuci ww. uchwały Senatu, to uznaje się ją za przyjętą. Oznacza to, że na skutek nieuzyskania odpowiedniej liczby głosów przeciwnych uchwale Senatu uchwalona ustawa zostanie odrzucona (w przypadku, o którym mowa w pkt 1), albo też treść poprawek Senatu zostanie wprowadzona do tekstu uchwalonej ustawy (w przypadku, o którym mowa w pkt 2) 334
Wyżej wymienioną uchwałę Sejmu odrzucającą uchwałę Senatu przyjmuje się bezwzględną większością głosów 335 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Głosowanie, w którym bierze się pod uwagę bezwzględną większość głosów, oznacza, że do przyjęcia rozstrzygnięcia konieczne jest uzyskanie poparcia co najmniej połowy wszystkich głosujących – bez względu na liczbę głosów przeciwnych i głosów wstrzymujących się, które traktowane są łącznie 336. Inny wyjątek od podstawowej zasady liczenia głosów (zwykłą większością) stanowią przypadki głosowania większością określoną w postaci ułamka liczby głosujących, tzw. kwalifikowaną większością głosów, które to przypadki dotyczą z reguły spraw o szczególnej doniosłości 337. Wymaga się w nich uzyskania przez projekt większego poparcia posłów 338 dla danego rozstrzygnięcia. Takie wymogi odnoszą się do uchwalenia:

1) ustawy o zmianie Konstytucji oraz 

2) ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, w której Rzeczypospolita Polska przekazuje organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach 339 – w przypadku których ustawę uchwala się większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, tj. co najmniej 154 posłów przy minimalnym quorum wynoszącym 230 posłów obecnych na sali obrad podczas głosowania i głosujących (307 posłów przy pełnym składzie izby) – jeżeli nie odnotowano głosów wstrzymujących się 340. Innym przypadkiem, w którym rozstrzygnięcie zapada większością kwalifikowaną, jest przekazanie Sejmowi przez Prezydenta wraz z umotywowanym wnioskiem uchwalonej już przez Sejm ustawy do ponownego rozpatrzenia (w zastosowaniu tzw. prawa weta prezydenckiego). Aby w ten sposób zakwestionowana ustawa mogła zostać podpisana i ogłoszona, konieczne jest jej ponowne uchwalenie przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów 341. W przypadku braku głosów wstrzymujących się i minimalnym quorum liczba ta wynosi 138 posłów (276 posłów przy pełnym składzie izby).

Wyniki głosowania ogłasza Marszałek Sejmu. Jeżeli ogłoszone wyniki głosowania budzą uzasadnione wątpliwości, Sejm może dokonać powtórzenia tego głosowania (reasumpcji), przy czym wniosek w tej sprawie może być zgłoszony wyłącznie na tym samym posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie.

 

Rozstrzygnięcia zapadające w drodze uchwały podczas prac komisji sejmowych również podejmowane są przez głosowanie obecnych na posiedzeniu członków komisji. Co do zasady uchwały zapadające w drodze głosowania na posiedzeniu komisji sejmowej do przyjęcia wymagają zwykłej większości głosów w obecności co najmniej 1/3 liczby członków danej komisji (wyjątki od reguły określają niektóre przepisy Regulaminu Sejmu). W przypadku prac kilku połączonych komisji, uchwały są przyjmowane podobnie – zwykłą większości głosów, z tym że w obecności co najmniej 1/3 liczby członków każdej z uczestniczących w posiedzeniu komisji. Głosowania w komisji nie przeprowadza się w formie głosowania imiennego.

 


 


330    A jeżeli z jakichś względów nie jest to możliwe, zarządza się liczenie głosów przez sekretarzy Sejmu.

331    Art. 50 ust. 1 oraz art. 151 ust. 2 Regulaminu Sejmu – dotyczące odpowiednio Sejmu i komisji sejmowych.

332    Zwana też większością względną.

333    Innymi słowy przyjęcie rozstrzygnięcia wymaga uzyskania większej liczby zwolenników niż przeciwników.

334    W tej sytuacji zmianie ulegnie również data uchwalenia ustawy określona w jej tytule. 335    Zwaną również większością absolutną.

335    Zwaną również większością absolutną.

336    Innymi słowy przyjęcie rozstrzygnięcia wymaga uzyskania większej liczby zwolenników niż łącznie przeciwników i wstrzymujących się.

337    W zastosowaniu art. 89 ust. 1, art. 90, art. 122 ust. 5 i art. 235 ust. 4 Konstytucji.

338    A także większego poparcia senatorów – w przypadku prac legislacyjnych nad uchwaloną już ustawą toczących się w Senacie.

339    Dotyczy to spraw mieszczących się w katalogu określonym w art. 89 ust. 1 Konstytucji, wymieniającym przypadki, w których ratyfikacja umowy albo jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie. Z bardziej znanych aktów warto wymienić tutaj ustawę z dnia 1 kwietnia 2008 r. o ratyfikacji Traktatu z Lizbony zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, sporządzonego w Lizbonie dnia 13 grudnia 2007 r. (Dz. U. poz. 388).

340    Przy czym w odniesieniu do ustawy wymienionej w pkt 2 Sejm może zdecydować również o uchwaleniu jej w drodze referendum ogólnokrajowego – zgodnie z przepisami art. 90 ust. 3 i art. 125 Konstytucji oraz ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 851). Wyboru trybu wyrażenia zgody na ratyfikację umowy Sejm dokonuje w drodze uchwały przyjętej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Taki przypadek miał miejsce w 2003 r, kiedy to w drodze przyjęta została uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 kwietnia 2003 r. w sprawie trybu wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej (M.P. poz. 291), tzw. traktatu akcesyjnego.

341    Również w tym przypadku, jeżeli ustawa zostanie ponownie uchwalona, data uchwalenia ustawy określona w jej tytule podlega aktualizacji.

 

7. Szczegółowy przebieg postępowania legislacyjnego z projektem ustawy

Zrzut ekranu 2023-09-29 130814.png

7.1. Inicjatywa ustawodawcza. Wniesienie projektu ustawy

1. Wszczęcie postępowania ustawodawczego rozpoczyna się od wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu (tzw. wniesienie projektu do laski marszałkowskiej) w wyniku zastosowania przez uprawniony podmiot prawa inicjatywy ustawodawczej. Szczegółowe aspekty dotyczące trybu zastosowania prawa inicjatywy ustawodawczej podmiotów w to prawo wyposażonych oraz warunków, jakie powinien spełniać wnoszony projekt ustawy, zostały już omówione w rozdziale I i II niniejszego opracowania. Mając to na uwadze, przywołać warto w tym zakresie jedynie podstawowe informacje. Prawo do wniesienia projektu ustawy wszczynającego proces ustawodawczy w Sejmie posiada 5 podmiotów: 3) posłowie na Sejm, którzy wykonują to prawo albo: a) jako grupa posłów (co najmniej 15), albo b) jako komisja sejmowa (stała albo nadzwyczajna); 4) Senat – jako cała izba parlamentu; 5) Rada Ministrów – w imieniu Rządu projekt ustawy podpisuje i wnosi Prezes Rady Ministrów; 6) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej; 7) grupa co najmniej 100  000 obywateli posiadających prawo wybierania – projekt faktycznie wnosi pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej po zebraniu pod projektem wymaganej liczby podpisów. 

2. Marszałek Sejmu jeszcze przed zarządzeniem druku tekstu projektowanej ustawy oraz doręczenia go posłom weryfikuje, czy projekt spełnia wymogi przewidziane ustawami i Regulaminem Sejmu, a następnie Marszałek Sejmu: 

1) może zwrócić projekt wnioskodawcy – jeżeli projekt nie spełnia wymogów art. 34 ust. 2 i 3 Regulaminu Sejmu; 

2) może nie nadać projektowi biegu, jeżeli Komisja Ustawodawcza uchwaliła opinię o niedopuszczalności tego projektu (dotyczy to projektów, które Marszałek Sejmu skierował do zaopiniowania przez tę komisję na skutek wątpliwości co do jego zgodności z prawem, w tym z prawem Unii Europejskiej lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej); 

3) nie nadaje mu biegu - w przypadku obywatelskiego projektu ustawy: 

4) może skierować projekt do konsultacji – przy czym w przypadku projektów poselskich oraz komisyjnych, w stosunku do których konsultacje nie były przeprowadzone (co jest sytuacją typową), skierowanie projektu do konsultacji jest obowiązkowe;

a) w stosunku do którego liczba prawidłowo złożonych podpisów poparcia okaże się niższa niż ustawowo wymagana (tj. 100 000 podpisów), 

b) którego treść została zmieniona w stosunku do projektu dołączonego do wcześniejszego zawiadomienia o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej; konsultacje nie były przeprowadzone (co jest sytuacją typową), skierowanie projektu do konsultacji jest obowiązkowe; 

5) zarządza sporządzenie opinii w sprawie zgodności wniesionego projektu z prawem Unii Europejskiej przez ekspertów Kancelarii Sejmu (w tej roli występuje Biuro Analiz Sejmowych) – z wyjątkiem projektów wnoszonych przez Prezydenta oraz Radę Ministrów. 

3. Marszałek Sejmu, zarządza drukowanie projektu ustawy (projekt otrzymuje numer druku) oraz – w przypadku dokumentów Unii Europejskiej oraz projektów aktów prawnych Unii Europejskiej – kalendarza prac w Sejmie, a także zarządza doręczenie druków posłom. 

4. Projekt ustawy, któremu nadany został bieg, jest kierowany do pierwszego czytania, które może zostać przeprowadzone bądź na posiedzeniu Sejmu (przed całą izbą parlamentu), bądź też na posiedzeniu komisji sejmowej (jednej lub kilku – w zależności od merytorycznego zakresu projektowanej regulacji). Co do zasady do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu kieruje się projekty ustaw o większej doniosłości (gdy przemawiają za tym ważne względy), przy czym jest to obowiązkowe w stosunku do projektów ustaw: 

1) o zmianie Konstytucji; 

2) budżetowych; 

3) podatkowych; 

4) dotyczących wyboru Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz organów samorządu terytorialnego,

 5) regulujących ustrój i właściwość władz publicznych; 

6) kodeksów. 

5. Ponadto skierowanie projektowanej ustawy do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu tym się charakteryzuje, że taki projekt może zostać na tym posiedzeniu od razu odrzucony przez Sejm – bez konieczności skierowania go do prac w komisji sejmowej 342. W takim przypadku postepowanie ustawodawcze nad projektem ustawy zostaje zakończone.

 


342    W IX kadencji Sejmu taka sytuacja miała miejsce 9-krotnie, w tym w odniesieniu do aż czterech obywatelskich projektów ustawy (nr druku 1693, 2298, 2976 i 3008) – na 25 obywatelskich projektów wniesionych w tej kadencji. W VIII kadencji Sejmu w pierwszym czytaniu na posiedzeniu Sejmu odrzuconych zostało 60 projektów ustaw, natomiast w VII kadencji Sejmu – 83 projekty.

7.2. Pierwsze czytanie projektu ustawy

1. Pierwsze czytanie projektu ustawy obejmuje: 

1) uzasadnienie tego projektu przez wnioskodawcę; 

2) debatę w sprawie ogólnych zasad projektu; 

3) pytania posłów oraz udzielanie odpowiedzi na te pytania przez wnioskodawcę. 

2. W imieniu wnioskodawcy projektu ustawy występuje jego przedstawiciel upoważniony do reprezentowania go w pracach nad projektem. W braku obecności przedstawiciela wnioskodawcy pierwsze czytanie projektu ustawy nie może zostać przeprowadzone.

 3. Pierwsze czytanie powinno odbyć się nie wcześniej niż siódmego dnia od doręczenia posłom druku projektu, chyba że Sejm lub komisja sejmowa, do której skierowano projekt, postanowią inaczej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach jest również możliwe, że Sejm skróci postępowanie nad projektami ustaw w ten sposób, że przystąpienie do pierwszego czytania nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu przez posłów druku projektu. 

4. Do czasu rozpoczęcia pierwszego czytania projektu ustawy wnioskodawca ma możliwość zgłoszenia do wniesionego projektu autopoprawki, która modyfikuje pierwotnie wniesiony tekst projektu. Tekst tak zgłoszonej autopoprawki nie wymaga odrębnego głosowania i jest rozpatrywany łącznie z pierwotnym tekstem projektu (w ten sposób, jakby od początku był częścią projektu). Po rozpoczęciu pierwszego czytania projektu ustawy wniesienie autopoprawki nie jest możliwe. Prawo do wniesienia autopoprawki nie przysługuje wnioskodawcy obywatelskiego projektu ustawy (art. 36 ust. 1c Regulaminu Sejmu).

Pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu 

1. Obradami Sejmu kieruje Marszałek Sejmu, a w jego zastępstwie jeden z wicemarszałków Sejmu. 

2. W przypadku pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu istnieje możliwość ograniczenia w trakcie debaty liczby pytań posłów występujących w sprawie projektu. 

3. Zgodnie z art. 39 ust. 2 Regulaminu Sejmu etap pierwszego czytania projektu ustawy na posiedzeniu Sejmu kończy się (po zakończeniu debaty) albo: 

1) odrzuceniem projektu przez Sejm (w drodze głosowania) i zakończeniem w ten sposób postępowania ustawodawczego, albo 

2) skierowaniem projektu do prac we właściwej komisji sejmowej – w celu sporządzenia sprawozdania i przekazania go następnie, wraz z projektem, do rozpatrzenia przez Sejm w ramach drugiego czytania. W przypadku skierowania projektu do dalszych prac w komisji sejmowej, Sejm może wyznaczyć tej komisji termin na przedstawienie przez nią sprawozdania.

 


 

7.3. Szczegółowe rozpatrzenie projektu ustawy przez komisję

1. Przed rozpoczęciem szczegółowego rozpatrzenia projektu przez komisję może zostać przeprowadzone wysłuchanie publiczne. 414 PROCES LEGISLACYJNY UDZIAŁ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH I PARTNERÓW SPOŁECZNYCH ROZDZIAŁ III POSTĘPOWANIE LEGISLACYJNE Z PROJEKTEM USTAWY W SEJMIE 

2. Do posiedzenia komisji lub wspólnego posiedzenia komisji w sprawie skierowanego do rozpatrzenia projektu ustawy zastosowanie mają ogólne reguły dotyczące przebiegu tych posiedzeń dotyczące: 

1) trybu ustalania toku prac nad rozpatrywanym projektem – przez prezydium komisji albo przez całą komisję;

 2) podjęcia uchwały o wspólnym rozpatrzeniu projektów połączonych tematycznie i rozpatrywanych w tym samym postępowaniu; 

3) przyjmowania lub wysłuchiwania opinii przedstawicieli innych komisji sejmowych oraz obecnych na posiedzeniu upoważnionych osób (w tym posłów niebędących członkami komisji rozpatrującej projekt, osób wykonujących zawodową działalność lobbingową, a także – na zaproszenie prezydium komisji lub jej przewodniczącego – przedstawicieli samorządów i innych osób; 

4) powoływania podkomisji; 

5) podejmowania uchwał. 

3. Prace nad projektem ustawy rozpatrzonym przez komisję sejmową kończą się przyjęciem sprawozdania komisji, w którym komisja przedstawia wniosek o: 

1) przyjęciu projektu bez poprawek albo 

2) przyjęciu projektu z określonymi poprawkami w formie tekstu jednolitego projektu, albo 

3) odrzucenie projektu, a także – zgłoszone w formie pisemnej na posiedzeniu komisji „tzw. wnioski mniejszości” oraz zgłoszone przez Komisję Ustawodawczą wnioski lub propozycje poprawek, które nie uzyskały wcześniejszej akceptacji komisji rozpatrującej dany projekt 343.

 4. Podobnie jak miało to miejsce przy nadaniu biegu projektowi ustawy, Marszałek Sejmu zarządza druk sporządzonego przez komisję sejmową sprawozdania oraz doręczenie go posłom.

 


 


343    Chyba że komisja rozpatrująca projekt przedstawi wniosek o odrzucenie tego projektu, wtedy wniosków mniejszości oraz zgłoszeń Komisji Ustawodawczej nie dołącza się do sprawozdania.

 

7.4. Drugie czytanie projektu ustaw

1. Drugie czytanie projektu ustawy zawsze odbywa się na posiedzeniu Sejmu i co do zasady obejmuje: 

1) przedstawienie Sejmowi sprawozdania komisji o projekcie ustawy; 

2) przedstawienie Sejmowi poprawionego sprawozdania komisji – w określonych, wynikających z przepisów art. 47 Regulaminu Sejmu przypadkach; 

3) przeprowadzenie debaty oraz zgłaszanie poprawek i wniosków do projektu ustawy, z wyjątkiem przypadku, w którym w treści sprawozdania komisji, o którym mowa w pkt 1, przedstawiono wniosek o odrzucenie projektu ustawy – w takiej sytuacji po przedstawieniu sprawozdania przeprowadza się debatę bez prawa zgłaszania poprawek i wniosków. 

2. Ze względu na przyjętą w Sejmie zasadę pisemności poprawek, poprawki po ich ustnym zgłoszeniu na posiedzeniu przedstawia się następnie Marszałkowi Sejmu na piśmie wraz z informacją o konsekwencjach dla tekstu projektowanej ustawy wynikających z przyjęcia danej poprawki. Podczas drugiego czytania prawo zgłaszania poprawek przysługuje wnioskodawcy projektowanej ustawy, Radzie Ministrów, grupie co najmniej 15 posłów, sejmowej Komisji do Spraw Petycji oraz przewodniczącym (lub wiceprzewodniczącym) klubu lub koła poselskiego. Te same podmioty są upoważnione w trakcie drugiego czytania do złożenia wniosku o odrzucenie projektu ustawy, którego przyjęcie przez Sejm powoduje zakończenie prac legislacyjnych nad tym projektem. 

3. Zgodnie z art. 36 ust. 2 Regulaminu Sejmu do zakończenia drugiego czytania projektu ustawy projekt ten może zostać przez jego wnioskodawcę wycofany. W przypadku projektu ustawy wniesionego przez grupę posłów taki skutek wystąpi również, jeżeli do zakończenia drugiego czytania liczba posłów popierających projekt, którzy podpisali się pod nim przy wniesieniu projektu do Marszałka Sejmu, spadnie poniżej 15 posłów. 

4. W wyniku rozpatrzenia projektu ustawy przez Sejm podczas drugiego czytania: 

1) jeżeli w sprawozdaniu komisji przedstawianym w drugim czytaniu zawarto wniosek o odrzucenie projektu oraz w głosowaniu: 

a) Sejm ten wniosek odrzuci – projekt kieruje się ponownie do komisji, które rozpatrywały projekt, w celu ponownego rozpatrzenia i sporządzenia sprawozdania komisji, które będzie podlegało również rozpatrzeniu podczas drugiego czytania, b) Sejm ten wniosek przyjmie – prace legislacyjne nad projektem zostają zakończone; 

2) jeżeli do projektu ustawy zostały w toku drugiego czytania zgłoszone nowe – niewymienione w sprawozdaniu komisji – poprawki i wnioski: 

a) projekt może zostać skierowany ponownie do komisji, które go rozpatrywały, w celu sporządzenia i przedłożenia Sejmowi dodatkowego sprawozdania (nie należy mylić tego postępowania ze skierowaniem do ponownego rozpatrzenia, o którym mowa w ppkt 1 lit. a),

 b) projekt może zostać skierowany do komisji, które go rozpatrywały, w celu sporządzenia poprawionego sprawozdania, które będzie rozpatrywane przez Sejm ponownie podczas niezakończonego drugiego czytania, 

c) projekt może zostać skierowany do trzeciego czytania bez skierowania go ponownie do komisji w celu sporządzenia dodatkowego sprawozdania (o czym jest mowa w lit. a) – w takim przypadku podczas trzeciego czytania poseł sprawozdawca przedstawia na posiedzeniu Sejmu poprawki i wnioski zgłoszone podczas drugiego czytania. 

5. Zgodnie z art. 44 ust. 3 Regulaminu Sejmu drugie czytanie projektu ustawy może się odbyć nie wcześniej niż siódmego dnia od doręczenia posłom sprawozdania komisji, chyba że Sejm postanowi inaczej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach jest również możliwe, że Sejm skróci postępowanie nad projektami ustaw w ten sposób, że przystąpienie do drugiego czytania nastąpi niezwłocznie po:

 1) zakończeniu pierwszego bez odsyłania projektu do komisji; 

2) otrzymaniu przez posłów druku sprawozdania komisji.

7.5. Trzecie czytanie projektu ustawy. Uchwalenie ustawy

1. Trzecie czytanie projektu ustawy obejmuje: 

1) przedstawienie dodatkowego sprawozdania komisji – w przypadku gdy projekt ustawy podczas drugiego czytania, na skutek zgłoszonych w tym czytaniu nowych poprawek i wniosków, został skierowany ponownie do komisji, które go rozpatrywały; 

2) przedstawienie przez posła sprawozdawcę poprawek oraz wniosków zgłoszonych podczas drugiego czytania – w przypadku gdy mimo zgłoszenia podczas drugiego czytania nowych poprawek i wniosków do projektu, projekt ten nie został skierowany ponownie do komisji w celu sporządzenia dodatkowego sprawozdania;

3) głosowanie. 

2. Rozpatrzenie dodatkowego sprawozdania komisji na posiedzeniu Sejmu następuje po zarządzeniu jego druku przez Marszałka Sejmu i po jego doręczeniu posłom, natomiast jeżeli projekt nie został ponownie skierowany do komisji, trzecie czytanie może odbyć się niezwłocznie. 

3. Porządek głosowania podczas trzeciego czytania projektu ustawy, zgodnie z art. 50 ust. 1 i 6 Regulaminu Sejmu, przedstawia się następująco: 

1) głosowanie wniosku o odrzucenie projektu w całości, jeżeli wniosek taki został postawiony,

 2) głosowanie poprawek do poszczególnych artykułów, przy czym w pierwszej kolejności głosuje się poprawki, których przyjęcie lub odrzucenie rozstrzyga o innych poprawkach, 

3) głosowanie projektu w całości w brzmieniu zaproponowanym przez komisje, ze zmianami wynikającymi z przegłosowanych poprawek – przy czym Sejm może postanowić poddanie projektu ustawy pod głosowanie w całości, łącznie z poprawkami, jeżeli nie zgłoszono w tym zakresie sprzeciwu. 

4. W związku z zasadą pisemności poprawek, podczas głosowania w trzecim czytaniu Marszałek Sejmu posiada prawo, aby z własnej inicjatywy odmówić poddania pod głosowanie poprawki, która uprzednio nie była przedłożona komisji w formie pisemnej. W razie powzięcia wątpliwości, czy wskutek przyjętych poprawek nie wprowadzono do projektowanej ustawy sprzeczności między jej poszczególnymi przepisami, Marszałek Sejmu może odroczyć głosowanie nad całością projektu ustawy na czas niezbędny do stwierdzenia tej okoliczności. W takim przypadku Marszałek Sejmu kieruje projekt ustawy do komisji, które go rozpatrywały, lub do Komisji Ustawodawczej w celu przedstawienia opinii, czy wskutek przyjętych poprawek nie zachodzą sprzeczności pomiędzy poszczególnymi przepisami. Opinia taka powinna zawierać również stanowisko komisji w sprawie przyjęcia albo odrzucenia projektu ustawy przez Sejm. 

5. W wyniku rozpatrzenia projektu ustawy przez Sejm, w drodze głosowania, projektowana ustawa może zostać: 

1) odrzucona albo 

2) uchwalona. W obu przypadkach postępowanie ustawodawcze z projektem ustawy zostaje zakończone. Jeżeli Sejm uchwali ustawę, tekst tej ustawy potwierdzony swoim podpisem Marszałek Sejmu przesyła niezwłocznie Marszałkowi Senatu (w celu umożliwienia wyrażenia opinii przez wyższą izbę parlamentu) oraz Prezydentowi (w celu umożliwienia późniejszego złożenia przez niego podpisu pod ustawą). Uchwalona ustawa otrzymuje datę wydania zgodną z datą uchwalenia jej w głosowaniu

Zrzut ekranu 2023-09-29 135625.png

 

 

8. Szczegółowy przebieg postępowania legislacyjnego z uchwaloną ustawą

Z uwagi na zakres problematyki omawianej w niniejszym rozdziale, zagadnienia dotyczące procedury legislacyjnej toczącej się po uchwaleniu ustawy przed organami Senatu, a także z udziałem Prezydenta i Trybunału Konstytucyjnego zostaną omówione tylko w niezbędnym zakresie, natomiast główna uwaga zostanie skierowana na omówienie roli Sejmu i jego organów

8.1. Rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie uchwalonej ustawy

1. Niezwłocznie po uchwaleniu ustawy Marszałek Sejmu przekazuje jej tekst potwierdzony własnym podpisem Marszałkowi Senatu oraz Prezydentowi. 

2. W terminie 30 dni od dnia przekazania tekstu ustawy Senat może w jej sprawie zająć stanowisko przez przyjęcie uchwały: 

1) wprowadzającej do tekstu ustawy poprawki; 

2) o odrzuceniu ustawy; 

3) przyjmującej ustawę bez poprawek. 

 

Rozpatrzenie uchwały Senatu wprowadzającej poprawki do ustawy albo odrzucającej ustawę

 1. Sejm rozpatruje: 

1) uchwałę Senatu wprowadzającą do tekstu ustawy poprawki oraz 

2) uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy. 

2. Co do zasady Marszałek Sejmu kieruje uchwałę Senatu do komisji sejmowych, które rozpatrywały projekt tej ustawy. Sejm może jednak postanowić, na wniosek Marszałka Sejmu, o rozpatrzeniu poprawek Senatu z pominięciem skierowania zawierającej je uchwały do rozpatrzenia w komisji. 

3. Do posiedzenia komisji sejmowej stosuje zwykłe reguły dotyczące przebiegu tego posiedzenia, z tym że dodatkowo zaprasza się na to posiedzenie senatora sprawozdawcę, który reprezentuje komisje Senatu rozpatrujące ustawę w ramach prac w wyższej izbie parlamentu; senatorowi sprawozdawcy udziela się głosu, na jego wniosek, poza kolejnością wystąpień; nieobecność senatora sprawozdawcy nie wstrzymuje rozpatrzenia uchwały Senatu przez komisję sejmową. 

4. W wyniku rozpatrzenia uchwały Senatu komisje sejmowe sporządzają sprawozdanie, w którym przedstawiają wniosek odpowiednio o: 

1) odrzucenie lub przyjęcie wszystkich albo niektórych poprawek zawartych w uchwale Senatu; 

2) o odrzucenie albo przyjęcie uchwały Senatu o odrzuceniu ustawy w całości. 

5. Rozpatrzenie sprawozdania komisji przez Sejm może nastąpić, jeżeli Sejm nie postanowi inaczej, nie wcześniej niż trzeciego dnia od doręczenia posłom tego sprawozdania 344.
6. Sejm rozpatruje sprawozdanie komisji, wysłuchując jedynie sprawozdawcy. Nad sprawozdaniem tym nie przeprowadza się dyskusji, chyba że Sejm postanowi inaczej 345.

7. W przypadku rozpatrywania uchwały Senatu wprowadzającej do tekstu ustawy poprawki, Marszałek Sejmu poddaje pod głosowanie wnioski o odrzucenie poszczególnych poprawek, chyba że ze sprawozdania komisji wynika celowość głosowania łącznego nad częścią lub całością poprawek zawartych w uchwale Senatu. 

8. Uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy lub poprawkę zaproponowaną w uchwale Senatu uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 

9. W wyniku rozstrzygnięcia uchwały Senatu przez Sejm: 

1) następuje ustalenie tekstu ustawy, a jeżeli 

a) do tekstu ustawy wprowadzone zostały zmiany na skutek przyjęcia poprawek Senatu – ustawa otrzymuje nową datę uchwalenia, 

b) do tekstu nie zostały wprowadzone żadne zmiany na skutek odrzucenia wszystkich poprawek Senatu – data uchwalenia ustawy pozostaje bez zmian; 

2) ustawa nie dochodzi do skutku (zostaje odrzucona) – w wyniku przyjęcia uchwały Senatu o odrzuceniu ustaw (tj. gdy Sejm uchwały Senatu nie odrzucił). 

10. Niezwłocznie po ustaleniu tekstu ustawy w wyniku rozpatrzenia uchwały Senatu Marszałek Sejmu przesyła Prezydentowi tekst ustawy, potwierdzony swoim podpisem

 

Postępowanie w przypadku uchwały Senatu przyjmującej ustawę lub braku stanowiska Senatu w tej sprawie 

W przypadku: 

1) uzyskania przez Marszałka Sejmu informacji o przyjęciu uchwalonej ustawy przez Senat lub w przypadku 

2) bezskutecznego upływu terminu na podjęcie przez Senat decyzji w sprawie uchwalonej ustawy, wynoszącego 30 dni od dnia przekazania ustawy do Senatu – Marszałek Sejmu informuje o tym Sejm oraz niezwłocznie przesyła Prezydentowi tekst ustawy, potwierdzony swoim podpisem. Brak przedstawienia stanowiska przez Senat w wymaganym terminie jest równoważny w skutkach z przyjęciem przez Senat uchwalonej ustawy.


344    Drukowanie uchwały Senatu i sprawozdania komisji w sprawie tej uchwały oraz doręczenie ich posłom zarządza Marszałek Sejmu.

345   Sprawozdanie komisji może wskazywać, które z poprawek zgłoszonych przez Senat można głosować łącznie.

8.2. Rola Prezydenta w postępowaniu ustawodawczym

1. Po zakończeniu postępowania ustawodawczego toczącego się przed organami Sejmu i Senatu, Marszałek Sejmu przedstawia uchwaloną ustawę do podpisu Prezydentowi. PROCES LEGISLACYJNY UDZIAŁ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH I PARTNERÓW SPOŁECZNYCH 423 ROZDZIAŁ III POSTĘPOWANIE LEGISLACYJNE Z PROJEKTEM USTAWY W SEJMIE 

2. Konstytucja wyznacza Prezydentowi termin 21 dni od dnia przedstawienia mu ustawy na podjęcie decyzji co do dalszego postępowania z tą ustawą. W tym terminie Prezydent: 

3) podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (art. 122 ust. 2 Konstytucji) albo 

4) występuje do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z Konstytucją (art. 122 ust. 3 i 4 Konstytucji), albo

 5) z umotywowanym wnioskiem przekazuje (zwraca) ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia (art. 122 ust. 5 Konstytucji) – w zastosowaniu tzw. weta prezydenckiego. 

3. Podpisanie uchwalonej ustawy przez Prezydenta, a następnie jej ogłoszenie w dzienniku urzędowym ostatecznie kończy postępowanie ustawodawcze z tą ustawą. 

4. Zgodnie z art. 122 ust. 6 Konstytucji wystąpienie Prezydenta: 

1) do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z Konstytucją lub

 2) do Sejmu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy – wstrzymuje bieg terminu 21 dni na podpisanie ustawy.

8.2.1. Udział Sejmu w postępowaniu dotyczącym prewencyjnej kontroli zgodności ustawy z Konstytucją

1. W przypadku wystąpienia przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności przekazanej Prezydentowi do podpisu ustawy z Konstytucją 346, jeżeli Trybunał Konstytucyjny uzna skierowaną do rozpatrzenia ustawę:

3) za zgodną z Konstytucją (w całości) – Prezydent: a) nie może odmówić podpisania tej ustawy, b) podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw, a postępowanie ustawodawcze zostaje zakończone; 

4) za niezgodną z Konstytucją (w całości) – Prezydent odmawia podpisania ustawy, a postępowanie ustawodawcze zostaje zakończone niedojściem ustawy do skutku. 

5) za niezgodną z Konstytucją, jednakże stwierdził, że niezgodność ta dotyczy poszczególnych przepisów ustawy (a nie całości) i jednocześnie Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie, że przepisy te są nierozerwalnie związane z całą ustawą – Prezydent, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu: 

a) zwraca ustawę Sejmowi w celu usunięcia tej niezgodności albo 

b) podpisuje ustawę z pominięciem przepisów, które zostały uznane za niezgodne z Konstytucją, i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw, a postępowanie ustawodawcze zostaje zakończone.

 

Zasięganie opinii Marszałka Sejmu w sprawie częściowej niezgodności ustawy z Konstytucją 

Obowiązek zasięgnięcia opinii Marszałka Sejmu co do postępowania w sprawie ustawy, której niektóre przepisy zostały uznane za niezgodne z Konstytucją i nie są nierozerwalnie związane z całą ustawą, wynika z art. 122 ust. 4 zdanie drugie Konstytucji. 

1. Wystąpienie Prezydenta o przedstawienie opinii w powyższej sprawie Marszałek Sejmu kieruje do komisji, które rozpatrywały projekt ustawy przed uchwaleniem jej przez Sejm, przekazując im jednocześnie wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący tej ustawy, wraz z uzasadnieniem. 

2. Komisje, do których skierowane zostało wystąpienie Prezydenta, przedstawiają Marszałkowi Sejmu stanowisko co do celowości: 

1) zwrócenia ustawy Sejmowi albo 

2) podpisania ustawy przez Prezydenta z pominięciem przepisów uznanych za niezgodne z Konstytucją – nie później niż w ciągu 14 dni od dnia skierowania pisma Prezydenta do komisji, chyba że Marszałek Sejmu ustali krótszy termin na przedstawienie stanowiska komisji.

 

Zwrócenie ustawy Sejmowi w celu usunięcia niezgodności z Konstytucją 

Zgodnie z art. 58 Regulaminu Sejmu przez usunięcie niezgodności z Konstytucją ustawy, która została zwrócona Sejmowi przez Prezydenta, należ rozumieć uchwalenie tekstu odpowiednich zmian, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją, z zachowaniem ich dotychczasowego zakresu przedmiotowego. Usunięcie niezgodności może również dotyczyć niezbędnych zmian o charakterze redakcyjnym, które mają na celu dostosowanie innych przepisów ustawy do przepisów zmienionych z zachowaniem wyżej wymienionego zakresu. 

1. Zwróconą ustawę Marszałek Sejmu kieruje do komisji, które rozpatrywały jej projekt przed uchwaleniem przez Sejm. Marszałek Sejmu może wyznaczyć komisjom termin przedstawienia sprawozdania. 

2. Do posiedzenia komisji mają zastosowanie ogólne reguły dotyczące jej przebiegu, z tym że pierwsze posiedzenie komisji obejmuje: 

1) przedstawienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego; 

2) przedstawienie wystąpienia Prezydenta w sprawie zwrócenia ustawy Sejmowi; 

3) debatę w sprawie założeń koniecznych zmian w ustawie; 

4) na zaproszenie komisji – udział przedstawiciela Prezydenta. 

3. W sprawozdaniu komisji zawiera się propozycje tekstu zmian zwróconej ustawy oraz uzasadnienie konieczności ich wprowadzenia. 

4. Na posiedzeniu Sejmu, po zamknięciu debaty, przystępuje się do głosowania, w którym zachowuje się następujący porządek: 

1) głosowanie poszczególnych poprawek do zaproponowanego tekstu odpowiednich zmian przepisów w uchwalonej już ustawie; 

2) głosowanie w całości tekstu odpowiednich zmian przepisów w uchwalonej ustawie, z uwzględnieniem przyjętych poprawek.

5. Uchwałę Sejmu w sprawie usunięcia niezgodności w ustawie zawierającą tekst odpowiednich zmian przepisów oraz uzasadnienie konieczności ich wprowadzenia Marszałek Sejmu przesyła Marszałkowi Senatu oraz Prezydentowi 347

6. Senat przyjmuje uchwałę o: 

1) przyjęciu bez zmian uchwały Sejmu albo 

2) wprowadzeniu poprawek do tekstu uchwały Sejmu. 

7. W przypadku przyjęcia przez Senat i przekazania do Sejmu uchwały o wprowadzeniu poprawek do uchwały Sejmu zawierającej tekst odpowiednich zmian postępowanie toczy się w sposób analogiczny do rozpatrzenia uchwały Senatu wprowadzającej poprawki do uchwalonej ustawy, tj.: 

1) uchwała Senatu co do zasady zostaje skierowana do komisji sejmowych, które na wcześniejszych etapach prac legislacyjnych rozpatrywały projekt tej ustawy; 

2) do posiedzenia komisji sejmowej zastosowanie znajdują zwykłe reguły dotyczące przebiegu tego posiedzenia, z tym że dodatkowo zaprasza się na to posiedzenie senatora sprawozdawcę, który reprezentuje komisje Senatu rozpatrujące ustawę w ramach prac w wyższej izbie parlamentu; senatorowi sprawozdawcy udziela się głosu, na jego wniosek, poza kolejnością wystąpień; nieobecność senatora sprawozdawcy nie wstrzymuje rozpatrzenia uchwały Senatu przez komisję sejmową; 

3) w wyniku rozpatrzenia uchwały Senatu komisje sejmowe sporządzają sprawozdanie, w którym przedstawiają wniosek odpowiednio o odrzucenie lub przyjęcie wszystkich albo niektórych poprawek zawartych w uchwale Senatu; 

4) rozpatrzenie sprawozdania komisji przez Sejm może nastąpić, jeżeli Sejm nie postanowi inaczej, nie wcześniej niż trzeciego dnia od doręczenia posłom tego sprawozdania; 

5) Sejm rozpatruje sprawozdanie komisji, wysłuchując jedynie sprawozdawcy; nad sprawozdaniem tym nie przeprowadza się dyskusji, chyba że Sejm postanowi inaczej.

6) Marszałek Sejmu poddaje pod głosowanie wnioski o odrzucenie poszczególnych poprawek, chyba że ze sprawozdania komisji wynika celowość głosowania łącznego nad częścią lub całością poprawek zawartych w uchwale Senatu; 

7) uchwałę Senatu o odrzuceniu poprawki zaproponowanej w uchwale Senatu uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 

8. W przypadku: 

1) ustalenia tekstu odpowiednich zmian w uchwalonej ustawie w wyniku rozpatrzenia ich przez Sejm i Senat albo 

2) uzyskania przez Marszałka Sejmu informacji o przyjęciu przez Senat bez poprawek uchwały Sejmu zawierającej tekst odpowiednich zmian w uchwalonej ustawie i poinformowaniu o tym Sejmu – Marszałek Sejmu przesyła Prezydentowi tekst ustawy ze wskazaniem zmian wynikających z usunięcia niezgodności, ustalonych w wyniku rozpatrzenia jej przez Sejm i Senat, oraz uzasadnienie konieczności ich wprowadzenia. 

9. Prezydent: 

1) podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej albo 

2) ponownie występuje do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z Konstytucją 348.

 


 


347    Tekst ten dostarcza się także posłom.

348    W tym przypadku etap postępowania legislacyjnego uległby powtórzeniu. Jakkolwiek ustalenia Regulaminu Sejmu powinny minimalizować ryzyko

 

8.2.2. Ponowne rozpatrzenie ustawy przez Sejm

Również procedura związana z ponownym rozpatrzeniem przez Sejm uchwały przekazanej w tym celu przez Prezydenta opiera się na tych samych ogólnych zasadach postępowania ustawodawczego. Wystąpienie przez Prezydenta z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie przez Sejm uchwalonej już ustawy, zwane również wetem prezydenckim, powoduje, że do uchwalenia ustawy niezbędne jest uzyskanie ponadstandardowego poparcia posłów. 1. Ustawę, której podpisania Prezydent odmówił, przekazując ją wraz z umotywowanym wnioskiem Sejmowi do ponownego rozpatrzenia, Marszałek Sejmu kieruje do komisji, które rozpatrywały projekt ustawy przed uchwaleniem jej przez Sejm. 

2. Po rozpatrzeniu wniosku Prezydenta komisje, do których wniosek ten został skierowany, przedkładają Sejmowi sprawozdanie. W sprawozdaniu tym komisje przedstawiają wniosek o:

 1) ponowne uchwalenie ustawy w brzmieniu dotychczasowym bądź 

2) wniosek przeciwny. 

3. Przedstawiciel Prezydenta, w jego imieniu, przedstawia na posiedzeniu Sejmu motywację wniosku o ponowne rozpatrzenie ustawy przez Sejm, a następnie poseł sprawozdawca przedstawia stanowisko komisji. 

4. Ponowne rozpatrzenie ustawy następuje w drodze głosowania kwalifikowaną większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów 349.

5. W przypadku: 

1) ponownego uchwalenia ustawy: 

a) Marszałek Sejmu niezwłocznie powiadamia o tym fakcie Prezydenta, 

b) Prezydent Rzeczypospolitej w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw, przy czym nie przysługuje Prezydentowi w tym przypadku prawo wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnej kontroli zgodności ustawy z Konstytucją 350;

2) gdy Sejm ponownie nie uchwali ustawy w brzmieniu dotychczasowym, postępowanie ustawodawcze ulega zamknięciu, a ustawa nie dochodzi do skutku.

 


 


349    Przy minimalnym quorum wynoszącym 230 posłów i braku głosów wstrzymujących się liczba posłów popierających projekt musi wynosić co najmniej 138 posłów (natomiast przy pełnym składzie izby i braku głosów wstrzymujących się liczba posłów popierających ponowne przyjęcie ustawy musi wynosić co najmniej 276 posłów).

350    Ponadto ustawa otrzymuje nową datę uchwalenia (ponownego).

 

9. Szczególna procedura ustawodawcza w przypadku projektów ustaw niektórych rodzajów

9.1. Pilny projekt ustawy

Specyficznym rodzajem projektu aktu normatywnego jest projekt ustawy uznany za pilny (tzw. pilny projekt ustawy). Jak to sugeruje nazwa takiego dokumentu, określona dla niego procedura ustawodawcza zakłada przyśpieszenie prac tak, aby umożliwić wcześniejsze ogłoszenie i wejście w życie ustawy. Podstawowe założenia postępowania z tego rodzaju projektem zostały umocowane już na poziomie przepisów Konstytucji, w art. 123 ustawy zasadniczej, a wynikające z tych założeń odrębności proceduralne zostały przewidziane zarówno przepisami uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. z 2022 r. poz. 348), jak i Regulaminem Sejmu oraz Regulaminem Senatu.

Prawo uznania danego projektu ustawy za pilny przysługuje wyłącznie Radzie Ministrów w stosunku do projektu ustawy uchwalonego przez ten organ. Procedowanie projektu ustawy, któremu nadano taki status, będzie związane zatem z zastosowaniem prawa inicjatywy ustawodawczej przysługującej wyłącznie Radzie Ministrów. Mimo wskazanego zawężenia strony podmiotowej prawa do uznania danego projektu ustawy za pilny, wywołuje ono skutki prawne w zakresie ustalenia właściwego przebiegu procedury ustawodawczej na wszystkich etapach prac legislacyjnych, które toczą się również przed innymi organami władzy publicznej. Rada Ministrów może wycofać klauzulę pilności w stosunku do wniesionego projektu najpóźniej przed rozpoczęciem drugiego czytania. Jeżeli Rada Ministrów uzna uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, informacja o tym uznaniu zostaje zamieszczona w piśmie (wniosku), przy którym ten projekt jest wnoszony do Marszałka Sejmu 351.

Art. 123 ust. 1 Konstytucji precyzuje, jakich projektów ustaw Rada Ministrów nie może uznać za pilne. Są to mające szczególną doniosłość projekty ustaw: 

1) podatkowych; 

2) dotyczących wyboru Prezydenta, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego;

 3) regulujących ustrój i właściwość władz publicznych; 

4) kodeksów

 

W przypadku wniesienia przez Radę Ministrów projektu ustawy uznanego za pilny, w postępowaniu przed organami Sejmu stosuje się ogólne reguły dotyczące przebiegu tego postępowania, z tym że: 

1) Marszałek Sejmu, nadając bieg temu projektowi, ustala jednocześnie orientacyjny kalendarz prac w Sejmie nad projektem; 

2) drukowanie pilnego projektu ustawy następuje niezwłocznie po jego otrzymaniu, zaś w uzasadnionych przypadkach doręczenie projektu posłom może być zastąpione podaniem do wiadomości, że druki projektu są wyłożone do odbioru w Kancelarii Sejmu; 

3) Marszałek Sejmu może zarządzić przeprowadzenie pierwszego czytania, zarówno na posiedzeniu Sejmu, jak i na posiedzeniu komisji sejmowej, bez zachowania 7-dniowego terminu od doręczenia druku tego projektu posłom, a w przypadku skierowania projektu do prac w komisji sejmowej – Marszałek Sejmu ustala jednocześnie dla komisji termin przedstawienia sprawozdania komisji, nie dłuższy niż 30 dni; 

4) po zakończeniu prac przez właściwą komisję sejmową Marszałek Sejmu jest zobligowany do wprowadzenia tego projektu pod obrady na najbliższym posiedzeniu Sejmu;

5) w drugim i trzecim czytaniu Regulamin Sejmu nie przewiduje istotniejszych odrębności postępowania; 

6) w przypadku uchwalenia przez Sejm ustawy, której projekt został uznany za pilny, Marszałek Sejmu niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia uchwalenia tej ustawy, przesyła jej tekst potwierdzony swoim podpisem Marszałkowi Senatu oraz Prezydentowi.

Zgodnie z art. 123 ust. 3 Konstytucji Senat rozpatruje ustawę pilną (tj. ustawę uchwaloną na podstawie projektu, który został uznany za pilny) w terminie 14 dni 352. W przypadku przyjęcia przez Senat uchwały wprowadzającej do tej ustawy poprawki albo uchwały odrzucającej tę ustawę:

1) Sejm rozpatruje uchwałę Senatu na posiedzeniu najbliższym po jej doręczeniu, chyba że Marszałek Sejmu – ze względu na złożoność propozycji Senatu – skieruje tę uchwałę do rozpatrzenia przez komisje, które na wcześniejszych etapach prac legislacyjnych rozpatrywały jej projekt; 

2) tekst ustawy pilnej, ustalony w wyniku rozpatrzenia propozycji Senatu, Marszałek Sejmu przesyła Prezydentowi niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia jej uchwalenia.

Zgodnie z art. 123 ust. 3 Konstytucji termin podpisania przez Prezydenta ustawy, której projekt został uznany za pilny, wynosi 7 dni 353. W przypadku wystąpienia przez Prezydenta do Sejmu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy, której projekt został uznany za pilny, Prezydium Sejmu tak określa tok prac nad tym wnioskiem, aby od dnia wpłynięcia wniosku Prezydenta do dnia ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez Sejm nie upłynęło więcej niż 7 dni.

Postępowanie ustawodawcze z pilnym projektem ustawy nie wyklucza możliwości przeprowadzenia wysłuchania publicznego w stosunku do tego projektu.

Niezależnie od powyższego, jeżeli uzasadnienie dołączone do projektu ustawy uznanego przez Radę Ministrów za pilny jest niekompletne, Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, może zwrócić Radzie Ministrów pilny projekt ustawy w celu uzupełnienia, aby spełnione zostały wymogi wynikające z art. 34 Regulaminu Sejmu

Liczba projektów rozpatrywanych w Sejmie w trybie pilnym w kolejnych kadencjach jest bardzo zmienna i trudno wskazać w tym zakresie jakąś istotną prawidłowość. Ich liczbę można obserwować na stronach internetowych Systemu Informacyjnego Sejmu 354. Biorąc natomiast pod uwagę obecną praktykę legislacyjną, należy zauważyć, że organy Sejmu są w stanie tak zorganizować proces legislacyjny, że uchwalenie ustawy będzie możliwe w bardzo krótkim czasie, bez potrzeby nadawania projektowi statusu projektu pilnego. Podstawową zaletą tego rodzaju projektu pozostaje zatem niejako obowiązkowe skrócenie niektórych konstytucyjnych terminów – związanych z jego rozpatrzeniem w Senacie i podpisaniem przez Prezydenta, a także fakt wywoływania takich skutków na mocy decyzji Rady Ministrów.

Zrzut ekranu 2023-09-29 142241.png

 


 


351    Informacja ta widnieje na pierwszej stronie druku danego projektu. Na przykład w IX kadencji Sejmu takim projektem był rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz niektórych innych ustaw, którego druk otrzymał nr 765. Informacja na temat przebiegu prac legislacyjnych w Sejmie nad tym projektem została zamieszczona na stronie https://www.sejm.gov. pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=765. Projekt ten wpłynął do Sejmu w dniu 19 listopada 2020 r., zaś Prezydent uchwaloną na podstawie tego projektu ustawę podpisał w dniu 7 grudnia 2020. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw w dniu 17 grudnia 2020 r. pod pozycją 2275.

352    Standardowym terminem na rozpatrzenie ustawy przez Senat jest termin 30-dniowy.

353    Standardowym terminem, w którym Prezydent podpisuje ustawę (lub podejmuje decyzję co do jej skierowania do ponownego rozpatrzenia lub skierowania do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności tej ustawy z Konstytucją), jest 21 dni od dnia przedstawienia Prezydentowi ostatecznie ustalonego tekstu ustawy przez Marszałka Sejmu.

354    Jakkolwiek w Systemie Informacyjnym Sejmu nie został zawarty osobny wykaz zawierający wszystkie projekty ustaw rozpatrywane w trybie pilnym, projekty takie zostały oznaczone gwiazdką (*) przy podanym numerze druku, z poziomu widoku przeglądu wszystkich projektów ustaw w danej kadencji – strona główna Sejmu, zakładka „Prace Sejmu” / „Proces legislacyjny” / „Przegląd projektów ustaw” (oznaczenia dodano od IV kadencji Sejmu). Np. w odniesieniu do IX kadencji Sejmu można się z tym zapoznać na stronie: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/page.xsp/przeglad_projust.

 

9.2. Postępowanie z projektami kodeksów

W odniesieniu do ustaw będących kodeksami Konstytucja nie przewiduje szczególnych odrębności w zakresie przebiegu postępowania ustawodawczego, za wyjątkiem wskazania, że projektu takiej ustawy nie można uznać za pilny w rozumieniu art. 123 Konstytucji. Pewne uregulowania w tym zakresie przewidują natomiast przepisy art. 37 ust. 2, a także art. 87–95 zawartych w rozdziale 4 działu II Regulaminu Sejmu. Uregulowania te odnoszą się zarówno do projektów kodeksów, jak i projektów zmian kodeksów oraz projektów przepisów wprowadzających kodeksy oraz ich zmiany, zwanych dalej „projektami ustaw kodeksowych”. Ostateczne rozstrzygnięcie co do tego, czy dany projekt jest projektem ustawy kodeksowej, należy do Marszałka Sejmu.

W przypadku wniesienia projektu ustawy kodeksowej, w postępowaniu przed organami Sejmu stosuje się ogólne reguły dotyczące przebiegu tego postępowania (w tym możliwe jest przeprowadzenie wysłuchania publicznego), z tym że: 

1) zasadą jest rozpatrywanie przez Sejm projektów kodeksowych, które zostały wniesione łącznie i są połączone tematycznie, w tym samym postępowaniu legislacyjnym; 

2) przed pierwszym czytaniem projektu ustawy kodeksowej Sejm może powołać Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia tego projektu: a) która może powoływać podkomisje stałe do szczegółowego rozpatrzenia projektu oraz zespoły robocze, w tym zespoły robocze w ramach powołanych podkomisji, przy czym: – członek Komisji Nadzwyczajnej nie może wchodzić w skład więcej niż dwóch powołanych podkomisji, – powołane podkomisje mogą odbywać posiedzenia wspólne, – podkomisja może powołać zespół stałych ekspertów podkomisji, b) która powołuje zespół stałych ekspertów, z których 1/3 wskazuje wnioskodawca projektu kodeksu, c) której przewodniczący może powołać doraźnie ekspertów do opracowania poszczególnych zagadnień; 

3) Komisja Nadzwyczajna powołana do rozpatrzenia projektu ustawy kodeksowej może przedstawić Sejmowi sprawozdanie w formie zestawienia przyjętych przez nią poprawek odnoszących się do projektu wniesionego przez wnioskodawców, przy czym tzw. wnioski mniejszości, tj. wnioski i propozycje poprawek odrzucone przez Komisję Nadzwyczajną: 

a) mogą być zamieszczone w tym sprawozdaniu, po ich zgłoszeniu w formie pisemnej, na żądanie co najmniej 5 posłów, którzy są członkami tej komisji, 

b) ich wnioskodawcy uzupełniają o uzasadnienie, które powinno wskazywać różnice między sprawozdaniem Komisji Nadzwyczajnej a proponowaną zmianą, a także jej cel oraz przewidywane skutki prawne i finansowe, 

c) Komisja Nadzwyczajna poddaje analizie końcowej pod względem ich wzajemnej zależności, wskazanych przez wnioskodawców skutków oraz konsekwencji dla tekstu projektu kodeksu, a także innych projektów oraz ustaw i kodeksów z nim związanych, 

d) Komisja Nadzwyczajna może nie umieścić w swoim sprawozdaniu wniosków mniejszości niespełniających wymogów wymienionych w lit. a–c; 

4) Komisja Nadzwyczajna powołana do rozpatrzenia projektu kodeksu może w każdym czasie wystąpić do Sejmu z wnioskiem o debatę na temat wybranych zagadnień dotyczących tego projektu; 

5) pierwsze czytanie projektu powinno odbyć się na posiedzeniu Sejmu, a w przypadku:

 a) projektu kodeksu lub projektu przepisów wprowadzających kodeks nie może się odbyć wcześniej niż trzydziestego dnia od doręczenia posłom druku projektu, 

b) projektu zmian kodeksu lub projektu zmian przepisów wprowadzających kodeks nie może się odbyć wcześniej niż czternastego dnia od doręczenia posłom druku projektu; 

6) drugie czytanie projektu ustawy kodeksowej nie może odbyć się wcześniej niż czternastego dnia od dnia doręczenia posłom sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej; 

7) w przypadku zgłoszenia w drugim czytaniu projektu ustawy kodeksowej poprawki albo wniosku do tego projektu, projekt ten jest kierowany ponownie do Komisji Nadzwyczajnej.

 

9.3. Projekt ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej

Odrębne reguły postępowania ustawodawczego prowadzonego w Sejmie zostały określone również w odniesieniu do projektów ustawy wykonujących prawo Unii Europejskiej – w przepisach art. 95a–95f zawartych w rozdziale 5a działu II Regulaminu Sejmu. Ustalenia, czy dany projekt ustawy jest projektem ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej, dokonuje się w oparciu o: 

1) deklarację Rady Ministrów wnoszącej projekt ustawy do Sejmu 355 albo

2) rozstrzygnięcie Marszałka Sejmu – w pozostałych przypadkach. W przypadku wniesienia projektu ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej, w postępowaniu przed organami Sejmu stosuje się ogólne reguły dotyczące przebiegu tego postępowania (w tym możliwe jest przeprowadzenie wysłuchania publicznego, rozpatrzenie projektu w trybie pilnym oraz w postępowaniu właściwym dla projektów ustaw kodeksowych), z tym że: 

1) Marszałek Sejmu przy nadaniu biegu temu projektowi ustala jednocześnie kalendarz prac w Sejmie nad tym projektem, biorąc pod uwagę terminy wykonania prawa Unii Europejskiej;

2) podczas prac nad projektem we właściwej komisji sejmowej 356, jeszcze przed przystąpieniem do etapu szczegółowego rozpatrzenia projektu ustawy, komisja ta ustala harmonogram prac nad projektem, zgodny z dotyczącym tego projektu kalendarzem prac w Sejmie, o którym mowa w pkt 1, który jest przesyłany do wiadomości Marszałkowi Sejmu;

 

3) podczas prac we właściwej komisji sejmowej poprawkę do projektu ustawy może zgłosić posiedzeniu komisji grupa co najmniej 3 posłów w formie pisemnej, natomiast tzw. wnioski mniejszości, tj. propozycje poprawek odrzucone przez komisję:

 a) zamieszcza się w sprawozdaniu komisji pod warunkiem ich zgłoszenia w formie pisemnej, na żądanie co najmniej 3 wnioskodawców tych poprawek, 

b) jeżeli dotyczą konkretnego przepisu lub jego części – powinny zawierać wynikające z wniosku konsekwencje dla tekstu projektu tej ustawy; 

4) analogicznie do poprawek, w tym wniosków mniejszości, zgłaszanych do projektu ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej, zgłoszenie podczas prac we właściwej komisji sejmowej wniosku o odrzucenie projektu takiej ustawy wymaga wystąpienia z takim wnioskiem przez grupę co najmniej 3 posłów w formie pisemnej, przy czym przyjęcie tego wniosku następuje bezwzględną większością głosów członków komisji, a w przypadku jego odrzucenia wniosek taki może być dołączony do sprawozdania komisji również jako wniosek mniejszości (na żądanie wnioskodawców); 

5) drugie czytanie projektu odbywa się: 

a) na najbliższym posiedzeniu Sejmu po doręczeniu posłom sprawozdania komisji rozpatrującej projekt ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej albo 

b) w terminie późniejszym – jeżeli tak ustali Marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii prezydium komisji rozpatrującej projekt ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej; 

6) rozpatrzenie przez Sejm uchwały Senatu wprowadzającej poprawki do ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu po doręczeniu posłom sprawozdania komisji, która rozpatrywała projekt tej ustawy.

 


 


355    W ogromnej większości projekty ustaw wykonujących prawo Unii Europejskiej są wnoszone właśnie przez Radę Ministrów.

356    Przy czym nie musi to być sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej.

 

9.4. Projekt ustawy budżetowej

Zgodnie z art. 221 Konstytucji wyłączne prawo inicjatywy ustawodawczej w zakresie projektu ustawy budżetowej (jak również ustawy o prowizorium budżetowym, zmiany ustawy budżetowej, ustawy o zaciąganiu długu publicznego oraz ustawy o udzielaniu gwarancji finansowych przez państwo) przysługuje Radzie Ministrów. Odrębności w zakresie postępowania ustawodawczego z takim rodzajem projektu zostały określone w art. 105-110, w rozdziale 6 działu II Regulaminu Sejmu. W przypadku wniesienia przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej (i pozostałych planów finansowych państwa), w postępowaniu przed organami Sejmu stosuje się ogólne reguły dotyczące przebiegu tego postępowania (w tym możliwe jest przeprowadzenie wysłuchania publicznego), z tym że: 

1) pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej powinno odbyć się na posiedzeniu Sejmu;

 2) projekt ustawy budżetowej jest kierowany przez Sejm do sejmowej Komisji Finansów Publicznych, natomiast poszczególne części tego projektu jednocześnie rozpatrują pozostałe komisje sejmowe – w zakresie swojej właściwości; 

3) w posiedzeniach komisji sejmowych, które rozpatrują poszczególne części projektu ustawy budżetowej: 

a) prace przebiegają w trybie określonym przez Prezydium Sejmu na wniosek Komisji Finansów Publicznych, 

b) uczestniczą przedstawiciele Komisji Finansów Publicznych; 

4) zarówno Komisja Finansów Publicznych, jak i właściwe komisje sejmowe, które rozpatrują poszczególne części projektu ustawy budżetowej, mogą występować do właściwych komisji sejmowych o dodatkowe opinie, a także zwracać się do nich z pytaniami w celu uzyskania informacji w sprawie poszczególnych części projektu ustawy budżetowej; 

5) komisje, które rozpatrują poszczególne części projektu ustawy budżetowej przekazują Komisji Finansów Publicznych stanowiska zawierające wnioski, opinie lub propozycje poprawek (wraz z uzasadnieniem); 

6) przedłożone Komisji Finansów Publicznych stanowiska właściwych komisji sejmowych do poszczególnych części projektu ustawy budżetowej przedstawiają przedstawiciele tych komisji 357 (na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych), przy czym:

a) nie mogą oni przedstawiać niezawartych w stanowiskach właściwych komisji wniosków, opinii i propozycji poprawek, 

b) przedstawiciele Komisji Finansów Publicznych, którzy uczestniczyli w pracach właściwych komisji sejmowych, przedstawiają na piśmie opinie w sprawie przedłożonych przez te komisje stanowisk; 

7) wnioski, opinie lub propozycje poprawek, odrzucone przez sejmowe komisje w toku swoich prac, na żądanie wnioskodawców dołącza się do stanowiska komisji jako zdania odrębne 358;

8) Komisja Finansów Publicznych rozpatruje projekt ustawy budżetowej przy udziale przedstawicieli poszczególnych komisji sejmowych oraz stanowisk przekazanych przez te komisje, a następnie przedstawia Sejmowi sprawozdanie zawierające wniosek w sprawie: 

a) przyjęcia projektu bez poprawek, 

b) przyjęcia projektu z poprawkami; 

9) Jednocześnie ze sprawozdaniem Komisja Finansów Publicznych przedkłada Sejmowi informacje o nieuwzględnionych wnioskach poszczególnych komisji sejmowych.

W postępowaniu Sejmu z uchwałą Senatu wprowadzającą poprawki do uchwalonej przez Sejm ustawy budżetowej, Marszałek Sejmu przekazuje zgłoszone przez Senat propozycje poprawek do Komisji Finansów Publicznych, która z kolei przedstawia Sejmowi swoje sprawozdanie w tej sprawie.

 


 


357    Ponadto poprawki do projektu ustawy budżetowej, zgłaszane na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, wymagają formy pisemnej.

358    Instytucja prawna zbliżona w swoim założeniu do tzw. wniosków mniejszości.

 

 

9.5. Projekt ustawy o zmianie Konstytucji

Z racji swojej doniosłości postępowanie ustawodawcze związane ze zmianą obowiązujących przepisów Konstytucji również zostało uregulowane z zachowaniem pewnych odrębności od postępowania dotyczącego ustaw zwykłych. Zarówno Konstytucja (ustawa zasadnicza), jak i zmieniające ją akty normatywne są ustawami o szczególnej mocy prawnej 359, w związku z czym zasadnicze kwestie dotyczące tego zagadnienia zostały rozstrzygnięte już w przepisach art. 235 Konstytucji. Szczegółowe unormowania dotyczące postępowania z projektem ustawy o zmianie Konstytucji przed organami Sejmu zostały natomiast zawarte w art. 86a-86k Regulaminu Sejmu. Odrębności związane z procedowaniem projektu ustawy o zmianie Konstytucji w znacznej mierze przewidują podwyższenie wymogów dotyczących możliwości wprowadzania zmian w tekście ustawy zasadniczej, w tym dotyczących projektu tych zmian, oraz wydłużenie czasu trwania tego procesu 360.
W historii polskiego parlamentaryzmu od uchwalenia obecnie obowiązującej Konstytucji wnoszenie pod obrady Sejmu projektu ustawy i zmianie ustawy zasadniczej miało charakter sporadyczny 361. Katalog podmiotów uprawnionych do wniesienia inicjatywy ustawodawczej w postaci projektu ustawy o zmianie Konstytucji art. 235 ust. 1 Konstytucji modyfikuje w stosunku do regulacji podstawowej art. 118 ustawy zasadniczej przewidując, że taki projekt może przedłożyć:

1) co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (tj. 92 posłów); 

2) Senat; 

3) Prezydent 362.

 

W przypadku wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie Konstytucji, w postępowaniu przed organami Sejmu stosuje się ogólne reguły dotyczące przebiegu tego postępowania (w tym możliwe jest przeprowadzenie wysłuchania publicznego), z tym że: 

1) pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji powinno odbyć się na posiedzeniu Sejmu; 

2) pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji nie może się odbyć wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi tego projektu; 

3) do postępowania z projektem ustawy o zmianie Konstytucji Sejm może powołać Komisję Nadzwyczajną, której skład powinien odzwierciedlać reprezentację klubów i kół poselskich w Sejmie; 

4) komisja rozpatrująca projekt ustawy o zmianie Konstytucji powołuje zespół stałych ekspertów, z których 1/3 składu wskazuje przedstawiciel wnioskodawcy projektu ustawy, 

5) w posiedzeniach komisji rozpatrującej projekt ustawy o zmianie Konstytucji mogą uczestniczyć przedstawiciele Prezydenta, Rady Ministrów oraz Trybunału Konstytucyjnego; 

6) w trakcie prac komisji rozpatrującej projekt ustawy o zmianie Konstytucji: 

a) wniesienie poprawki do projektu nie następuje w drodze indywidualnej inicjatywy posła, ale wymaga zgłoszenia, w formie pisemnej, przez grupę co najmniej 5 posłów, 

b) tzw. wnioski mniejszości, tj. propozycje poprawek, które zostały przez komisję odrzucone, zamieszcza się w sprawozdaniu komisji po ich zgłoszeniu w formie pisemnej, na żądanie grupy co najmniej 5 posłów, którzy byli wnioskodawcami poprawki, przy czym: 

– wniosek mniejszości powinien zawierać wynikające z tego wniosku konsekwencje dla tekstu projektu ustawy, 

– do wniosku mniejszości wnioskodawcy dołączają uzasadnienie, które powinno wskazywać potrzebę i cel zmiany oraz jej przewidywane skutki prawne i społeczne, 

c) przyjęcie sprawozdania komisji w wyniku rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji wymaga uzyskania większości 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków tej komisji; 

 

7) wycofanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji przez wnioskodawcę może nastąpić nie później niż do czasu zakończenia drugiego czytania (co jest procedurą standardową), jednakże w przypadku projektu wniesionego w wyniku zastosowania poselskiej inicjatywy ustawodawczej skutek taki nastąpi również, jeżeli w wyniku wycofania przez posłów podpisów pod projektem liczba posłów popierających projekt spadnie poniżej 92 posłów – spośród tych, którzy projekt podpisali przy jego wniesieniu 363;

8) drugie czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji nie może odbyć się wcześniej niż czternastego dnia od dnia doręczenia posłom sprawozdania komisji rozpatrującej ten projekt; 

9) w przypadku zgłoszenia w trakcie drugiego czytania poprawki lub wniosku do projektowanej ustawy o zmianie Konstytucji, projekt ten jest kierowany ponownie do komisji, która rozpatrywała ten projekt; 

10) w trakcie głosowania w trzecim czytaniu w Sejmie projektu ustawy o zmianie Konstytucji: 

a) przyjęcie poprawki albo wniosku mniejszości do projektu ustawy o zmianie Konstytucji oraz 

b) uchwalenie ustawy o zmianie Konstytucji – wymaga uzyskania kwalifikowanej większości co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (tj. przy minimalnym quorum i braku głosów wstrzymujących się oznacza konieczność uzyskania poparcia co najmniej 154 posłów, a przy pełnym składzie izby i braku głosów wstrzymujących się – liczba ta wynosi co najmniej 307 posłów); 

11) Konstytucja wyznacza Senatowi dłuższy, bo sześćdziesięciodniowy, termin na rozpatrzenie uchwalonej ustawy o zmianie Konstytucji 364;

12) warunkiem zmiany ustawy zasadniczej jest uchwalenie ustawy o zmianie Konstytucji w jednakowym brzmieniu prze Sejm i Senat; 

13) Prezydent podpisuje ustawę o zmianie Konstytucji w standardowym terminie – 21 dni od dnia przedstawienia jej przez Marszałka Sejmu (od dnia jej uchwalenia przez obie izby parlamentu lub zatwierdzenia w drodze referendum) i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

 

Dodatkowe rygory postępowania ustawodawczego dotyczącego ustawy o zmianie Konstytucji zostały przewidziane dla przypadków, gdy treść takiego aktu obejmuje propozycję zmian przepisów określonych w Konstytucji w rozdziałach: I (dotyczącym podstawowych zasady ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej), II (dotyczącym wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela) lub XII (dotyczącym warunków wprowadzania zmian w ustawie zasadniczej – art. 235 Konstytucji). W przypadku takiej ustawy o zmianie Konstytucji:

 1) uchwalenie ustawy o zmianie Konstytucji nie może nastąpić wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu tej ustawy; 

2) na żądanie (wniosek) podmiotów posiadających prawo inicjatywy ustawodawczej do wniesienia projektu ustawy o zmianie Konstytucji (tj. grupy co najmniej 92 posłów, Senatu albo Prezydenta), złożone w terminie 45 od dnia uchwalenia tej ustawy przez Senat do Marszałka Sejmu, przeprowadza się referendum zatwierdzające, przy czym: 

a) Marszałek Sejmu zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia wniesienia żądania, 

b) ustawa zmieniająca Konstytucję zostaje przyjęta, jeżeli w referendum zatwierdzającym opowie się za nią większość głosujących obywateli (w odmiennym przypadku ustawa nie dojdzie do skutku).

 


 


359    Konstytucja jest najwyższym Prawem Rzeczypospolitej Polskiej (art. 8 ust. 1 Konstytucji).

360    Te swego rodzaju utrudnienia służą w szczególności uniknięciu wprowadzania zbyt pochopnych i nieprzemyślanych zmian ustawy zasadniczej i oznaczają również konieczność uzyskania większego poparcia dla tych zmian, niż ma to miejsce w przypadku standardowej procedury postępowania

361    W III kadencji Sejmu wniesiono 2 takie projekty (nr druku 72 i 1890), w IV kadencji Sejmu nie wniesiono takich projektów, w V kadencji wniesiono 7 projektów (nr druku 580, 993, 1302, 1605, 1834, 1835 i 1883), w VI kadencji – 7 projektów (nr druku 432, 433, 1518, 2989, 3399, 3598 i 3687), w VII kadencji – 3 projekty (nr druku 1646, 1647 i 3424), w VIII kadencji – 1 projekt (nr druku 166), zaś w IX kadencji Sejmu – 4 projekty (nr druku 337, 456, 2263, 2797).

362    Konstytucja tym samym wyłącza w tym zakresie prawo inicjatywy ustawodawczej grupy obywateli oraz Rady Ministrów.

363    Jest to unormowanie analogiczne do wycofania poselskiego projektu zwykłej ustawy, wynikającego z art. 36 ust. 3 Regulaminu Sejmu. Minimalna liczba posłów, których poparcie dla projektu musi się utrzymać do zakończenia drugiego czytania, aby projekt się „utrzymał”, odpowiada minimalnej liczebności grupy posłów upoważnionych do wniesienia tego projektu.

364    Przyjęcie przez Senat ustawy o zmianie Konstytucji następuje w drodze głosowania bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.