Fundusze Europejskie, Wiedza Edukacja Rozwój imageRzeczpospolita Polska imageRządowe Centrum Legislacji imageUnia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny image

1.1. ZDANIE, RODZAJE ZDAŃ

Wypowiedzenie a zdanie
 

W latach 60. XX wieku ukształtował się stosowany do dziś podział jednostek składniowych. Językoznawca Zenon Klemensiewicz za podstawowe pojęcie składniowe uznał wypowiedzenie. Składa się ono z jednego wyrazu albo grupy wyrazów i stanowi najprostszy środek porozumiewania się – może być krótkim i jednocześnie skończonym komunikatem1. Wypowiedzenie, które zawiera osobową formę czasownika, jest zdaniem. Ponadto wyróżnia się równoważniki zdań (zob. rozdział 1.2), zawiadomienia (np. nagłówki prasowe) czy wykrzyknienia (charakterystyczne dla języka mówionego). W aktach prawnych najczęściej występującą jednostką składniową jest zdanie, ale nierzadko pojawiają się w nich także równoważniki zdań czy formy bezczasownikowe, do których można zaliczyć m.in. tytuły działów, rozdziałów czy załączników.

 

 

Zdaniem jest grupa wyrazów powiązanych treściowo i gramatycznie, która zawiera co najmniej jedną formę osobową czasownika. Zdaniem może być także jeden wyraz – czasownik w formie osobowej (np. Zagłosowali).

 


Rodzaje zdań
Typy zdań można określić na podstawie różnych kryteriów. Jednym z nich jest stopień rozwinięcia grupy podmiotu i orzeczenia. W skład zdania nierozwiniętego wchodzi wyłącznie podmiot z orzeczeniem (np. Funkcjonariusze ćwiczą) lub samo orzeczenie wyrażone czasownikiem w formie osobowej. Jeżeli zaś w zdaniu pojawiają się dodatkowe określenia (przydawki, dopełnienia czy okoliczniki), jest ono rozwinięte (np. Funkcjonariusze Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej prowadzą dokumentację czynności)

Można też podzielić zdania ze względu na liczbę występujących w nich orzeczeń: zdanie pojedyncze ma jedno orzeczenie, a zdanie złożone – co najmniej dwa orzeczenia (ale może ich być znacznie więcej). W zdaniu złożonym każda jego część zawierająca orzeczenie jest nazywana zdaniem składowym. Zdania składowe w zdaniu złożonym mogą być w stosunku do siebie równorzędne (zdania współrzędne) i nierównorzędne (w takim zdaniu złożonym mogą występować zdania nadrzędne i podrzędne). W poniższym zdaniu złożonym występują trzy zdania składowe. Zdanie 1 jest nadrzędne w stosunku do zdań 2 i 3 (zdania 2 i 3 są zatem podrzędne do zdania 1), które z kolei są względem siebie współrzędne (połączone spójnikiem lub).


Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest [1]
miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje [2] władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone [3] wykonywanie władzy rodzicielskiej.
1.png

 

W aktach prawnych zdania wielokrotnie złożone występują bardzo często, choć zgodnie z § 7 Zasad techniki prawodawczej2 należy ich unikać. Takie rozbudowane wypowiedzenia utrudniają bowiem zrozumienie treści i mogą wprowadzać niejednoznaczność interpretacyjną przepisów (więcej o dobrym stylu w części 6).


1 S. Jodłowski, Rodzaje składniowych jednostek wypowiedzi, „Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. Prace Językoznawcze”, Warszawa 1973, s. 53–54.

2 Stanowiących załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. z 2016 r. poz. 283)


 

1.2. RÓWNOWAŻNIK ZDANIA

Zgodnie z klasyczną definicją:

Równoważniki, czyli oznajmienia, to wyrazy lub wyrażenia, które zastępują zdanie, pełnią tę samą funkcję, ale w przeciwieństwie do niego nie mają orzeczenia w formie osobowej.


 

Według nowszych teorii3 równoważnikami nie są wypowiedzenia z czasownikami niewłaściwymi, np. należy, szkoda, można, warto, trzeba, pora – zalicza się je do zdań.

Najprostszą metodą, żeby odróżnić zdanie od równoważnika, jest znalezienie czasownika w formie osobowej lub czasownika niewłaściwego – nie ma go w równoważniku, ale można go uzupełnić.
 

Знімок екрана 2023-09-13 123832.png

 

RÓWNOWAŻNIKZDANIE
Wyraz lub wyrażenieGrupa wyrazów powiązanych
gramatycznie i znaczeniowo
Nie ma formy osobowej czasownikaMa minimum jeden czasownik
w formie osobowej lub czasownik
niewłaściwy
Może występować samodzielnie.
Wyjątkiem jest imiesłowowy
równoważnik zdania podrzędnego
Może występować samodzielnie
Może być częścią zdania złożonego
podrzędnie 
Może być złożone podrzędnie

 

Szczególnym rodzajem równoważników są imiesłowowe równoważniki zdania podrzędnego, które szczegółowo zostały omówione w rozdziale 3.6.



3 Za: B. Pędzich, Zdanie czy równoważnik zdania, https://poradniajezykowa.uw.edu.pl/porady/ zdanie-czy-rownowaznik-zdania [dostęp: 22.06.2023]

 

1.3. CZĘŚCI ZDANIA

Najważniejsze połączenie składniowe – związek główny – w obrębie zdania tworzą podmiot i orzeczenie. Wokół tych dwóch części zdania mogą gromadzić się różne inne wyrazy w funkcji przydawki, dopełnienia lub okolicznika. Części zdania, które są określeniami podmiotu, tworzą tzw. grupę podmiotu, a części zdania, które rozwijają orzeczenie, znajdują się w tzw. grupie orzeczenia.

 

 

WAŻNE

Należy umieć odróżniać części mowy od części zdania.
Części mowy to klasy wyrazów, do których zalicza się: rzeczowniki, czasowniki (w tym imiesłowy jako formy gramatyczne czasownika), przymiotniki, przysłówki, liczebniki, zaimki, przyimki, spójniki, partykuły (np. nie) i wykrzykniki (np. oj!).

Części zdania to elementy zdania, które wskazują na relacje zachodzące między wyrazami lub ich grupami. Tymi elementami są: podmiot, orzeczenie, przydawka, dopełnienie i okolicznik. Części zdania są wyrażone częściami mowy, np. orzeczenie to część zdania wyrażona czasownikiem, która informuje o czynności wykonywanej przez podmiot – np. rzeczownikowy.

1.3.1. Podmiot

Podmiot to część zdania nazywająca osobę, rzecz lub zjawisko, które wykonują jakąś czynność lub podlegają jakiemuś stanowi. Podmiot najczęściej jest wyrażony rzeczownikiem (czasem też np. przymiotnikiem czy liczebnikiem) w mianowniku i ma tę samą liczbę co orzeczenie, a m.in. w formach czasu przeszłego – także rodzaj. Taki podmiot to podmiot gramatyczny.
 

Strategia ponadregionalna przyjęta przez Radę Ministrów podlega aktualizacji.


W powyższym przykładzie podmiot jest wyrażony rzeczownikiem w liczbie pojedynczej – formę liczby pojedynczej ma zatem także orzeczenie. Poniżej z kolei podmiotem jest przymiotnik w funkcji rzeczownika.


Chorzy wymagają wsparcia merytorycznego i edukacyjnego w czasie farmakoterapii.


Podmiotem mogą być również zestawienia, czyli połączenia samodzielnych wyrazów, które stanowią pewną całość znaczeniową.


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej […].


 

Funkcję podmiotu może pełnić nazwa czynności będąca przedmiotem regulacji4.


Zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania są dokonywane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.


Podmiot złożony z co najmniej dwóch elementów współrzędnych względem siebie to podmiot szeregowy. Jego poszczególne człony mogą być połączone bezspójnikowo (za pomocą przecinków), spójnikami: łącznym (i, oraz, a także itp.), rozłącznym (lub, albo) lub wyłączającym (ani), a także przyimkiem lub wyrażeniem przyimkowym (z, wraz z itp.).


Szpital uzdrowiskowy dla dzieci i sanatorium uzdrowiskowe dla dzieci zapewniają warunki do prowadzenia nauczania i wychowania w zakresie i na zasadach określonych w art. 128 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.


W powyższym przykładzie dwa rzeczowniki połączone spójnikiem łącznym i wymagają orzeczenia w liczbie mnogiej, dlatego że podmiot szeregowy jest naturalnie traktowany jako mnogi (więcej o składni podmiotu szeregowego w podrozdziale 3.1.1).


Podmiotem szeregowym może być ponadto tzw. podmiot towarzyszący złożony z co najmniej dwóch rzeczowników połączonych przyimkiem (z, ze) lub wyrażeniami typu wraz z, razem z, wspólnie z. Wszystkie człony takiego podmiotu są współrzędne, a to oznacza, że do ich połączenia można użyć także spójników łącznych (np. i, oraz).

Wybór formy orzeczenia zależy od intencji piszącego – jeśli obydwaj wykonawcy czynności są tak samo ważni w danym kontekście, orzeczenie powinno być zapisane w liczbie mnogiej, a jeśli drugi podmiot jedynie towarzyszy w czynnościach, które wykonuje lub którym podlega pierwszy podmiot, to orzeczenie przyjmuje liczbę pojedynczą.

Następna rata wraz z oprocentowaniem podlega zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie.

W skład podmiotu szeregowego wchodzą wyraz rata oraz wyrażenie wraz z oprocentowaniem. Zastosowano liczbę pojedynczą orzeczenia, a to oznacza, że piszący uznaje ratę za najważniejszy element, który podlega zapłacie, a oprocentowanie jest tylko dodatkowym składnikiem tej większej całości, jaką jest rata.

W aktach prawnych zdecydowanie rzadziej niż podmiot gramatyczny występuje tzw. podmiot logiczny – wyrażony rzeczownikiem w dopełniaczu (a niekiedy także w celowniku, np. Zaszumiało jej w głowie). Najczęściej podmiot dopełniaczowy pojawia się w zdaniach, w których jest mowa o braku lub nadmiarze czegoś.

Bez umiejętności dostrzegania i pomnażania dobra wspólnego zabraknie obywatelskich więzi społecznych.

Jak widać, w powyższym zdaniu podmiot wyjątkowo nie jest mianownikowy, lecz dopełniaczowy (zabraknie [czego?] więzi).

Może się zdarzyć, że w zdaniu podmiotu w ogóle nie będzie. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze zdaniem bezpodmiotowym, w którym orzeczenie może mieć formę 3. osoby liczby pojedynczej lub mnogiej (np. Grzmi), formę bezokolicznika (np. Widać jadący autobus) lub formę nieosobową – jak w poniższych zdaniach.

Strefy prywatności określa się podczas montażu urządzeń systemu telewizji wewnętrznej.
W roku budżetowym nie dokonano finansowania deficytu budżetu środków europejskich w ramach potrzeb pożyczkowych budżetu państwa.

W zdaniach bezpodmiotowych kategorię bezosobowości dobrze oddają czasowniki z zaimkiem zwrotnym się, a także czasowniki zakończone na -no, -to – co pokazują te dwa przykłady.



4 A. Malinowski, Polski tekst prawny. Opracowanie treściowe i redakcyjne, Warszawa 2012, s. 99

1.3.2. Orzeczenie

We wszystkich podręcznikach do gramatyki języka polskiego pada to samo stwierdzenie: orzeczenie to najważniejsza część zdania. Dlaczego? Jedynym warunkiem, który musi spełnić wypowiedzenie, by mogło być zdaniem, jest obecność w nim osobowej formy czasownika (choć niektóre nowsze opracowania, w tym Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, uznają za wystarczającą jakąkolwiek formę czasownika, czyli np. bezokolicznik). 

Orzeczenie to część zdania mówiąca o czynności wykonywanej przez podmiot, o stanie, w którym podmiot się znajduje, lub o zjawisku czy stanie, którym podmiot podlega. Wyróżnia się dwa typy orzeczenia: proste i złożone.

Orzeczenie proste jest wyrażone osobową formą czasownika, który łączy się bezpośrednio z podmiotem. Dostosowuje się do osoby i liczby podmiotu, a dodatkowo w czasie przeszłym i w trybie warunkowym ma końcówkę dopasowaną do rodzaju podmiotu (np. ty czytasz, mężczyźni pojechali, sarny biegały).

 

Tymczasowa ochrona krajowa wygasa z dniem dokonania wpisu nazwy wyrobu winiarskiego do rejestru chronionych nazw pochodzenia.

 

Orzeczenie wygasa jest dostosowane do podmiotu pod względem osoby i liczby (3. osoba liczby pojedynczej). Rodzaj rzeczownika nie wpływa w tym przypadku na formę czasownika (zob. „Dla zainteresowanych”).

 

Rzeczpospolita aktem najwyższej rangi wprowadziła powszechną tolerancję religijną oraz równość obywateli wobec prawa bez względu na wyznanie.

 

W powyższym zdaniu podmiot Rzeczpospolita narzuca orzeczeniu – poza osobą i liczbą – swój rodzaj, ponieważ orzeczenie ma formę czasu przeszłego, a w czasie przeszłym uwidaczniają się różnice rodzajowe (zob. „Dla zainteresowanych”).

 

DLA ZAINTERESOWANYCH

W czasie teraźniejszym oraz w czasie przyszłym składającym się z formy osobowej czasownika być i bezokolicznika następuje neutralizacja rodzaju orzeczenia – tzn. czasownik ma taką samą formę dla wszystkich rodzajów. Innymi słowy, forma czasownika zależy w takim przypadku wyłącznie od tego, czy rzeczownik ma liczbę pojedynczą czy mnogą, nie zaś od tego, jaki jest rodzaj tego rzeczownika: dokument strategia zadanie podlega | będzie podlegać podlegają | będą podlegać podmiot przedsiębiorca

Rodzaj jest natomiast uwidoczniony m.in. w czasie przyszłym zbudowanym z formy osobowej czasownika być i formy osobowej czasownika towarzyszącego, a także w czasie przeszłym i w trybie warunkowym: dokument będzie podlegał | podlegał | podlegałby strategia  będzie podlegała | podlegała | podlegałaby zadanie będzie podlegało | podlegało | podlegałoby podmiot  będzie podlegał | podlegał | podlegałby przedsiębiorca będzie podlegał | podlegał | podlegałby dokumenty, strategie, będą podlegały | podlegały | podlegałyby zadania, podmioty (rodzaj niemęskoosobowy) przedsiębiorcy będą podlegali | podlegali | podlegaliby (rodzaj męskoosobowy)

 

Orzeczenie złożone to szczególny rodzaj orzeczenia, ponieważ stanowi połączenie czasownika w formie osobowej z bezokolicznikiem lub inną częścią mowy. Mogą nią być rzeczownik w narzędniku lub przymiotnik (w tym także m.in. imiesłów przymiotnikowy, zaimek czy liczebnik porządkowy), które łączą się z podmiotem pośrednio, czyli za pomocą tzw. czasowników posiłkowych: być, stać się, zostać, zrobić się. Orzeczenie, które składa się z czasownika posiłkowego (łącznika) oraz wyrazu mającego samodzielne znaczenie (orzecznika), jest nazywane
orzeczeniem imiennym.


Postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu obwodów głosowania jest podstawą dla właściwego dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego do wprowadzenia danych o obwodach głosowania do Centralnego Rejestru Wyborców.


Orzeczenie jest podstawą składa się z łącznika wyrażonego osobową formą czasownika być w czasie teraźniejszym (jest) oraz z orzecznika, którym jest rzeczownik w narzędniku (czym? – podstawą). W czasie teraźniejszym podmiot postanowienie nie narzuca rodzaju czasownikowi.

 

WAŻNE

Orzeczeniem imiennym jest także czasownik w stronie biernej. Na przykład: Sejm uchwalił ustawę. Ustawa została uchwalona przez Sejm

 

W powyższym przykładzie łącznikiem jest forma osobowa czasownika zostać w czasie przeszłym (została), orzecznikiem zaś – imiesłów przymiotnikowy bierny (uchwalona). Imiesłów ten jest pochodną czasownika uchwalić, który został zamieniony na stronę bierną. Czas przeszły orzeczenia wymaga dopasowania końcówki rodzajowej do formy podmiotu, który w przypadku wyrazu ustawa narzuca rodzaj żeński.

 

DLA ZAINTERESOWANYCH

Ciekawa pod względem budowy jest konstrukcja orzeczenia w formie czasu przyszłego złożonego, której elementami są czasownik posiłkowy być w czasie przyszłym oraz tzw. pseudoimiesłów. Pseudoimiesłów to dawny imiesłów czynny czasu przeszłego, który służył do tworzenia form czasu przeszłego i przyszłego, a także trybu przypuszczającego. Jego forma jest tożsama z 3. osobą czasu przeszłego 5. Na przykład: Uczestnik walidacji będzie wykonywał zadania praktyczne.

 

Innym typem orzeczenia złożonego jest orzeczenie modalne – złożone z czasownika modalnego (wyrażającego stosunek nadawcy do przedstawionych stwierdzeń) oraz przyłączającego się do niego bezokolicznika. Orzeczenie to mogą tworzyć:

 

  • czasowniki typu chcieć, móc, zamierzać, musieć, pozwalać (np. postanowić spróbować),
  • czasowniki nieosobowe mające tylko 3. osobę liczby pojedynczej czasu teraźniejszego i przeszłego (np. należy/należało6 uwzględnić),

 

  • nieodmienne leksemy typu wolno, trzeba pełniące funkcję czasownika (np.warto podkreślić). 

 

Reklama wyrobu kierowana do publicznej wiadomości w aptekach, punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego nie może ograniczać powierzchni przeznaczonej dla osób korzystających z usług danej placówki.

Przed rozpoczęciem kolejnego etapu robót geologicznych należy sporządzić dodatek do projektu robót geologicznych.

 

W pierwszym z powyższych zdań orzeczenie modalne składa się z czasownika modalnego (nie może), do którego został przyłączony bezokolicznik (ograniczać). Podmiotem jest zaś wyraz reklama.

 

W drugim przykładzie nie da się określić podmiotu. Można jednak dopatrywać się ukrytego podmiotu osobowego (dodatek do projektu sporządza bowiem ktoś, kto ma do tego uprawnienia). W zdaniu tym nie ma formalnego podmiotu, ponieważ w skład orzeczenia złożonego wchodzi połączony z bezokolicznikiem czasownik nieosobowy, który ma wyłącznie formę 3. osoby liczby pojedynczej (należy – por. przypis nr 6).

 

Warto zaznaczyć, że autorzy tekstów aktów prawnych bardzo często korzystają z konstrukcji z orzeczeniem złożonym. O ile zastosowanie orzeczenia imiennego pozwala uniknąć błędu, jakim jest homonimia składniowa (zob. rozdział 3.4), o tyle nadużywanie strony biernej, a także używanie w zdaniach czasowników modalnych – choć nieuniknione w przepisach prawnych – czyni styl urzędowy jeszcze trudniejszym w odbiorze. Częściowym rozwiązaniem tego problemu mogłoby być upraszczanie języka załączników do aktów prawnych (więcej informacji o zasadach prostego języka można znaleźć w części 6).


 



5 Więcej o dawnych imiesłowach i sposobach tworzenia form czasu przeszłego i przyszłego można przeczytać na stronie Poradni Językowej PWN: K. Kłosińska, Dawny imiesłów, https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Dawny-imieslow;21623.html [dostęp: 29.06.2023]. Zob. też podrozdział 3.1.1, dotyczący uzgadniania formy orzeczenia z podmiotem szeregowym.

6 Por. zdanie: Sprawy rejestrowe związane z likwidacją fundacji rodzinnej w organizacji należą do sądu rejestrowego, w którym występuje czasownik należeć [do kogoś, czegoś]. Podlega on odmianie w przeciwieństwie do formy należy [coś zrobić], która ma wyłącznie dwie formy koniugacyjne (należy i należało).

 

1.3.3. Przydawka

Przydawka to część zdania, która jest określeniem najczęściej rzeczownika, ale niekiedy także innych odmieniających się części mowy, np. zaimka. Przydawka opisuje właściwości osób, rzeczy lub zjawisk. Odpowiada na pytania: jaki?, który?, czyj?, ile?, czego? itp.

 

Jak można zobaczyć na wykresie na końcu rozdziału [link], przydawki pojawiają się zarówno w grupie podmiotu, jak i w grupie orzeczenia. Podstawowym kryterium podziału przydawek jest ich przynależność do danej części mowy oraz typ związku składniowego, który tworzą z innymi wyrazami.

 

PRZYDAWKA PRZYMIOTNA

Podstawowe
informacje
  • jest wyrażona przymiotnikiem albo częścią mowy, która pełni funkcję przymiotnika, np. imiesłowem przymiotnikowym, zaimkiem czy liczebnikiem porządkowym
  • tworzy związek zgody z wyrazem, który określa (tzn. ma taką samą liczbę, taki sam rodzaj i taki sam przypadek jak ten wyraz)
  • może znajdować się zarówno przed wyrazem przez nią określanym, jak i po nim
PrzykładyDecyzje i rozkazy personalne wydaje się w formie indywidualnej lub zbiorowej.

Przepisy rozporządzenia stosuje się do pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych.

Zespoły egzaminacyjne uzasadniają merytorycznie swoje stanowisko na formularzu protokołu.

 

PRZYDAWKA RZECZOWNA

Podstawowe
informacje
  • jest wyrażona rzeczownikiem
  • występuje w tym samym przypadku co wyraz przez nią określany – tworzy z nim związek zgody (ale wyłącznie pod względem przypadka – liczba i rodzaj nie muszą być takie same)
  • umieszcza się ją za wyrazem przez nią określanym
PrzykładyElektroniczna karta stażu podyplomowego lekarza dentysty [oba wyrazy w dopełniaczu] jest pobierana przez lekarza stażystę [oba wyrazy w bierniku] po zalogowaniu się w SMK.

Terytorialny zakres działania delegatury w Kędzierzynie-Koźlu obejmuje wody śródlądowe w granicach miasta Gliwic [oba wyrazy w dopełniaczu, różne liczby, różne rodzaje].

 

PRZYDAWKA DOPEŁNIACZOWA

Podstawowe
informacje
  • jest wyrażona rzeczownikiem w dopełniaczu [kogo?, czego?]
  • tworzy związek rządu z wyrazem, który określa (tzn. wyraz określany narzuca formę przydawce; jest ona zawsze w tym samym przypadku – dopełniaczu)
  • umieszcza się ją za wyrazem przez nią określanym
  • jeżeli wyraz jest określany jednocześnie przez przydawkę przymiotną i dopełniaczową, to przydawkę przymiotną umieszcza się przed tym wyrazem, a dopełniaczową – za nim
PrzykładyDo zgłoszenia kandydat może dołączyć oryginały lub urzędowo poświadczone odpisy certyfikatów, dyplomów oraz świadectw potwierdzających dodatkowe kwalifikacje zawodowe. W statucie określa się szczegółowy zakres kompetencji rady. [ale także: kompetencji rady]

 

PRZYDAWKA PRZYIMKOWA

Podstawowe
informacje
  • ma formę tzw. wyrażenia przyimkowego (czyli jest połączeniem przyimka z rzeczownikiem)
  • tworzy związek przynależności z wyrazem, który określa (tzn. wyraz określany łączy się z przydawką pod względem znaczeniowym, ale przydawka ta nie jest zależna gramatycznie od wyrazu nadrzędnego)
  • umieszcza się ją za wyrazem przez nią określanym
Przykłady

Żołnierze noszą na nakryciach głowy znak orła z blachy srebrzystej.


W skład mienia Instytutu wejdzie działka ewidencyjna nr 3 z obrębu 1-05-17 dzielnicy Mokotów.

 

PRZYDAWKA DOPEŁNIAJĄCA

Podstawowe
informacje
  • określa rzeczowniki, które pochodzą od czasowników i które przejęły ich wymagania składniowe (np. udzielać informacji [dopełnienie] – udzielanie informacji [przydawka dopełniająca]) – tworzy z nimi związek rządu
  • pełni taką funkcję jak dopełnienie przy czasowniku (stąd nazwa tej przydawki)
Przykłady

Do zadań samorządów zawodowych należy zarządzanie majątkiem i działalnością gospodarczą samorządu zawodowego i współdziałanie z organami administracji rządowej.

W przypadku wykrycia w próbkach pobranych przez powiatowego lekarza weterynarii serotypu Salmonella objętego programem przewiduje się poddanie ubojowi zakażonego stada.

 

PRZYDAWKA OKOLICZNOŚCIOWA

Podstawowe
informacje
  • jest określeniem rzeczownika, często także odczasownikowego, ale przypomina okolicznik, bo odpowiada na pytania: jak?, gdzie?, kiedy?, w jakim celu?
  • tworzy związek przynależności z wyrazami, które określa
Przykłady

Ustawa określa zasady lokalizowania nowej zabudowy mieszkaniowej [gdzie?] w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych.

Dane pozwalają na identyfikację [w jakim celu?] w celu realizacji usługi online.

 

W kontekście pracy nad aktami prawnymi warto zapamiętać przede wszystkim, że przydawka jest określeniem rzeczownika oraz że jej miejsce w zdaniu ma znaczenie. Wiele trudności nastręcza także interpunkcja rozwiniętych przydawek – ich rozbudowane szeregi występujące w długich zdaniach nierzadko utrudniają interpretację tekstu, szczególnie gdy przypadkowo przydawki zaczynają łączyć się składniowo z innymi wyrazami niż te, do których te przydawki faktycznie się odnoszą (zob. podrozdziały: 2.2.2 – interpunkcja przydawek, 3.5.1 – szyk przydawek, 3.5.4 – wtórne związki składniowe).

1.3.4. Dopełnienie

Dopełnienie jest określeniem najczęściej czasownika (choć istnieją konteksty, w których dopełnienie może uzupełniać treść przymiotnika). Z reguły ma postać rzeczownika, któremu formę narzuca konkretny czasownik (będący wyrazem nadrzędnym). Wyróżnia się dwa rodzaje dopełnień: bliższe i dalsze.

 

DOPEŁNIENIE BLIŻSZE

Podstawowe
informacje
  • jest określeniem czasowników przechodnich (czyli takich, od których można utworzyć stronę bierną)
  • może występować w dopełniaczu [kogo?, czego?], bierniku [kogo?, co?] lub narzędniku [(z) kim?, (z) czym?]
  • po przekształceniu czasownika w stronie czynnej na stronę bierną dopełnienie bliższe staje się podmiotem
Przykłady
  • w dopełniaczu:

    Nie pobiera się [czego?] opłat za użytkowanie wieczyste gruntów oddanych pod zakłady charytatywno-opiekuńcze i punkty katechetyczne.

    [możliwe przekształcenie na stronę bierną: opłaty nie są pobierane za...]

    Osoby poruszające się w polu ruchu naziemnego używają [czego?] kamizelek ostrzegawczych lub ubioru z elementami odblaskowymi

    [możliwe przekształcenie na stronę bierną: kamizelki są używane
    przez...]
     
  • w bierniku:

    Krajowa Izba Architektów prowadzi [co?] listę rzeczoznawców budowlanych.

    [możliwe przekształcenie na stronę bierną: lista jest prowadzona przez...]
     
  • w narzędniku (najczęściej po czasownikach, które odnoszą się do rządzenia):

    Zarząd kieruje [czym?] fundacją.

    [możliwe przekształcenie na stronę bierną: fundacja jest kierowana przez...]

 

DOPEŁNIENIE DALSZE

Podstawowe
informacje
  • jest jedynym dopełnieniem, które występuje obok czasowników nieprzechodnich (czyli takich, od których nie można utworzyć strony biernej)
  • obok czasowników przechodnich może wystąpić jako drugie, za dopełnieniem bliższym (stąd jego nazwa)
  • może występować w dowolnym przypadku innym niż mianownik
  • może zawierać przyimek, np. z, na, od itp
Przykłady
  • w dopełniaczu:

    Wynagrodzenie za udział w składach orzekających zależy [od czego?] od liczby spraw załatwionych na posiedzeniu.
     
  • w celowniku:

    Autorskie prawa majątkowe nie podlegają [czemu?] egzekucji, dopóki służą twórcy.
     
  • w bierniku:

    Ofiary pacyfikacji kopalni Wujek wciąż czekają [na co?] na sprawiedliwe rozliczenie zbrodni stanu wojennego.
     
  • w narzędniku:

    Organy administracji rządowej i samorządowej współdziałają [z kim?, z czym?] z organizacjami pozarządowymi oraz kościołami i związkami wyznaniowymi w zakresie udzielania pomocy osobom doznającym przemocy domowej.
     
  • w miejscowniku:

    Koordynator decyduje [o czym?] o sprawach związanych ze szkoleniem lekarzy stażystów.
     
  • zdanie z czasownikiem przechodnim oraz dopełnieniami bliższym i dalszym:

    Kierownik zgłasza zastrzeżenia [dopełnienie bliższe] dyrektorowi [dopełnienie dalsze] właściwemu do spraw pomocy społecznej.

 

INNE WYBRANE TYPY DOPEŁNIEŃ

Podstawowe
informacje
  • dopełnienie może być wyrażone także bezokolicznikiem, np.: przestać pracować, postanowić wyjechać, zamierzać odrzucić, lub rzeczownikiem odczasownikowym, np. prowadzić dochodzenie, zmusić do zaprzestania
     
  • można wyróżnić także dopełnienia określające przymiotniki – dopełnienia te mogą mieć formę wszystkich przypadków zależnych oraz bezokolicznika:

    – dopełnienia określające przymiotniki odczasownikowe (tworzone za pomocą formantów -ny, -liwy, -alny itp.) i przymiotniki w stopniu wyższym i najwyższym: zgodny [od: zgodzić się] z ustaleniami, najczęstsza z chorób itp.

    – dopełnienia określające leksemy typu godny, wolny: godny zaufania, wolny od GMO itp.
     
  • ponadto dopełnienia mogą być określeniami imiesłowów przymiotnikowych – dopełnienia te również mogą przybierać formę wszystkich przypadków poza mianownikiem i wołaczem, a wymagania składniowe imiesłowów pokrywają się z wymaganiami czasowników, od których te imiesłowy zostały utworzone (np. dążący do prawdy).
Przykłady
  • wyrażone bezokolicznikiem:
    Komendant Główny Straży Granicznej jest organem właściwym do przeprowadzenia konsultacji, w przypadku gdy właściwy organ innego państwa obszaru Schengen zamierza wydać cudzoziemcowi dokument pobytowy lub wizę długoterminową.
  • wyrażone rzeczownikiem odczasownikowym:
    W pasie o szerokości 25 m od linii brzegu naturalnych cieków i zbiorników wodnych zaleca się pozostawianie stref buforowych lub ich tworzenie, w szczególności przez sadzenie krzewów oraz pielęgnowanie lasu.
  • określające imiesłów przymiotnikowy:
    W wezwaniu osoby skazanej na karę pozbawienia wolności do stawienia się w areszcie śledczym znajduje się odpowiednie pouczenie.

 

1.3.5. Okolicznik

Miejsce przy czasowniku może wypełniać nie tylko dopełnienie, lecz także okolicznik. Funkcją okolicznika – jak wskazuje nazwa – jest informowanie o różnych okolicznościach zdarzenia wyrażonego czasownikiem, np. o czasie, miejscu czy przyczynach lub skutkach danej sytuacji. Okolicznik tworzy luźne związki przynależności.

W podręcznikach do gramatyki wymienia się następujące typy okoliczników:

OKOLICZNIK MIEJSCA 
[gdzie?, skąd?, dokąd?, którędy?]

PrzykładyOsoba doświadczająca trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się składa wniosek o dofinansowanie kosztów szkolenia polskiego języka migowego do oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Program jest realizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i obejmuje modernizację gospodarstw rolnych.

OKOLICZNIK CZASU 
[kiedy?, jak długo?, jak dawno?, jak często?]

PrzykładySejmik województwa tworzy wojewódzką radę seniorów w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Organy administracji morskiej przeprowadzają audyty upoważnionych uznanych organizacji nie rzadziej niż co 2 lata.

OKOLICZNIK SPOSOBU 
[jak?, w jaki sposób?]

PrzykładyMinister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki określi w drodze rozporządzenia wysokość miesięcznego wynagrodzenia przewodniczącego oraz członków rady.
Minister dokonuje wyboru projektu w sposób konkurencyjny lub niekonkurencyjny.

OKOLICZNIK STOPNIA I MIARY 
[jak bardzo?, ile?, do jakiego stopnia?]

PrzykładyKandydat na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Nauki posiada znajomość języka angielskiego w stopniu pozwalającym na swobodne porozumiewanie się.
Stawki opłat za przeprowadzenie certyfikacji, zatwierdzania i kontroli dla produktów sektora wina bez chronionej nazwy pochodzenia wynoszą 8,40 zł, jeżeli odległość wynosi do 10 kilometrów.

OKOLICZNIK PRZYCZYNY 
[dlaczego?, z jakiego powodu?]

PrzykładyJeżeli żołnierz zawodowy nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z powodu usprawiedliwionej nieobecności w służbie, dowódca udziela urlopu w terminie późniejszym.
Prezes Rady Ministrów może odwołać Prezesa Agencji Żeglugi Powietrznej w przypadku, gdy Prezes utracił zdolność do pełnienia obowiązków służbowych z powodu choroby trwającej dłużej niż 9 miesięcy.

OKOLICZNIK CELU 
[po co?, w jakim celu?]

PrzykładyDziałalność pożytku publicznego może być prowadzona przez spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku.
Dla zachowania bezpieczeństwa strzelających projektuje się przestrzeń ograniczoną płaszczyznami wyznaczonymi doświadczalnie przez kąty bezpieczeństwa padania pocisków.

OKOLICZNIK WARUNKU 
[pod jakim warunkiem?]

PrzykładyInformacje dotyczące tożsamości osoby pokrzywdzonej przywłaszczeniem tożsamości wypełnia się pod warunkiem uzyskania zgody osoby na uzupełnienie danych SIS zgodnie z oświadczeniem.
W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów.

OKOLICZNIK PRZYZWOLENIA 
[mimo czego?, wbrew czemu?]

PrzykładyŚwiadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie albo wstrzymanie wypłaty świadczenia.
Osoba działająca w imieniu i na rzecz odbiorcy nie złożyła oświadczenia mimo ciążącego na niej obowiązku.
OKOLICZNIK WZGLĘDU7  


[pod jakim względem?, ze względu na co?,
na podstawie czego?, według czego?]

PrzykładyRodzinnego kredytu mieszkaniowego udziela bank uprawniony do udzielania takich kredytów na podstawie umowy zawartej z BGK.
Czas służby funkcjonariusza może zostać przedłużony ponad wymiar określony w art. 23 [...] ustawy w szczególności ze względu na konieczność wykonania innych czynności niecierpiących zwłoki.

W przepisach prawnych widać dość wyraźnie tendencję do wydzielania okoliczników przecinkami. W § 68 w ust. 3 Zasad techniki prawodawczej znajduje się następujący zapis dotyczący formułowania przepisów upoważniających:

„1) jeżeli przepis ma upoważniać do wydania rozporządzenia, a zarazem wyznaczać upoważnianemu organowi obowiązek jego wydania: „... (nazwa organu) określi, w drodze rozporządzenia, ...” ”.

W przepisie tym zawarto wzór do wykorzystywania w przepisach prawnych, w którym okolicznik w drodze rozporządzenia zaleca się wydzielać przecinkami. Bardzo często w przecinki ujmuje się także wyrażenie w terminie... – nawet w nieskomplikowanych zdaniach. Przy konstruowaniu przepisu prawnego należy zwrócić uwagę na to, czy wprowadzone wtrącenie nie „wyprzedza” głównej treści, do której odnosi się fragment ujęty w przecinki (jak np. w zdaniu Prezes, w terminie 45 dni od zakończenia każdego kwartału, przedstawia ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdanie z realizacji planu działania i planu finansowego Agencji w danym kwartale). Warto też zastanowić się, czy konieczne jest umieszczenie tego okolicznika w przecinkach albo po przecinku – jeśli zdanie zostanie przeredagowane i okolicznik znajdzie się na końcu (zob. podrozdziały 2.2.1 i 2.2.2, w których jest mowa o interpunkcji okoliczników, oraz podrozdział 3.5.3 o szyku okoliczników).

Omówienie poszczególnych części zdania byłoby niepełne bez przedstawienia zależności składniowych na wykresie. Rozbiór logiczny zdania pozwala ukazać ścisłe związki między wyrazami, a ponadto – wyodrębnić te jego części, które przynależą do grupy podmiotu i grupy orzeczenia. To zaś może być pomocne do ustalenia właściwej kolejności wyrazów w danym zdaniu.

Właściwy sąd rejestrowy sprawdza poprawność wypełnionych formularzy w terminie 7 dni.
 

2.png



7 Okolicznik względu pojawia się tylko w wybranych opracowaniach, np. w Gramatyce języka polskiego S. Szobera z 1962 r.

 

1.4. BIBLIOGRAFIA

Bańko M., Wykłady z polskiej fleksji, Warszawa 2009.


Budowa zdania [w:] M. Zeifert, Gramatyka przepisu jako przesłanka decyzji interpretacyjnej, Katowice 2019.


Hasła problemowe: podmiot, orzeczenie, przydawka, dopełnienie, okolicznik, zdanie [w:] Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, red. A. Markowski, Warszawa 2021.


Hasła problemowe: równoważniki zdań (oznajmienia), zdanie [w:] Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, red. A. Markowski, Warszawa 2010.


Jodłowski S., Rodzaje składniowych jednostek wypowiedzi, „Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. Prace Językoznawcze”, Warszawa 1973.


Kłosińska K., Dawny imiesłów, https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Dawny-imieslow;21623.html [dostęp: 29.06.2023].


Malinowski A., Polski tekst prawny. Opracowanie treściowe i redakcyjne, Warszawa 2012.


Pędzich B., Zdanie czy równoważnik zdania, https://poradniajezykowa.uw.edu.pl/porady/zdanie-czy-rownowaznik-zdania/ [dostęp: 22.06.2023].


Składnia [w:] Gramatyka opisowa języka polskiego z ćwiczeniami, cz. II, red. W. Doroszewski, B. Wieczorkiewicz, Warszawa 1972.


Zintegrowana Platforma Edukacyjna, https://zpe.gov.pl/ [dostęp: 25.05.2023].